Vnímáme je jako samozřejmost, a přitom zásadně utváří náš domov. Parkety, dlažba, koberce, kámen, dřevo, … Zkrátka podlahové krytiny. Ale jak vybrat tu pravou?
Pravidlo Svůj k svému nejvíce platí právě u podlah. Kamenná podlaha je překrásná, ale do předsíně činžovního bytu nepatří, lépe se bude vyjímat ve venkovském domě. Stejně tak by nám přišel k smíchu koberec v garáži, ale ruku na srdce – nesnažíme se u sebe doma zkombinovat nemožné jen proto, že se nám to líbí a máme na to?
Kamenná podlaha
Nejlépe se vyjímá v domě, kde není daleko do přírody. Snadno se udržuje a dlouho odolává zubu času. Na druhou stranu studí, a tak se bez papučí prostě neobejdete. V interiéru použijte kámen s dohladka opracovaným povrchem, smířit se tak budete muset jen s malou mírou nečistoty ve spárách. Pokud zvolíte leštěnou kamennou dlažbu, která je tak charakteristická pro luxusní vily, zbavíte se i spár a pohled na nepřerušovanou plochu složenou z působivých ornamentů je opravdu nezapomenutelný.
Keramická dlažba
Jako náhražka kamene se v bytech používá keramická dlažba, která může texturu kamene zdařile imitovat. Voděnepropustné spárování odolává i mechanickému namáhání a lze je tak, v případě masivního znečištění, i obrousit. Oproti kamenným dlažbám si můžete vybírat ze široké škály povrchů i barev, stylů a velikostí. Hitem posledních let je kombinace dlaždic s kovovými, skleněnými nebo dřevěnými prvky – dosáhnete tak zajímavého efektu s luxusně působící dlažbou. Nebo dokonce dlažba skleněná? A pokud vám to stále nestačí, nechte si vyřezat ornament vodním paprskem.
Parketová podlaha
Dřevo proteplí každý prostor a parkety jsou ideální do městských interiérů, kam přinesou kousek přírody. Technologie při výrobě zabrání vrzání dílců i rozvolňování spár a díky násobným renovacím je parketová podlaha opravdu investicí přesahující generaci. Parkety po položení je nutné zabrousit a navoskovat nebo nalakovat. Počítejte však s nepravidelnou barevností podlahy a různou strukturou jednotlivých dílců – tedy právě s tím, co dodává dřevěné podlaze život a jiskru. Parkety však potřebují určitou péči – není možné počítat s jejich dlouhou životností v prostoru, kde se často mění teploty anebo vzdušná vlhkost.
Podlaha z masivu
Tedy z dřevěného masivu. Jako se parkety hodí spíše do městských bytů, palubky nebo prkna jsou ideální volbou dřevěné podlahy v domku nebo chalupě. Stejně tak lze s úspěchem použít dřevěnou podlahu v exteriérech, jako jsou terasy – v takovém případě je vhodné volit dubové dřevo, které působením vody tvrdne. Opět je nutné počítat s tím, že jednotlivá prkna budou mít suky a různou barvu. I když výrobci dělí palubky podle vzhledu do skupin (tedy nikoliv kvalitativně), s jistou odlišností se prostě smířit musíte. Další rozdíl oproti nalepovaným parketám vás čeká v pokládání – je nutné na podlahu položit rošt a na něj teprve připevnit samotné palubky nebo prkna. Dojde tak ke zvýšení podlahy. Po položení dřevo opět napusťte fermeží nebo nalakujte.
Plovoucí nebo jinak „hotové“ podlahy
Často jsou tvořeny několika vrstvami a bývají dřevěné. Důvod, proč se jim říká hotové, je ten, že po položení není nutné je brousit ani lakovat. Pokud byste se na ně podívali z boku, uvidíte vrchní nášlapnou vrstvu tvrdého dřeva, středovou vrstvu měkčí, zpravidla smrkové laťovky, která svým příčným uložením brání zvětšování objemu, a spodní dýhy, která brání posunování podlahy. Vrchní vrstva bývá silná až 6 mm, a protože se broušením odstraňuje kolem 0,3 mm, vydrží i několik renovací. Lamely jsou u těchto podlah velmi tenké a nedochází k tak razantnímu zvýšení podlahy jako u klasické palubkové podlahy.
Korkové podlahy
Vizuálně možná není tak efektní jako dlažba nebo dřevo, ale vlastnosti korku – měkkost, pružnost, odolnost, tichost a rychlá reakce na teplotu – jsou znakem ideální podlahové krytiny. Možná překvapivě zní fakt, že i korek lze brousit – v takovém případě zvolte dlaždice o síle 6–8 mm. Pokud myslíte, že přebrušování podlahy potřebovat nebudete, budou stačit korkové sendvičové dlaždice. V každém případě musí být nášlapná vrstva korku silnější než 4 mm a hmotnostní poměr 400–450 kg/m3. Korkové dlaždice mohou být bez úpravy nebo předlakované – ať tak či tak, po položení je nutné korek několika vrstvami lakovat. U korkových podlah také s maximální pečlivostí vybruste a zhlaďte podkladový povrch. A víte, že si můžete vybrat z různých barev?
Laminátové podlahy
Jejich předností je šest stupňů tvrdosti odpovídající zatížení podlahy. Proto vybírejte pečlivě, aby vámi zvolený typ nebyl pro daný interiér příliš tvrdý. Raději se poohlédněte po tzv. melaminových podlahových krytinách – nosná deska s nalisovaným dekoračním papírem, který je napuštěn melaminem. Jsou o něco levnější než laminátové, drží tvar a jsou pružné. I tady je nutné podkladovou vrstvu vyrovnat a laminátové desky se buď lepí nebo spojují suchým zámkem. Lamely nelze brousit, ale je možné jednotlivé desky vyměnit. Nejsou vhodné do vlhkých prostor.
Koberce
Zde zásadní otázka zní – celoplošný, nebo kusový? A hned poté: přírodní vlákna, nebo umělá? Druh vlákna totiž výrazně určuje životnost koberce – čím kvalitnější, tím více a déle vydrží. A tím dražší koberec samozřejmě. Způsob uchycení vlákna také hodně napoví. Smyčkové nebo vpichované se používají do míst, kde se předpokládá vyšší zatížení. Naopak řezaný vlas je mnohem komfortnější pro chůzi a hodí se spíše do ložnice. Samostatnou kapitolou jsou vlněné koberce, které se vyrábí převážně jako kusové, luxusní zařízení bytu.
PVC není lino
Vinyl neboli PVC neboli polyvinylchlorid je oblíbenou podlahovou krytinou v místech, které je nutné udržovat v čistotě a zároveň je vyžadována voděodolnost. Třídí se podobně jako laminátové krytiny podle stupně možného zatížení. Linoleum neboli lino je, na rozdíl od PVC, čistě přírodního původu. Při pokládání lina je nutné podkladový povrch lépe vyrovnat než při kladení PVC, lino musí být perfektně přilepené. O PVC se po poležení již starat nemusíte, lino je nutné čas od času navoskovat.
Přidejte odpověď