Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké barvy na vás nejlépe působí? Víte, že jsou barvy aktivní a pasivní? Nevěříte? Proč tedy červená všeobecně v lidech budí aktivitu a naopak zelená nás uklidňuje? Po přečtení tohoto článku budete vědět víc o psychologii barev.
Jaké si vybíráme barvy?
Vzpomeňte si, když jste chtěli vymalovat pokoj, nebo si pořídit nějaké doplňky do bytu. Podle čeho jste vybírali barvu nátěru, nebo předmětu? Každý většinou zvolí barvu, která se mu líbí a zároveň se do místnosti hodí. Zkuste příště o volbě barvy přemýšlet trochu víc. Zvolte takovou, která dokreslí charakter pokoje. Myslíte, že je to malichernost? Pozor: Nevěřili byste, jaký skutečný vliv může mít barva na vaši psychiku. Některé barvy uklidňují, jiné rozrušují. Vymalujte místnost tou správnou barvou!
V dalších kapitolách se budu věnovat jednotlivým barvám. Tomu, jak na nás působí a do jaké místnosti v bytě či domě by se hodily.
Bílá
Bílá symbolizuje čistotu, pořádek a nevinnost. Na velkých plochách by však neměla být jedinou barvou. Působí pak monotónně a unavuje. Tato barva se hodí především do kuchyně či koupelny, protože právě k těmto místnostem se hodí symbol pořádku.
Bílá barva zvětšuje a odlehčuje prostor, a proto se doporučuje především do menších místností, které opticky zvětší.
Žlutá
Žlutá barva má na lidskou psychiku příznivý účinek. Působí vesele, aktivně a podnětně. Dává nám pocit vnitřní harmonie. Cítíme z této barvy teplo a světlo, což je dáno tím, že žlutou barvu považujeme za barvu slunce. Za určitých situacích, ale může vyvolávat i pocit smutku a nostalgie, to především, když je zakalená a přechází spíše v zelenou.
V různých odstínech využíváme tuto barvu při malování jakéhokoliv pokoje. Odstíny pískové, zlaté či medové jsou vhodné pro jednotlivé součásti interiéru.
Oranžová
Jde o teplou a velmi veselou barvu. Budí představu světla, zlata. Je slavnostní a vyvolává pocit dobré nálady.
Pokud je ve světlejších tónech, použijte ji v malých, temnějších místnostech. Nahradí tak přirozené světlo, které se sem dostává obtížněji.
Měla by se hlavně využívat v místnostech orientovaných na sever. Použijete-li tuto barvu s příměsí červené, vyvoláte tak pocit napětí a vzrušení. V bytě se dobře vyjímá společně s chladnějšími barvami.
Červená
Červená většinu lidí stimuluje k aktivitě. Je to barva ohně, lásky. Dokáže nás vytrhnout z nečinnosti. Někdy působí až agresivně.
Jak už bylo zmíněno, jde o barvu probouzející v lidech aktivitu, a proto se nedoporučuje použití v ložnicích, kde lidé odpočívají. Náchylnější typy lidí by to mohlo rušit v usínání. Dbejte na to, aby ji v místnosti nebylo přespříliš, unavuje. Použijte ji pouze na doplňky či části stěn.
Zelená
I člověk, který toho o psychologii barev příliš neví, tuší, že zelená působí uklidňujícím dojmem. Snižuje napětí a dokonce i příznivě působí na srdce. Je to zkrátka barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy.
Využít ji můžete v jakémkoliv pokoji, a to téměř ve všech odstínech. Dobře se hodí do pracovny. Při pohledu na zelenou se lépe soustředíte a působí příjemně na zrak.
Využívá se na podlahách, stěnách, bytových textiliích, ale i na nábytkových sestavách.
Modrá
Záleží na tom, jestli jde o tmavší, či světlejší. Světlá symbolizuje nebe, pohodu, odpočinek. Představuje dálky, volnost a prostornost světa. Tmavě modrá může působit skličujícím dojmem, je rozjímavá a smutná.
Modrou (spíše světlejší) používáme často v ložnicích, kde navozuje příjemnou atmosféru vhodnou pro relaxaci a spánek. Dále ji můžeme využít v koupelnách, v menší míře i v dalších místnostech.
Kombinujte modrou barvu s teplejšími odstíny. Dobře se třeba hodí k přirozené barvě dřeva. Také je vhodným pozadím pro světlý nábytek.
Fialová
Působí poněkud rušivým dojmem. Jde o poměrně neklidnou barvu, svým způsobem je i melancholická a tajemná, především tmavší odstíny. Světlá navozuje pocit slabošství, méněcennosti. Někdy se dokonce říká, že je to barva magie.
Používejte ji spíše v menším množství a ve spojení s dominujícími předměty. Když už ji použijete, kombinujte ji především se žlutou.
Hnědá
Hnědá je střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti. Těmito adjektivy nejlépe vyjádříme psychologické účinky na člověka.
Hnědá barva má nekonečnou škálu odstínů. Jde o přirozenou barvu, kterou využíváme téměř ve všech místnostech. Přírodní tóny dřevěného nábytku dobře vynikají s bílou barvou a také s odstíny modré a zelené. Chcete-li si pořídit většinu nábytku hnědé barvy, doplňte vzezření pokoje o další předměty jiné barvy. Osamocená hnědá působí fádním dojmem.
Šedá
Šedou barvu spojujeme s představou smutku a netečnosti, i když na druhou stranu ji psychologicky řadíme spíše do neutrálních barev. Působí klidně a vyváženě. Nepoužívejte ji na velkých plochách bez barevného doplnění. Může tak navozovat pocity beznaděje.
Černá
Černá také patří mezi barvy, o kterých každý má představu, co vyvolávají. Jde o směsku negativních pocitů. Černá je barvou smutku, smrti, nicoty, zklamání.
Jak ji využít v bytě? Tam má nesporné pozitivum v tom, že opticky zužuje. Kombinujte ji s živými barvami. Zvýrazníte je tak. Samozřejmě černou nepoužívejte na velkých plochách. Místnosti ztratí svou vzdušnost a budou působit velmi těžkopádným a depresivním dojmem.
Tím jsme si shrnuli základní barvy a to, jak dokážou působit na naši psychiku. Nepodceňujte tento fakt a vybírejte si do svého bytu či domu jen takové barvy, které budou ve vás vzbuzovat kladné emoce. Věřte, že se v takovém bytovém interiéru budete cítit lépe a útulněji.
Přidejte odpověď