Upeč třeba chleba, postav třeba zeď

… žal se krásně vstřebá, začni s tím hned teď… A proč ne? Doba dovolených a dní, kdy bude venku hezky, právě začíná. Ideální čas na to, dopřát zahradě zídku, kterou jsme si třeba naplánovali už loni.

Recept na chleba si necháme na jindy. Ten totiž můžeme péct i v zimě. Ale zídky? Ty se v zimě moc dobře nestaví. A proto se jim budeme věnovat právě dnes. Doufejme, že nás čeká krásné babí léto, které bude příznivě nakloněno našim stavebním plánům.

Proč zídka?

Zídku volíme všude tam, kde potřebujeme trochu víc, než nám může nabídnout plot. Čím se liší zídka od plotu, je více než zřejmé. Především výtečně plní protipohledovou a ochrannou funkci – vytvoří bariéru proti hluku i nechtěnému větru. Je tudíž ideálním řešením k domům, které jsou postaveny u rušných komunikací. (Nechceme nikoho navádět, ale i od souseda, s nímž jste si nemuseli padnout láskyplně do oka, vás zídka docela dobře odstíní).

Zídka musí být pochopitelně dostatečně stabilní a je samozřejmostí, že nelze zanedbat ani její estetickou stránku.

Tak jakoupak?

V mnohých už samotné slovo „zídka“ evokuje stěnu z cihel. Těm se pochopitelně v přehledu zídek nevyhneme. Ale cihly nejsou jediný materiál, po kterém při stavbě zídky můžete sáhnout. Nabízí se betonové prefabrikáty, jejichž stavba je velmi rychlá, betonové palisády a prahy nebo betonové svahovky, které si můžete nádherně osázet rostlinami. Nabízí se přírodní materiály – dřevo v podobě palisád nebo kámen. Oba (zejména vhodně zvolený kámen) nenásilně zapadnou do zahrady. V neposlední řadě se nabízí i ocelové pláty. Tak co tomu říkáte? Že přece jen začneme u cihel? Proč ne.

Přidej cihlu k cihle

Cihlová zídka se nejlépe hodí všude tam, kde bude stát jaksi v prostoru – samostatně. Příjemný je fakt, že je z obou pohledových stran stejná a vyžaduje poměrně malou půdorysnou plochu. Na její stavbu budete potřebovat nejlépe mrazuvzdorné cihly a chuť do práce. Vyhloubíte jámu nejméně 80 cm pod úrovní terénu, v ní bude základ z nemrznoucího betonu. Doporučuje se pokračovat izolační lepenkou a pak už jen klasicky skládejte cihlu k cihle. Nezapomeňte na kamarádku vodováhu! Další zídky, které si představíme, jsou vhodné především tam, kde budou sloužit i jako podpěra terénu.

Beton v zahradě? Že by?

Betonové prefabrikáty jsou univerzální a sympatické tím, že vám s nimi půjde stavba zídky pěkně od ruky. Potřebujete vyhloubit díru cca 90 cm hlubokou. Do hloubky 50 cm ji zasypete štěrkem, zbylých 40 cm vyplní betonový základ, do něhož je vložena i část prefabrikátu. Horní hrana je široká zhruba 10 cm, takže tento druh zídky navzdory použitému materiálu vůbec nepůsobí masivně.

Pokud se rozhodnete pro zídku vytvořenou pomocí betonových palisád nebo prahů, počítejte se základem s drážkou (min. do jedné čtvrtiny výšky zídky).

Estetičtější záležitostí jsou betonové svahovky. Jsou velmi variabilní, jejich užití je nenáročné a vybízí k osazení rostlinami. Svahovky je možné stavět tzv. suchou cestou, kdy se skládají do vrstev a vyplňují zeminou. U malých zídek je základem štěrkopísek. U velkých, které navíc nejsou jen dekorativní, ale mají i podpěrný charakter, je potřeba použít betonový základ. Jeho šířka by měla být zhruba o 20 cm větší než délka svahovek.

Jaké rostliny jsou vhodné pro osázení? Výběr je obrovský a některým rostlinkám věnujeme prostor v samostatném článku. Nyní si jen dejme pár tipů. Do květinových zídek se hodí například mateřídouška, plamenky, pupalka, violka rohatá, dymnivky, kapradiny, ježura, trávnička, kozinec, lomikámen, jaterníky, skalníky, levandule, kosatec, pryšec, devaterník, zvonek klubkatý… Jak vidíte, nelze je na tak malém prostoru vyjmenovat všechny a na žádnou nezapomenout. Vhodný výběr se navíc odvíjí i od světové strany, na které se tato zídka nachází. Jiným rostlinkám se bude dařit na jižní straně, jiným na severu a rozdílné nároky mají rostliny prospívající na východu či západě.

Dřevo

Dřevěné palisády mohou být ozdobou každé zahrady. Je potřeba i zde vyrobit betonový základ s drážkou, aby odolaly tlaku půdy, a ukotvit je minimálně čtvrtinou jejich výšky. Z boku valu je vhodné použít drenážní štěrk a izolační materiál. Stavbám palisád jsme se už podrobně věnovali.

Kámen

Jedny z nejkrásnějších zídek jsou právě zídky kamenné. Působí přirozeně, a pokud je možnost vybudovat zídku suchou cestou, máte vyhráno. Kameny prorostou zelení a zídka splyne s okolím. Pro tento účel vybírejte menší kameny obdobných rozměrů a tvarů. Staví se šikmo na svah, přičemž sklon úhlu vůči svahu by měl být cca 20 %. Doporučená šířka základu je zhruba třetina výšky zídky a hloubka kolem 50 cm.

Velmi náročná a současně velice pevná je stavba kamenné zídky zpevněné zadní betonovou stěnou, která se skládá z více vrstev. Betonový základ by měl dosahovat minimálně do 80 cm hloubky pod zeminu, jeho šířka by měla být kolem 50 cm. Pohledovou stranu tvoří kamenná přizdívka široká cca 10 cm, za ní je 30 cm silná betonová stěna s ocelovou výztuží a izolační nátěr. Pokud tento druh zídky stojí u jílovitých půd, doporučuje se použít ještě drenážní rohož. Stavba je skutečně pracná a doporučujeme přenechat ji odborníkům.

Ocelové město? Ne, zahradní zídka…

Ocelové pláty jsou skutečně netradiční alternativou zídky, ovšem jako opěra terénu poslouží výtečně. Vyrábějí se podle individuálních požadavků a jsou „šité na míru“. Kotví se stejně jako téměř všechny ostatní druhy zídek do betonového základu minimálně jednou čtvrtinou své výšky. Mají velice nízké nároky na prostor, protože horní hrana je skutečně velmi tenká.

Dělání, dělání

S popsanými druhy zídek si s trochou šikovnosti a pár přáteli jistě hravě poradíte i vy. Zbývá vybrat jen tu správnou, která by se vám nejvíce hodila, a pak s chutí do práce. A můžete si u toho třeba zanotovat s námi: „… upeč třeba chleba, postav třeba zeď…“

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*