Bohatství živé krásy

Přineste si zářivost léta domů. Ozdobte si byt květinovými aranžemi. A opravdu nemusíte být studovaní designéři a floristé, abyste si dokázali zkrášlit domov podle vlastních představ.

Nejdříve si zvolte barvu, styl a velikost. V kytici by měl být zastoupen odstín interiéru a k němu kontrastní barva. Další květy volte ve spektru mezi těmito dvěma barvami – například do okrově zařízeného obývacího pokoje se bude hodit čajová růže a k ní kontrastní růže bílá, která zastoupí studené barvy. Další barvy volte právě mezi těmito dvěma barvami –  máte na výběr od slonovinové po žlutou a můžete zajít i do jemně hnědé. A že růže v těchto barvách najdete jen těžko? Nebojte se materiály kombinovat.

Osvědčená klasika přírodních materiálů

Kousky dřeva, snopečky klasů, pokroucené větvičky vrb, zajímavě tvarované listy, dekorativní peří, barevné stužky. Cokoli, co vás upoutá, ať už barvou nebo tvarem, použijte. Žádoucí odstín můžete dřevěným materiálům dodat obyčejnými vodovkami a tvarovat je můžete většinou pomocí vody (podle potřeby navlhčete a pak vytvarujte, případně zafixujte a nechte pomalu vyschnout) nebo pomocí jemných vázacích drátků. Získáte tak dobrý základ pro kombinované aranžmá.

Nechte zazářit jedinou

Dalším dobrým postupem je zvolit poměrně neutrální podklad a na něj „posadit“ květ, který sama o sobě září, vábí, přitahuje… Oproti neutrálnímu pozadí vynikne ještě více a vy jste právě stvořili živoucí drahokam. Za neutrální barvy se považují tóny slonovinové, okrové a hnědé, šedé a matně stříbrné. Dotek zlata nebo jasných pastelových barev do aranžmá přinese luxus, jednoduché linie a střídmost symbolizují eleganci. V takovém typu aranžmá nejlépe zvolíte, když vyberete velký květ se zajímavým tvarem a případně jej doplníte menšími, méně nápadnými.

Volte podle počasí

Už několik dní se neukázalo slunce? Postavte si jej na stůl. Únavu a nechuť ze šedivých dnů zažene zářivost teplých barev. A pokud přidáte několik svíček, o pohodu máte postaráno. Naopak v horkých a slunečných dnech pohledem ochladí skleněné vázy s modrými a bílými květy, to vše obklopeno spoustou zeleně. A nebojte se kolem naaranžovat ovoce – rázem bude chutnat lépe. Jen pozor na blízkost – zrající ovoce uvolňuje etylen, který květiny nemají rády.

Technické detaily květinového aranžmá

Klasickým způsobem je naaranžovat květy do misky nebo do vázy. Hrajte si s výškou stonku a s nakloněním květu a nebojte se použít jemnou nit nebo tenký provázek tak, aby dílo drželo pohromadě, ale zároveň nebyla žádná květina škrcena. Teprve poté, co jste dosáhli požadovaného tvaru, květinám přiřízněte stonky, dejte do odstáté vody ideálně s přídavkem živin pro řezané květiny. Ta umožní všem poupatům plně se rozvít a udrží květiny déle čerstvé. Za pár dní pravděpodobně aranži upravte a vyjměte usychající květy, vyměňte vodu a přidejte živiny.

Jaké typy květin jsou pro aranžmá nejvhodnější?

Takové, které dlouho vydrží. Tedy tulipány, karafiáty, gerbery, růže, mečíky, lilie, jiřiny, chryzantémy, … A nejlépe vaše oblíbené. Pokud toužíte po osvěžení netradiční exotikou, nebojte se v květinářství zeptat na péči o řezanou květinu – v dobrém vám rádi poradí. A abyste nešli úplně nepoučeni, můžete se podívat na některé netradiční květy, které se do aranží výborně hodí:

Euphorbia kvete v teplých barvách od jemné bílé přes lososovou po červenou a nejčastěji ji potkáte na podzim a začátkem zimy. Dávejte ale pozor na její šťávu – je jedovatá. Proto se nedoporučuje ji kombinovat s dalšími květinami, lépe jí je ve společnosti dekorativních tkanin a dřevin. Pokud ji však do kytice přidat chcete, ponořte seřízlou část stonku kratičce do vroucí vody.

Anthurium z kolumbijských deštných pralesů rozzáří zimní chlad ostrou červení. Díky šlechtitelství si můžete vybírat z více odrůd a dokonce i dvojbarevné variety.

Zantedeschia neboli tropická kala. Už dávno nekvete jen bíle a také už není jen svatební květinou. Její vysoký štíhlý květ v červenohnědém, temně oranžovém nebo žlutém tónu dodá každému aranžmá punc elegance.

Neoregelii poznáte podle maličkých kvítků zachumlaných v listech. Bývá růžová nebo s proužky a lze ji i pěstovat v květináči.

Pod jménem Tillandsia najdete mnoho variet s jemnými listy a výraznými květy. Původem jsou z džungle, a proto je nedávejte přímé sluneční světlo.

Calandivu si můžete vybrat v růžové, bílé, bílorůžové, oranžové a purpurové. Je vhodná do kombinací, protože s ostatními květinami si ve váze neškodí.

Květ strelície připomíná spíše hlavu ptáka s dlouhým zeleným zobákem a výrazným oranžovomodrým chocholem. Je ideální květinou pro aranžmá jednoho květu – tato výstřední kráska vedle sebe těžko snese jiný květ.

Rudbeckie, americké sedmikrásky, se dobře kombinují s dalšími bohatými květy, jako jsou chryzantému, gerbery nebo kopretiny.

Rozrazil vydrží ve váze opravdu dlouho. Klasická barva květů je modrá, ale k dispozici jsou i další – bílé, růžové, červenavé. Zajímavě působí v kombinaci s exoticky tvarovanými listy.

Na závěr několik rad

Stonky květin odřezávejte ostrým nožem a nejlépe pod vodou, aby se do nich nedostal vzduch.

Pravidelně čistěte vodu od spadlých listů a okvětních plátků, ve vodě zahnívají a kromě toho, že voda pak nevypadá pěkně, znečišťují samotným květinám vodu.

Váza by měla stylem odpovídat kytici a barevně ladit. Pokud si nejste jisti, volte sklo nebo kov – jednoduchostí a střídmostí rozhodně nic nezkazíte.

Látky vylučované řezanými karafiáty a narcisy jsou pro ostatní rostliny škodlivé, proto je příliš nekombinujte.

Vyměňujte vodu ve váze každé 3–4 dny, samozřejmě doplňte odstátou, stonky opět seřízněte a doplňte výživu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*