Bydlení pro prarodiče

Dětem budujeme bezpečné a barevné pokojíčky, přizpůsobujeme prakticky celý byt jejich potřebám. Proč nás tedy tak málokdy napadne, že by i babičky a dědečkové mohli potřebovat změnu?

Prarodiče většinou nepotřebují změnu z nějakého vrtochu. Pravděpodobně ani je samotné mnohdy nenapadne, že by na svém bydlení měli něco měnit. Proč? Žijí takhle přece už pár desítek let a bydlení jim až dosud vyhovovalo. Dosud. Doba, které se říká „dosud“, je dobou, kdy přicházejí jen běžné nemoci a každodenní potíže. Ale pozvolna se vplíží den, kdy dědeček nevyběhne křepce po schodech do patra, kdy se babičce nebude dařit vyskočit ráno energicky z lůžka, kdy i obyčejný kuchyňský stůl s ostrými hranami bude znamenat nebezpečí pro člověka, jemuž se třeba kvůli změně počasí zatočí hlava, den, kdy se koupel ve vaně bez pomoci dalšího člověka stane jen vzpomínkou. Jakými změnami v interiéru můžeme prarodičům zjednodušit život? Tomu se budeme věnovat v následujících řádcích.

Zaměřte se na dveře

Většina seniorů si již na túry a dlouhé návštěvy příliš nepotrpí a valnou část dne tráví doma. Proto by měl být jejich domov bezpečným a příjemným místem. Bezpečnosti mohou hodně napomoci dveře. Mělo by jich být v bytě co nejméně. Tam, kde nejsou bezpodmínečně nutné, je klidně vysaďte nebo nahraďte klasické dveře posuvnými dveřmi. Dveře by měly být snadno a lehce otevíratelné bez použití síly. Naprosto nevhodné jsou dveře, které mají z jedné strany kouli.

Výhled

To, že babička a dědeček takřka nevytáhnou paty z domu, ještě neznamená, že nechtějí mít přehled o tom, co se za zdmi jejich příbytku děje. Naopak. Pokud to jde, upravte tedy okenní parapety. Ideální jsou na nižší úrovni, než je běžný standard, a širší. Úpravu si zaslouží i vstup na balkon, lodžii nebo terasu. Měl by být v každém případě bezbariérový a dostatečně široký.

Jak si kdo ustele

Jak si kdo ustele, tak si lehne. U seniorů to platí dvojnásob. V posteli stráví více času, než byli možná dosud zvyklí. Lůžko by mělo být tudíž kvalitní, spíše s tvrdší matrací a v takové výšce, aby se z něj pohodlně a bezpečně vstávalo a se stejnou lehkostí se do něj i uléhalo.

Slučujte a spojujte

Pro věkovou kategorii, o které je řeč, je slučování a spojování jednotlivých zón bytu optimální. Spojte tedy kuchyni, jídelní kout a obývací zónu v jeden prostor. Praktické je i sloučení koupelny a WC.

Bydlení a kuchyně

Nábytek v kuchyni (a nejen v ní) by měl být přizpůsoben pohybovým možnostem toho, kdo jej bude využívat. Pro babičky a dědečky je obtížné natáhnout se do nejvyšších skříněk nebo se často sklánět do přihrádek blízko podlahy. To, co používají nejčastěji – ať už hovoříme o nádobí, šatech, nebo osuškách – by mělo být snadno přístupné. Nábytek nemá mít ostré hrany. Volte raději zaoblené. Stůl je lepší oválný, případně kulatý. Jestliže se babička svého stolu ve tvaru čtverce nechce vzdát, zaopatřete jej chrániči, které jste možná kupovali domů pro své malé dítko. Prarodiče se mnohdy od předškoláků příliš neliší. Židle a křesla volte s opěrkami. Přemýšlíte nad výběrem varné desky či sporáku? Volte elektrické. Plynové nebo kombinované sporáky nejsou pro seniory bezpečné.

Koupelna

Jestliže je v koupelně vana, počítejte s tím, že ji prarodiče moc nevyužijí. Do vany se staršímu člověku bez pomoci špatně vstupuje a stejně obtížně, ne-li obtížněji, se z ní i vychází. Hrozí uklouznutí a zranění a lidé s pohybovým omezením se sami do vany a z ní vůbec nedostanou. Pro naše účely je naprosto ideální sprchový kout se zabudovaným sedátkem a protiskluzovou úpravou dna. Nezapomeňte ani na protiskluzovou předložku, na kterou se dá bezpečně vstoupit mokrou nohou, aniž by hrozilo upadnutí na kluzké podlaze. Ručníky by měly být vždy po ruce.

Poraďte se

I když budete přistupovat ke změnám s těmi nejlepšími úmysly, předem o tom prarodiče informujte a konzultujte s nimi jejich představy o bydlení, přání, potřeby a zvyky. Nakonec to budou oni, kdo v upraveném domově zůstane, měli by se tam tedy cítit nejen bezpečně, ale hlavně příjemně. Doma je přece doma.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*