Orientační rozpočet stavby domu

Hlavním úkolem každého stavebníka, co se financí týče, je hlídat rozpočet určený na stavbu domu. Totéž pochopitelně platí také při rekonstrukci. Těch, kdo mají neomezené možnosti a mohou stavbu rodinného domu financovat postupně, se problém hlídání rozpočtu pochopitelně netýká. My ostatní bychom ale měli být obezřetní.

Položka po položce

Přesný položkový rozpočet vám na požádání zpracuje v rámci podrobné projektové dokumentace projektant. Ten na základě jednotlivých parametrů domu a standardu vybavení spočítá množství materiálu, který je třeba na realizaci stavby, a podle aktuálních cen doplní orientační cenu.

Druhá možnost je nechat si přesný rozpočet zpracovat od stavební firmy, u níž poptáváme dodání stavby. Lepší ale je předložit potenciálním stavitelům slepou tabulku s jednotlivými položkami vyjmenovanými a striktně určenými projektantem, protože jedině tak má stavebník a investor možnost srovnání.

Jednotlivé části stavby

Přes výše uvedené je dobré mít v úplných začátcích plánování stavby představu o tom, kolik stojí jednotlivé prvky. My vám přinášíme ukázku hrubého rozpočtu stavby domu, který na rozdíl od detailního zpracování neobsahuje takové množství položek, ale který vám na konkrétním rodinném domě podá orientační přehled o nákladech na stavbu.

Vzorový dům

Vzorový dům má obdélníkový půdorys 14×6 metrů. Jako médium pro vytápění byl zvolen plyn, který je v obci k dispozici, naopak obec nemá kanalizaci, takže bylo potřeba vybudovat jímku. Dům má 2 regulérní nadzemní podlaží a půdu, není podsklepen a celková podlahová plocha činí 140 m2.

Celkový rozpočet na vybudování stavby s omítkami, podlahovými krytinami a sanitární keramikou a technikou činí téměř 2,6 milionu korun. Vzhledem k možnosti odchylek uvádíme náklady na jednotlivé prvky v procentech z rozpočtu. Výše nákladů je pouze orientační – ceny se liší region od regionu a záleží samozřejmě také na výběru realizační firmy.

Zemní práce a základy

Zahajovací zemní práce, které zahrnují především sejmutí ornice a vyhloubení základových pasů, jsou jen zanedbatelnou částí rozpočtu a činí přibližně 0,5 procenta rozpočtu stavby.

Větší díl financí už je třeba vynaložit na samotné budování základů, což v případě našeho vzorového rodinného domu znamenalo betonáž základových pasů a základové desky, položení vodorovné kanalizace a zemnicího pásu pro hromosvod. Náklady na vybudování základové desky se pohybují kousek nad hranicí 5 procent rozpočtu.

Vodorovné a svislé konstrukce

Prostředky vynaložené na nosné vodorovné a svislé konstrukce, tedy skelet domu sestávající z obvodového zdiva (keramické bloky), překladů stavebních otvorů, keramobetonových stropních nosníků a keramických vložek, betonáž stropu 1. nadzemního podlaží a svislé příčky (oddělení vnitřních prostor) tvoří významnou část nákladů. Dosahují 20–25 procent z celkových nákladů.

Komín a střecha

Stavba zhruba osmimetrového komínu z komínového systému v našem vzorovém domě ukousla přibližně 2 procenta a střecha včetně řeziva, střešní krytiny, doplňků a samozřejmě práce přišla na více než 5 procent rozpočtu. Další cca 1,5 procenta „padly“ na titanzinkové okapy a svody – a střecha je kompletní.

Hrubá stavba

Pokud sečteme výše uvedené položky, dostáváme se přibližně na 37 % celkových nákladů. Z rozpočtu 2,6 milionu korun tedy stála hrubá stavba přibližně 1 milion.

Výplně otvorů

Okna a vchodové dveře (přičemž kvalitní bezpečnostní dveře stojí až několik desítek tisíc korun) přišly téměř na 9 procent rozpočtu. V této ceně jsou vedle vstupních dveří dřevěná eurookna včetně velkého okna a balkonových dveří na terasu a francouzského okna.

Omítky a podlahy

Kompletní omítky (bez nátěrů) zaujímají dvacetinu rozpočtu, hrubé podlahy (betonová mazanina) včetně tepelné izolace stály dvakrát méně, tedy přibližně 2,5 procenta všech nákladů.

Interiérové prvky

Točité schodiště z přízemí do prvního patra zaujímá v rozpočtu přes 2 procenta, sádrokartonové podhledy spolu s vysouvacími schůdky na půdu přišly na necelé 2 procenta.

Podlahy, dlažby, obklady

V interiéru byly položeny laminátové podlahy střední kvality (včetně stěrkování) v obytných místnostech a dlažby (sociální a technické místnosti). Spolu s obložením keramickými obklady v koupelnách a na WC vyšly na cca 6,5 procenta všech nákladů.

Izolace

V domě byly provedeny standardní izolace proti vodě (asfaltovými pásy) zesílené asfaltovými pásy s hliníkovou fólií proti pronikání radonu. Vedle toho byla podél domu položena drenáž proti podzemní vodě (potrubí, štěrková vrstva, geotextilie), která byla svedena do hloubky cca 1 m mimo prostor domu. Náklady na „protivodní“ opatření se vyšplhaly na téměř 2 procenta rozpočtu.

Strop mezi 2. nadzemním podlažím a půdou byl izolován minerální vatou dle doporučení výrobce (tloušťka celkem 16 cm, mezi dvěma vrstvami je položena parotěsná fólie). Náklady činily zhruba 1,5 % rozpočtu.

Zdravotní technika

Vodovodní rozvody a rozvody kanalizace včetně jímky z PVC a jejího zabudování (zemní práce, betonování, izolace) zaujímají 7,5 procenta rozpočtu. V ceně je také sanitární keramika a vodovodní baterie.

Hlavní vytápění

Náklady na provedení domovního rozvodu zemního plynu, rozvodů ústředního topení (část je řešena otopnými tělesy – radiátory – a část – v koupelnách, v zádveří a v kuchyni – podlahovým vytápěním), tělesa a kotel dosáhly přes 6 procent nákladů.

Alternativní vytápění

Jako alternativní možnost vytápění, resp. přitápění v jarních a podzimních měsících, byla zvolena krbová vložka. Ta byla osazena v obývacím pokoji s napojením na komín. Od krbové vložky je horký vzduch veden do místností v prvním patře. Náklady se vyšplhaly na 3,5 procenta rozpočtu.

Silnoproud, slaboproud a další

4,50 procenta rozpočtu zaujímají rozvody elektřiny, anténní rozvody, vybudování počítačové sítě a instalace hromosvodu. Dalším typem rozvodů, které byly provedeny ještě před omítkami, jsou rozvody centrálního vysavače. Ty nezahrnují cenu agregátu a náklady na ně činí cca 0,5 procenta rozpočtu. Rozvody EZS (zabezpečovacího systému) nebyly realizovány, protože investor pořídil bezdrátový systém.

Venkovní zateplení

Poslední výraznou položku představovala vnější tepelná izolace a omítka (fasáda), která dosáhla 10,5 procenta celkových nákladů.

Rezerva

Výše uvedený rozpočet zahrnuje všechny stavební prvky a zařizovací předměty pevně spojené s domem. Neobsahuje například kuchyňskou linku, interiérové dveře a další položky. Vybavení interiéru nabízí nepřebernou škálu variací a ceny se mohou lišit mnohonásobně.

Pokud cenu domu nesjednáváte napevno bez možnosti pohybu nahoru či dolů, raději mějte připravenou rezervu ve výši 5 až 10 procent předpokládaných nákladů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*