Zimní zahrada v domě i bytě

Květiny, stromy a všeobecně sama příroda uklidňuje, vyhledáváme ji pro relaxaci, dodává nám sílu. Proto se jí i ve svém domově obklopujeme. Je více než příjemné mít doma více než jen pár květináčů.

Příroda má své kouzlo v každém období a v jakékoliv podobě. Jarní probouzející se, letní radostná, podzimní klidná a zimní kolébající se na vlnách spánku. Jiná je v našich středozemních podmínkách a jiná zase v tropech. A co takový Mount Everest. Pravda, hory s ledovci, sněhem a bezkyslíkatým vzduchem si asi doma nevybudujeme, ale ostatní nám libé formy přírody není problém utrhnout jen a jen pro nás. Přes teplá roční období pečujeme o zahrádku kolem svého domu, jsme zde omezeni podmínkami, které jsou příznivé pro konkrétní druhy rostlin, ale i tak si můžeme vytvořit pěkný kout plný pestrobarevných květů, trávník, který více připomíná louku, nebo třeba malý les. Otázkou zůstává, co dělat v zimě. A co v bytě? A co takhle, jsme-li milovníky palem, banánovníků a lián? Samozřejmě, vytvořme si zimní zahradu.

Prostor pro zimní zahradu

První otázkou je, kde zimní zahradu vybudovat. Asi jsou pryč doby, kdy velké vily měly v projektu zahrnutou velkou místnost pro zimní zahradu. I když … Jestliže si právě stavíte dům, můžete si nechat poradit od architekta a prostor pro zimní zahradu mít připraven. Třeba takový jako má Hardtmuthova vila v Českých Budějovicích. Kulatý prostor s podlouhlými okny, a navíc je vystaven v cihle. K tomu jsou přizpůsobeny i vnitřní prostory. Lze si objednat vestavěné chodníčky, schůdky, vyvýšení apod. Mnohem častější je však zimní zahrada – přístavek domu. Máte-li těsně u vašeho domu místo, zkuste si představit, jaké by bylo, kdybyste si sedli a jen se kochali výhledem na tu kterou stranu. Další možností, a to právě i do bytů, je zasklení lodžie či balkonu. Vznikne vám sice menší, ale neméně efektivní přírodní zákoutí. Máte-li možnost výběru, měli byste zvážit, na kterou světovou stranu budete vaši zahradu orientovat. Jedním z výchozích bodů je rozhodnutí a vymezení přesného účelu.

Jak ji vybudovat

Budeme pracovat s nejčastějšími typy budování zahrad, tedy přístavek a zasklení lodžií, balkonů. Vzhledem k faktu, že když si necháte zbudovat zvláštní místnost již při stavbě domu, vytvoří a navrhne vše stavební firma, samozřejmě s ohledem na konzultace s vámi.

Zasklení lodžie je pravděpodobně nejjednodušší řešení. V podstatě jen doplňujete chybějící části stěn, popřípadě ozdobné mezery ve spodní části. Nejčastěji se pracuje s plastovým zasklíváním. Vznikne vám místnost, která se dá použít jako pracovna, malá ložnice, opravdu jen zasklený prostor pro ukládání věcí, nebo právě zimní zahrada. Musíte však počítat se zateplením a izolací.

Zahrada – přístavek – je ideálním rozhodnutím pro již postavené domy s dostatečným pozemkem okolo. Pro konstrukci si můžeme vybírat z několika materiálů, PVC, hliníku nebo dřeva. Plastové provedení je nejčastější nejen kvůli své finanční dostupnosti. Je velmi trvanlivé a nenáročné na údržbu. Jednotlivé části bývají zpevněny pozinkovanými výztuhami, mají v sobě zahrnuty i drážky na odvod vody z vlhkého prostředí uvnitř místnosti. Jsou poměrně pružné, a tím i odolné vůči povětrnostním podmínkám a nánosům sněhu, ale pozor třímetrové zátěže asi neunesou. Hliníkové konstrukce jsou velmi vhodné na venkovní zahrady, jsou odolné proti nejrůznějším přírodním podmínkám, nepodléhají korozi, ale mají nízkou nosnost. Jejich krokví musí být poměrně husté, jádro bývá vyztuženo ocelí, což se samozřejmě odráží i na ceně. Výhodou ale je samozřejmost odvodných drážek. Třetí častou variantou je dřevěné provedení, které nadmíru splňuje estetické očekávání. Bohužel je ale velmi drahé a náročné na údržbu. Dřevo těžce odolává podmínkám vnějším i vnitřním, nesnese moc vlhka, musí se často ošetřovat. Jednotlivé díly konstrukce se proto vyrábějí v kombinaci s hliníkem, obzvláště střešní konstrukce.

Samozřejmě je zde ještě jedna možnost – zimní zahrada jako altán postavený volně v prostoru vaší venkovní zahrady či pozemku. Pro výstavbu platí stejná pravidla, ale musíte pracovat s tím, že není součástí domu, tedy bude více náročná na zbudování vytápění, zavedení vody atd. Esteticky asi nejvíce působící, avšak prakticky má další nevýhody, jakými jsou například přístup, musíte vyjít z vašeho domova, a dostupnost například s občerstvením pro vaše hosty.

Při budování vaší zimní zahrady nesmíte zapomenout na drážky odvádějící vodu, zateplení, izolaci a ventilaci.

Vhodné rostliny

Když se řekne zimní zahrada, většina z nás si představí tropy přenesené do středoevropského pásma. Může to tak být místnost plná citrusů, banánovníků a palem. V tomto případě si však vytvoříme místnost pro náš koníček – pěstování těchto rostlin, v podstatě vybudujeme skleník. V žádném případě obytnou či relaxační místnost vhodnou pro posezení nad šálkem kávy. Nepříznivá není jen teplota, ale hlavně vlhkost.

Pro tzv. druhý obývací pokoj s vyhlídkou je vhodné co nejvíce přiblížit klima zahrady vašemu domovu. Můžete do něj umístit pokojové rostliny, které máte i jinde v bytě či domě. Není to sice taková exotika, ale pro zklidnění vašich nervů nejvhodnější řešení.

Zimní zahrada může být i zdrojem energie, jedná se o zahradu solární. V tomto případě se musíte dobře rozhodnout, na kterou stranu domu ji přistavíte. Může se jednat o takové perpetuum mobile, které vytápí samo sebe, ale částečně může ušetřit energii v celém vašem domě.

V neposlední řadě se těchto místností využívá jako prostoru pro přezimování rostlin. Je to poměrně levná varianta, co se týče provozu. Stačí izolace a s vytápěním si již neděláte starosti. Ovšem tím funkce končí, ledaže byste se vyžívali v otužování.

Výběr vhodných rostlin je jen na vás a na rozhodnutí, který účel má zahrada plnit, tedy jaké podmínky v ní vytvoříte.

Ostatní zařízení

Nejoblíbenější varianta zimní zahrady je právě ta obytná. I v ní se vyžijeme v pečování o rostliny, ale zároveň nám poskytne klidné útočiště po dlouhém dni. Měli bychom věnovat velkou pozornost celému vybavení. Nejenom květníkům a kropáčkům, které by měly ladit s nábytkem, ale i pohodlnému posezení. Velmi dobře vypadá ratanové provedení křesel i stolu. Příjemná je i houpací dvojsedačka z téhož materiálu. Zkrátka přírodní materiál, kterým je dále například dřevo. Pro milovníky kovu nebo skla je možná i tato varianta, ale vždy musí mít na paměti, že je vhodné přizpůsobit květníky a materiál sjednotit nebo vhodně kombinovat.

Zimní zahrada neladí jen oku, ale především duši. Vytvořme si relaxační místo pro dlouhé zimní večery strávené nad knihou a čajem, příjemný koutek pro povídání si s rodinou a veselou atmosféru pro posezení s přáteli. Tento další obývací pokoj vašeho domova vám poodhrne roušku do světa klidu a odpočinku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*