Chutná rostlinám keramzit?

Keramzit je keramický pórovitý hrudkovitý materiál používaný jednak ve stavebnictví, jednak jako substrát pro pěstování rostlin, především hydroponií.

V čem keramzit vyniká

Dobře zadržuje vodu a transportuje živiny ke kořenům rostlin. Protože mezi granulemi zůstávají nevyplněné dutiny, kořeny mají dostatek kyslíku a nejsou zatěžovány, jako když je rostlina zasazena v hlíně, která časem sesedá. Tento substrát je recyklovatelný, a díky tomu vydrží několik let. Při přesazování ho stačí propláchnout nebo převařit.

Někteří pěstitelé si však stěžují, že zakaluje výživný roztok a zvyšuje jeho pH. V tom případě poslouží obyčejné říční oblázky, sklo, plastové kuličky nebo perlit. Perlit je drobnější a lehčí než keramzit, ale drolí se. Lze použít i rockwool (speciální čedičovou vatu), který zadržuje vodu lépe než keramzit; má však vysoké pH, nezadržuje živiny a není recyklovatelný.

Pro pěstbu různých rostlin se volí určitá velikost hrudek, na výběr jsou tři: o průměru 2–4 mm, 4–8 mm a 8–16 mm. Největší mají nejlepší vlastnosti, ale jsou nejméně vhodné pro malé rostlinky či osev. Ne všechny květiny jsou ale vhodné pro hydroponii. Dobře vám poroste třeba azalka, břečťan, dračinec, filodendron, ibišek, monstera, scindapsus, a dokonce kaktusy či epifytní rostliny (např. orchideje). Špatně by se vedlo araukárii, begónii, fialce či parožnatce.

Nehleďte na cenu

Přestože se zdá, že keramzit používaný ve stavebnictví a v zahradnictví je jedno a totéž, není to totéž. První typ je sice levnější, ale obsahuje chemické látky, které by vašim křehkým společnicím mohly citelně ublížit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*