Zahrada, kde jsou sýkorky vítány

Je podzim a na zahradě je práce víc než dost. Ale jestlipak víte, že právě podzim je ideálním obdobím pro instalaci ptačích budek? Což si takhle jednu vyrobit a dát ji na právě usínající zahradu?

Proč je právě podzim tím ideálním obdobím, kdy dát na zahradu ptačí budku? Je to prosté – ptáci budou mít ještě dostatek času ji najít, obydlet ji, zvyknout si a dělat vám přes zimu příjemnou společnost. Možná budete mít štěstí a na jaře se stanete svědkem nového zrození, až vám v koutě zahrady zašvitoří čerstvá ptáčata. Budku samozřejmě můžete koupit už hotovou, ale proč si ji nevyrobit sami? Nedá to zase tolik práce, a pokud máte navíc děti, je to úžasná náplň nějakého pozdního deštivého odpoledne, které nás na podzim čeká. Děti rády přiloží packu k dílu a jistě budou v zimě s nadšením sypat novým „sousedům“ zrníčka.

Sýkorka koňadra

Sýkorka koňadra je pták, s nímž se v zimě na zahrádkách setkáváme nejčastěji. Proto se při stavbě ptačí budky zaměříme na ni. Sýkorka koňadra se navíc zahradě odvděčí. Je o ní všeobecně známo, že denně pozře tolik hmyzu, kolik sama váží, což může být zhruba kolem 17 kg. Sami si dokážete spočítat, kolik nepřátelských housenek, které ohrožují vaši úrodu, by to mohlo být. Pokud ale chcete pozvat k zahnízdění větší druhy ptáků, stavba budky se příliš neliší. Stačí pouze zvětšit její rozměry a vletový otvor. Pokud se třeba rozhodnete pro poštolku nebo sýčka a podaří se vám je nalákat, nebudete mít v zimě potíže s nechtěným výskytem hrabošů. Poštolka i sýček se o ně postarají.

Jestliže se rozhodnete mít v zahradě hned více budek pohromadě, zamyslete se nad tím, zda je zahrada dostatečně prostorná. Jednotlivé budky by od sebe měly být vzdáleny nejméně 20 m, jinak bude docházet ke svárům mezi jednotlivými páry ptactva, až budou na jaře hledat potravu pro svoje ptačí ratolesti. Pokud se tedy chystáte vyrobit azyl pro více ptáků, udělejte si raději procházku do lesa, kde je pro ptačí budky prostoru dost. Ptačí budky se umisťují do výšky 2-8 m v závislosti na tom, pro jaký druh ptactva je budka primárně určena.

Stavba budky

Tak co? Postavíme společně budku pro sýkorky? Nejideálnějším materiálem pro stavbu jakékoli ptačí budky je beze všech pochybností dřevo. Nejčastěji se používají prkna o tloušťce 2-2,5 cm. Dřevěné desky je potřeba ošetřit ze strany, která bude tvořit vnější část budky. Z této strany dřevo ohoblujte nebo upravte smirkovým papírem. Z vnitřní strany ponechejte dřevo neopracované, aby se ptákům snadno dostávalo ven.

Dřevěné desky nejdříve nařežte do požadovaných rozměrů a tvarů a vyřízněte vletový otvor. Počítáme-li s tím, že stavíme budku pro sýkorky, měla by mít rozměr dna minimálně 13×13 cm, průměr otvoru cca 3,5 cm a vnitřní výšku minimálně 20-28 cm. Pod vletový otvor nikdy nepřidělávejte bidýlko! Jen byste tím usnadnili lov toulavým kočkám nebo nenechavým kunám. Ze stejného důvodu neumisťujte budku tak, aby v blízkosti otvoru byly větve.

Dno by se mělo vkládat mezi boční stěny budky. Lépe drží a nehrozí, že časem odpadne. Doporučuje se vyvrtat do dna jednu až dvě malé dírky pro případný odtok vody a lepší cirkulaci vzduchu uvnitř budky.

Nezbytnou součástí ptačí budky je stříška. Ta by měla absolutně doléhat k bočním stranám budky a nad vletovým vchodem musí mít přesah minimálně 2-10 cm.

Protože je potřeba budku jednou za čas vyčistit, měla by být některá z jejích částí otevíratelná. Většinou to bývá stříška nebo díl s vletovým otvorem. Z důvodu snadné rozebíratelnosti budky je lepší k sobě jednotlivé díly sešroubovat.

Nezapomeňte na povrchovou úpravu svého dílka! Pochopitelně z vnější strany! Vnitřní ponechte přírodní! Ptačí budku tedy doporučujeme z vnější části naimpregnovat. Nejlépe do zahrady zapadnou budky v přírodních barvách, ideální je bezbarvý lak. Pokud přece jen neodoláte a sáhnete po barevném nátěru, volte mezi hnědou a zelenou. Do křiklavě oranžové budky žádnou sýkorku ani jiného opeřence s největší pravděpodobností nenalákáte. Ptáci se totiž výrazných barev bojí.

Umístění

V zahradě vyberte místo tak, aby vletový otvor mířil, pokud to bude možné, na jihovýchod nebo východ. Budka by neměla být na místě, kde je přímý sluneční svit a příliš větrno. Měla by být situována tak, aby do ní za nepřízně počasí nepršelo, nefoukalo nebo nesněžilo. Snad se vám dílo podaří a sýkorkám se u vás na zahradě zalíbí. V zimě jim můžete přilepšit semínky slunečnice, kterou milují, nepohrdnou lojem, a dokonce si pochutnají i na škvarcích. A kdo ví, třeba díky nim nebudete mít pár příštích let na stromě ani jedno jediné červivé jablko.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*