Člověka odnepaměti provázejí předměty, které dokážou odrážet prostor kolem sebe. Díky této schopnosti byly často považovány za magické. A i dnes v nás zůstává podivný pocit, když se na hradě podíváme do začarovaného zrcadla…
Zrcadlo je opravdu magické. Dokáže znásobit prostor, ukázat odlehlé kouty. A když se do něj dlouho díváte, můžete proniknout i pod povrch věcí. A což teprve, když je zrcadlo dobře nasvíceno. Dokáže navodit atmosféru, jakoukoliv si přejete. Tak tedy: Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…
… kdo na světě je nejkrásnější
Po ránu v koupelně bychom si to o sobě nemysleli. Zrcadlo dokáže být neúprosné. Ale není to náhodou tím, že jej máte příliš ostře nasvícené? Oči mohou být ráno citlivější, a tak jistě neuškodí, když si nad zrcadlo pořídíte slabší rozptýlené světlo, které jemně osvítí prostor před zrcadlem. Osvětlené by správně mělo směrovat od zrcadla na tvář, nikoli naopak. Ideální jsou dvě svítidla po stranách – tak jak je běžné u toaletních zrcadel. Nasvítíte totiž i oblasti pod obočím a kolem brady – mužům tedy usnadníte holení a ženám líčení.
Skvělá jsou třídílná zrcadla, jejichž dvě křídla lze natáčet a vidět se tak z profilu. Při plánování se ale nenechte strhnout obrázky z divadelních šaten – příliš mnoho světla kolem zrcadla nasvítí tvář tvrdě a neúprosně ukáže všechny nedostatky – i takové, kterých si za běžného denního nebo umělého osvětlení nikdo nevšimne. Nezapomínejte, že divadlo a herci tvoří svět sám pro sebe a v každodenním životě se i dobře zahraná přetvářka rozhodně nevyplácí.
Malé, nebo velké? A kam?
Velké zrcadlo do malých prostor a ve velkých prostorách, jaké chcete. Zrcadla opticky zvětšují prostor – proto jsou tak hojně využívaná jako povrch vestavěných skříní nebo koupelnových skříněk. Tam, kde nám stačí v zrcadle vidět pouze hlavu, spokojíme se s malým zrcadlem v přiměřené výši. Velká zrcadla se hodí do předsíně, kde se zkontrolujete před odchodem z bytu, nebo v ložnici, kde se oblékáte. V malém bytě můžete zrcadlo připevnit na dveře v předsíni, ušetříte tak místo na zdi. Podle feng-šuej platí, že zrcadla brání proudění energie. Proto jsou doporučována na dveře od toalety a koupelny, tedy míst, kde se zbavujeme špíny. Podle této teorie se hodí i na zeď, kterou sdílíte s nepříjemným sousedem.
Na tvaru záleží
Ještě než zrcadlo koupíte, proměřte si, nejen jak velké se vám bude hodit, ale i v jakém tvaru. Zda oválné, nebo hranaté, kulaté, nebo čtvercové. Nezapomeňte počítat s nutným odstupem, abyste se v zrcadle spatřili celí a v jakžtakž reálné perspektivě. V uzounkých předsíních to může být zajímavý oříšek k rozlousknutí. Zajímavě působí zrcadla skládaná z menších kousků do nepravidelných tvarů – a třeba i za roh. Zajímavě tak můžete propojit obývací pokoj s kuchyní a při vaření po očku sledovat, zda děti opravdu píší domácí úkoly. K takovému účelu můžete použít i stará zrcadla s černými skvrnami – stačí jej nařezat sklenářským diamantem na různé tvary a znovu seskládat a pečlivě přilepit na zeď.
Jako ze starobylých pokladů
Dnes si můžete nadiktovat i barvu zrcadla. Běžně jsou k dostání bronzové, stříbrné a zlaté odstíny, které napodobují barvu antických kovových zrcadel. Takto zbarvená zrcadla se do bytu hodí spíše jako dekorace než jako funkční zařízení – prostor sice zvětší, ale rozhodně méně v poměru ke klasickému čirému sklu. Stejně jako u prostoru zde platí, že čím tmavší, míň méně optického zvětšení – a naopak lze prostor v kombinaci z vhodnými doplňky zútulnit.
Ráz zrcadla vytvoří i rám. Pokud máte pocit, že se bez rámu obejdete, ujistěte se, že všechny hrany zrcadla jsou zakulacené nebo seříznuté tak, aby nemohlo dojít k poškození zadní odrazové (stříbrné, hliníkové) vrstvy, či dokonce k poranění.
Přidejte odpověď