Šetřete přírodu se solární energií

Také slyšíte tak často zprávy o tom, že na Zemi docházejí neobnovitelné energetické zdroje? A napadlo vás, že byste rádi přispěli k ekologičtějšímu využívání přírodou nabízených energií? Pokud máte nebo budete pořizovat dům, jednou z možností je využití solární energie.

Možnosti sluneční energie

Množství potenciálně využitelné solární energie je závislé na množství slunečního svitu, neznamená to však, že se při zatažené obloze nevyrábí vůbec žádná energie. Za jasného dne dokáže metr čtvereční solárního panelu vytvořit 1 000 W, při polojasné obloze 600 W, při zatažené je energie získaná z panelu 300 W, a i za tmavého zimního dne je vyrobená energie rovna alespoň 100 W.

Solární energie nemůže být ve vašem domě tou jedinou využívanou. Abyste vyrobili dostatek energie právě i za nepříznivých světelných podmínek, museli byste pořídit tak velké plochy kolektorů, že by pořizovací náklady byly naprosto neúnosné a mnohonásobně převýšily úsporu v pozdější době. V našich krajích se v nejlepším případě jedná o významnou úsporu jinak vytvářené energie především v jarních až podzimních měsících s delšími dny. Pokud má dům nízkou hodnotu tepelné ztráty, po slušnou část roku solární energie dokáže jeho provoz zajistit, záleží také na tom, zda se rozhodnete sluneční energii využívat pouze pro ohřev teplé užitkové vody (TUV), nebo i pro vytápění. Pořizovací náklady se tak vrací ne za pár let, ale spíše až v řádech desítek let, i když s výhledem neustálého zdražování energií a naopak zlevňování solárních panelů se návratnost instalace bude neustále zlepšovat. Důležité je na tomto místě i upozornění, že na solární energetické panely lze žádat o příspěvek Státního fondu životního prostředí, případně o dotaci v rámci tzv. kotlíkové dotace.

Faktory ovlivňující cenu panelů

Abyste vyrobili dostatek energie potřebné pro ohřev teplé vody, nebo dokonce i k vytápění domu, je nutné znát odpovědi na několik otázek, které ovlivní velikost potřebné plochy kolektorů, a tím i cenu:

počet lidí, kteří budou s výhledem 20–30 let používat ohřev TUV,

tepelná ztráta, tzn. kolik Wattů je třeba dodat, aby v zimě bylo v domě teplo, tento údaj byste měli najít v projektové dokumentaci vašeho domu, a tepelná potřeba na ohřev vody,

vytápěná plocha, z té se dá vypočítat průměrná potřeba tepla na m2.

Pokud jsou výsledná čísla nepříznivá, je vhodné nejprve stavbu zateplit; snížit tepelnou ztrátu u oken a dveří, popřípadě i stěn a střechy.

Umístění panelů

Jistě jste si všimli, že naprostá většina solárních kolektorů je instalována šikmo, což napomáhá ideálnímu zisku energie ze slunečního záření. Pro naši zeměpisnou šířku by sklon panelu měl být nejlépe 45–50 °C a nasměrování 10° na jihozápad. Proto je v některých případech výhodnější umístění podepřených panelů přímo na pozemku než na střeše, která není vhodně orientovaná vzhledem ke slunci.

V jistých případech lze uvažovat i o svislém zavěšení panelů na stěny stavby, toto řešení lze ale spíše zvolit v případě vyšších veřejných budov než u rodinného domu.

Nicméně s konkrétním řešením všech podrobných záležitostí vám rádi pomohou odborníci z vámi vybrané firmy, naprostá většina z nich nabízí kromě materiálu a montáže i předchozí zpracování projektu. Pokud dům teprve budete stavět, není od věci nechat si do projektové dokumentace zpracovat i možnost kombinace tradičně získávané energie (především elektřina užívaná k provozu spotřebičů a svícení) právě s instalací solárních kolektorů. Tak můžete s projektanty konzultovat své požadavky a najít optimální řešení, které vám ušetří v ideálním případě čas, nervy, peníze a nakonec i kus přírody.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*