Kdo židli má, bydlí

… a ten, kdo bydlí, má starostí půl. Jestli je skutečně nebo nadneseně vaše půlka starostí kvůli tomu, že dumáte, jakou židli si pořídit, pojďte si o židlích chvíli povídat.

Dnes se zaměříme na židle, které nám pomáhají vychutnat si naše kulinářské umění. Ano, bude řeč o jídelních židlích. Nejspíš už máte jasno, co se materiálu týče, a s největší pravděpodobností jste jej volili podle toho, aby dokonale zapadl do vašeho kuchyňského nebo jídelního království a aby splynul s jídelním stolem v dokonalé symbióze. Ale tím pochopitelně nemáme vyhráno. Kam se jaká židle hodí, jaké by měla mít proporce, co by jí nemělo chybět a bez čeho se obejdeme?

Kam se jaká židle hodí?

Do malé kuchyně nebo kuchyňského koutu zvolíme subtilnější židličky, sklápěcí nebo stohovatelné. Do velké kuchyně nebo jídelny můžeme směle nastěhovat i masivní židle s opěrákem a područkami. Pokud náš jídelní kout supluje barový pult, zaměříme se logicky na barové židle, barová křesílka a stoličky.

Klasické židle

Židle ke klasickému jídelnímu stolu (čili ne barovému pultu) by měly splňovat několik základních kritérií. Předně si vyzkoušíme a zkontrolujeme stabilitu židle. Kvalitní židle mívají nožní spoje, které brání rozviklání. Nejspolehlivější jsou ohýbané spoje, ale pevnost garantují i spoje šroubované. Pozor si dáváme u židlí z masivu. Ty by v žádném případě neměly mít v nejzatěžovanějších částech žádné suky. Ověříme si váhové zatížení židle, protože některé mají omezenou nosnost. Nezanedbatelnou součástí výběru tohoto kusu nábytku je sledovat povrchovou úpravu. Potahy (většinou pevněná textilie, kůže nebo koženka) musí být odolné vůči otěru a zátěži. Doporučované jsou čalouněné sedáky a částečně nebo úplně čalouněné opěradlo. Je výhodné, pokud má opěrák v zadní části v místě uchopování dřevo nebo kov, protože látka je přece jen choulostivá na znečištění. Sedáky a návleky by měly být z textilu, který lze snadno vyprat nebo jiným způsobem jednoduše vyčistit. Nohy židlí by měly mít univerzální zakončení zabraňující poškození jakéhokoli druhu podlahy. Pokud toto univerzální zakončení nemají, pomůžeme si zakoupením plastových podložek nebo samolepících filcových podložek.

Rozměry

Pokud nemáme stůl s nastavitelnou výškou, musíme brát při koupi nových židlí ohled na výšku stolu. Mezi sedákem a deskou stolu by měl vzniknout minimálně 30cm prostor. Pokud trávíme u stolu více času, budou pro nás pohodlnější židle s područkami. Pozor na to, aby se tyto židle daly zasunout alespoň 10 cm pod hranu desky stolu! Jinak nám toto posezení příliš pohodlí skýtat nebude. Ostatně pro samotné stolování není židle s područkami tak komfortní jako židle bez područek. Budeme-li uvažovat nad tím, že židli pořizujeme pro průměrně vysokého dospělého člověka, měla by být vzdálenost mezi sedákem a zemí 40–46 cm. Šířka sedáku se pohybuje kolem 45 cm a většinou vyhovuje i robustnějším postavám. Pro pohodlné usedání a následné vstávání od stolu by měla být vzdálenost od stěny nebo nábytku cca 1 m. I při sezení dodržujte přijatelnou vzdálenost mezi sebou a sousedem. Doporučený minimální volný prostor kolem jednoho jídelního místa má mít rozměr 60×45 cm.

Pokud se vaše starosti nezmenšily, protože pátráte třeba po barových židlích, můžeme si o nich povídat zase někdy příště.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*