Ani dřevo, ani plast

Zdlouhavé analýzy kladů a záporů plastových a dřevěných oken mají ještě jednu komplikaci: hliník.

Při rozhodování, jakou materiálovou podobu by měla mít naše okna, se nedá opomenout hliníková varianta. Tento moderní materiál má mnoho předností a dokáže se přizpůsobit i nárokům na stavbu rodinných domů. Od technického konstrukčního materiálu se časem posunul do architektury bydlení.

Bezúdržbový a flexibilní

Hliníková okna mají především minimální nároky na údržbu, odpadá pravidelné obnovování nátěrů. Ale také způsob technologického zpracování hliníkových profilů je značnou výhodou. Při výrobě dochází k minimálním odchylkám, a tak si za předpokladu správných projektových výpočtů můžeme být jisti vysokou těsností okenní konstrukce v místech dotyku křídla a rámu.

Zejména v současnosti, kdy dynamická architektura rodinných domů dává přednost velkým proskleným plochám – podobajícím se spíše než stavebním otvorům transparentním fasádám – se výhody hliníkových profilů s úspěchem uplatní. Neohrozí je totiž velká zátěž a jsou pevné, dlouhodobě vzdorují povětrnostním vlivům, mají vysokou protipožární odolnost. Hliníkové okenní rámy zvládnou i tvarově náročné konstrukce, přitom mají nízkou hmotnost (nižší než dřevo i plast).

Z těchto důvodů jsou vhodné také pro výstavbu zimních zahrad či balkonových stěn, při realizacích francouzských oken, případně i prosklených kopulí či výklenků a podobně.

Hliník je pohledový materiál, okenní konstrukce jsou příjemně subtilní, je hezký i ve své přirozené barvě, ale jeho povrch lze také téměř bez omezení kolorovat. Například eloxováním nebo práškovými laky, je možné požadovat i imitaci dřeva.

Technické vlastnosti

Vysoký součinitel tepelné vodivosti hliníku v praxi znamená, že materiál rychle přijímá teplo a má výrazné akumulační schopnosti, tudíž vznikají tepelné mosty. V konstrukci oken je třeba tyto mosty přerušit – vložením tepelné izolace do rámu, například kontaktní polyuretanové pěny nebo plastové vložky.

Hliníkových konstrukcí je několik typů, mezi kterými vybíráme podle konkrétních požadavků, s ohledem na zvýšenou bezpečnost, na vysokou zvukovou izolaci apod.

Jako mnoho stavebních prvků i hliníkové profily bývají sdruženy do systémů. Systémy jednak umožňují různé pohledové variace, například efekt jedné plochy, lícování, jednak jejich součástí bývá vhodné těsnění, kování, pojistky, zavírací a ventilační prvky, doplňky a samozřejmě výběr skel.

Mezi okenní doplňky patří také prvky stínicí techniky, jejichž provedení v hliníku je velmi atraktivní, trvanlivé a z hlediska ochrany před vloupáním ideální.

Pozitiva hliníkových oken jsou vyvážena několikanásobně vyšší cenou v porovnání s okny dřevěnými a plastovými.

Šikovné kombinace

Uvnitř přírodní dřevo, zvenku decentní hliníkové profily. Dřevohliníková okna mají díky hliníku snížené požadavky na údržbu a vysokou životnost, díky dřevu optimální tepelně-izolační vlastnosti. Mezi hliníkovou částí a částí dřevěnou je několikamilimetrová odvětrávací mezera.

Pokud upřednostňujeme přírodní materiály, můžeme se těšit z přítomnosti dřeva ve vnitřní konstrukci, u většiny výrobců dokonce vybírat z různých druhů dřeva. Hliníkové plechy se zase postarají o vnější ochranu – po opláštění hliníkovým systémem vznikne bezúdržbová venkovní úprava, a v případě velkých ploch hliník zlepší statické vlastnosti objektu.

Ani kombinace hliníku a plastu není nezajímavá. Buď je hliník povrchovou vrstvou a plast jádrem, nebo je vnitřní nosná konstrukce hliníková a plast je povrchovou ochranou s výrazným vlivem na tepelnou ochranu. V obou případech je využito výhod obou materiálů ve vzájemné symbióze.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*