Každý člověk potřebuje ke svému pohodlnému bydlení několik místností s různými funkcemi, co ale dělat v případě, že máme k dispozici jen jednu. Jsme obyvateli garsoniéry, budeme doma jen přespávat?
Co nesmí chybět?
Také si neumíte představit, že byste doma neměli kuchyň, jídelnu, ložnici, obývací kout, velkou knihovnu, pracovní stůl, komoru, předsíň a samozřejmě koupelnu se záchodem? Hygienické zázemí a vstupní místnost nyní řešit nebudeme, i když v některých, obzvláště starších bytech, zase takovou samozřejmostí nejsou. Zaměřme se na ostatní složky domova, a to domova, který si chceme vybudovat v garsoniéře, tedy v jedné místnosti. Takové byty běžně mívají celkovou výměru okolo 25 m2. K zařízení se nabízí poměrně dobře vyzkoušená rohová strategie.
Ložnice je základ
Ložnice je základem zdravého a kvalitního odpočinku, tedy toho, co nám má domov v prvé řadě poskytnout. Jak jsme již psali minule v článku o různých řešeních lůžek v malém bytě, můžeme si vybrat nápaditá východiska z této situace – rozkládací pohovku, vysokou postel apod. Ale třeba se nemůžeme, anebo nechceme vzdát svého letiště. Musíme počítat s tím, že nám tento komfort, počítáme-li i nějakou přístupovou cestu, zabere zhruba čtvrtinu celého bytu. Nejlépe jej tedy umístíme do rohu, v ideálním případě vzdáleného od vstupu místnosti, a dále pokračujeme se zbylým prostorem.
Kuchyň je potřeba
Kuchyň je většinou potřeba, když už ne na přípravu nedělních obědů, tak alespoň na namazání toho chleba k snídani a vaření kávy. Naštěstí si dnes můžeme nechat vyrobit kuchyňskou linku na míru, popřípadě si ji sestavit z široké nabídky desek, dvířek a polic. Přesně do našeho bytu. Opět se obrátíme do rohu, a to diagonálně protilehlého k „ložnici“. Využijeme jej celý. Vytvoříme kuchyň ve tvaru písmene L. Počítat musíme s linkou, na kterou navážeme úložnými prostory na spotřebiče či sporákem. Spotřebiče, tedy lépe stolek na ně, mohou být klidně přímo v rohu, ale s umístěním sporáku si musíme chvilku pohrát, v úvahu totiž musíme vzít dvířka od trouby. Stejně tak musíme postupovat s ledničkou, která nejlépe bude se sporákem v jedné rovině. Chce to trochu vyměřování a kombinačního smyslu, ale věřte, skloubit to jde.
Jíst se má v klidu
Máme si tedy kde uvařit. A již naše babičky říkaly, jíst se má v klidu. Vytvořit si jídelní koutek na malém prostoru není zase tak nedostupný luxus, jak se může zdát. Výběr plochy, kam si položit talíř, se nemusí vztahovat jen na klasické rozlehlé jídelní stoly. Použít můžeme i menší, např. pracovní stolky, rozkládací konstrukce, dokonce i polici přichycenou ke zdi, kterou v případě potřeby sklopíme a pak ji zase jednoduše vrátíme do původní polohy. Ke stolkům se náramně hodí čtyřnožky, ty, jelikož nemají opěradla, pohodlně vsuneme pod desku stolu, při běžném provozu tedy nezabírají žádné místo. Ke sklápěcí desce můžeme zakoupit skládací židličky, které opřeme o zeď.
Pracovat se musí…
Pracovat se musí, někdy i doma. K tomu potřebujeme počítačový stolek a knihovny. Mají tu výhodu, že se mohou umístit na jinak naprosto nevyužitelná místa, jako je např. zádveří. Jsou sice vysoké, ale poměrně úzké, využijte tedy každý volný kout. Ale i plochu. Nakoupíte-li si prkna, vyrobíte z nich krásnou knihovnu dle svého návrhu, rozmístěte je třeba nad postel. Zde pozor na nosnost prken i úchytů, když spadne takový komplet Jirásek na hlavu, má pak člověk v té hlavě trochu temno.
Pro stolek na svůj počítač musíte vymezit zvláštní místo. Jestliže máte knihovny několikadílné, lze jej umístit mezi ně. Dobře se tak dostanete k potřebné literatuře a poznámkám. Musíte však počítat s horším osvětlením. Do garsonky se dá poskládat leccos, ale přece jen musíme z určitých požadavků poněkud slevit. Někdy je lampička potřeba i ve dne.
… odpočinout si ještě víc
Pracovat se opravdu někdy musí a odpočinout si ještě víc. Měl by nám zbýt jeden roh volný, tak jej využijme k malému obývacímu prostoru. Je fakt, že si pravděpodobně nepořídíme obývací stěnu a sedací soupravu, ale malý konferenční stolek s držákem na noviny se nám do bytu jistě vejde. Místo velké pohovky si lze pořídit dvousedačku, která může být i rozkládací pro případ početnější návštěvy. Za úvahu stojí i rozmanité a často originální sedací pytle a vaky. Zabírají opravdu málo místa a jsou lehce přenosné. A v neposlední řadě dodají vašemu bydlení moderní ráz. Do kompletního vybavení obýváku nám ještě chybí televizor. Při troše šikovnosti – své nebo odborníka – zavěsíme obrazovku na stěnu, již delší dobu jsou na trhu speciální police, které zajistí správný sklon televize, abyste ji mohli pohodlně sledovat odkudkoliv z místnosti.
I s malým bytem se dají dělat velké věci. Pravda, tělocvičnu si zde asi nezřídíte, ale… Jestliže nebudete moci v noci spát, vzhlédněte ke své zavěšené obrazovce a nechte se inspirovat, některé přístroje složíte i pod postel.
Přidejte odpověď