Bylinky za oknem

Výbornou alternativou pro všechny, kteří postrádají alespoň malou zahrádečku, jsou bylinky. Nejenže se dají využít prakticky, ale zútulní a provoní každou kuchyň.

Než se na pěstování bylinek vrhneme, uvědomme si, že to nejsou klasické pokojové rostliny. Proto bychom se měli snažit dopřát jim doma všechno, čeho by se jim dostávalo i venku. To znamená vydatnou zálivku a dostatek světla. Úplně postačí, když bylinky na léto odstěhujeme na okenní parapet, balkon nebo terasu. Pokud dosud nemáme žádné zkušenosti s pěstováním bylinek ze semínek, koupíme si již vzrostlé rostlinky. Je dobré je doma přesadit do větších květináčů (ideálně hliněných) a na jejich dno ještě umístit několik kamínků, které budou sloužit jako drenážní vrstva a odvádět přebytečnou vlhkost. A teď si povězme něco málo o těch bylinkách, které pěstujeme nejčastěji.

Pažitka

Pažitka je nejznámější a pro svoji jemnou cibulovou chuť velmi oblíbené koření. Nejenže vypadá velmi efektně na obyčejné bramborové kaši a z krajíce chleba s máslem vytvoří malý estetický zázrak, ale obsahuje i mnoho vitamínů, což není zanedbatelné. V útlém stvolu pažitky nalezneme vitamín C, B2, karoten a minerály. Příznivě ovlivňuje trávení a podporuje chuť k jídlu. Pažitku nikdy nesekejte, je lepší nakrájet ji nožem, osvědčenou metodou je nastříhání nůžkami. Pokud možno, konzumujte pažitku ihned po nakrájení syrovou. Varem přichází nejen o s voji chuť, ale i o spoustu vitamínů. Pokud jí chcete ochutit například polévku, doporučujeme vložit pažitku do vývaru až po dovaření.

Máta peprná

Další oblíbenou a voňavou bylinkou za našimi okny se stala máta, která obsahuje silice s mentolovou příchutí. Léčivě působí jak její listy, tak nať. Pokud budete chtít listy máty sušit, mělo by se tak stát ve stínu a velmi rychle, protože pomalým sušením listy hnědnou. Usušenou mátu uskladněte nejlépe ve skleněné nádobě, která jde dobře uzavřít, a neuchovávejte ji déle než rok. Čím je máta léčivá? Tlumí a odstraňuje křeče, podporuje trávení, působí proti nadýmání, má protizánětlivé účinky a velmi pozitivní vliv na nervovou soustavu, výborně se osvědčila jako kloktadlo při zánětech průdušek nebo jako přísada do koupelí u revmatiků a exematiků. Ovšem pozor, i zde platí – všeho s mírou! Soustavným užíváním mátového čaje si můžete přivodit poruchu krevního obrazu! Máta je jednou z bylinek, kvůli které by si kuchyni mohli zamilovat i muži. Kdo by se rád nepochlubil, že umí nejlepší mojito v okrese? Chcete recept? Tady je:

Mojito

10 lístků máty peprné, čajová lžička třtinového cukru, 4 cl bílého rumu, 2 cl limetkové šťávy, ledová tříšť a soda.

Mátu rozmačkáme s cukrem, přidáme bílý rum a limetkovou šťávu, zasypeme ledovou tříští a dolijeme sodou. Hotové mojito ozdobíme listem čerstvé máty. Příjemnou žízeň…

Ale pokud nemáte chuť na alkohol, protože vás trápí, že vaše dítě kašle a kašle a kašle, můžete mu vyrobit třeba domácí mátové bonbóny proti kašli.

Mátové bonbony proti kašli

120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce silného mátového čaje, šťáva z poloviny citronu.

Med, cukr a citronovou šťávu vaříme tak dlouho, dokud zkušební kapka na talíři nezačne tuhnout. V tomto okamžiku přidáme čaj, povaříme a hmotu vylijeme na navlhčenou (případně vymaštěnou) plochu. Mokrým nožem nakrájíme kostičky, necháme ztuhnout a uložíme do dobře uzavřené dózy či sklenice. Dobré cumlání…

Majoránka

Když se řekne majoránka, co si vybavíte? Vůni bramboráků nebo bramboračky od babičky? Ano, je to ona, kamarádka brambor a překvapivý zdroj zdraví. Podporuje trávení, odstraňuje křeče, působí proti nadýmání a zácpě, je výborným pomocníkem při odkašlávání, uklidňuje a bojuje s migrénou. Při vaření se používá většinou sušená a drhnutá. Čaj z majoránky se dědí z generace na generaci, a to je moc dobře. Jak si tu voňavou záležitost připravit? Je to více než prosté.

Majoránkový čaj při nachlazení (a zácpě)

1 polévkovou lžíci majoránky (klidně i sušené) zalijeme půl litrem horké vody, čaj přikryjeme a necháme čtvrt hodiny louhovat. Tím je dílo hotovo. Nápoj lze osladit například medem. Voňavé pochutnání…

Dobromysl

Bylinka s tak poetickým názvem je chuťově velmi příbuzná majoránce a často se v kuchyni užívá v obdobných receptech jako ona. Možná ji znáte pod názvem oregano a to je, jak známo, základní ingrediencí italské kuchyně. Dobromysl je protizánětlivá, pomáhá při průjmech a kašli.

Bazalka

Když už jsme zmínili italskou kuchyni, nemůžeme opominout bazalku. Bazalka podporuje chuť k jídlu, léčí poruchy trávicího traktu a je prospěšná při odkašlávání. Po usušení bohužel ztrácí aroma. Za to si s její pomocí můžete dopřát pravé italské pesto.

Italské pesto

Množství ingrediencí necháme na vás a vašich chutích. Rozmělníme česnek se solí (ideálně mořskou), jádry piniových oříšků a bazalkou. Přidáme olivový olej, nastrouhaný parmazán nebo ovčí sýr a dáme chladit. Podáváme s těstovinami. Buon appetito…

Petržel

Petržel používá v kuchyni snad každý, má tu výhodu, že se dá využít celá její rostlina od semínek přes kořeny až po listy. V syrovém stavu obsahuje hodně vitamínu C, který sušením bohužel ztrácí. Neposlušné listy je lepší nastříhat nůžkami, než se trápit s nožem. Petržel pomáhá při potížích s močovými kameny, po zánětu prostaty a při menstruačních bolestech. I zde ale pozor! Vzhledem k tomu, že zvyšuje činnost ledvin, není příliš dobrým společníkem pro ty, kteří trpí zánětem ledvin a pro těhotné ženy. Nálev z petržele se však dá netradičně využít jako odpuzovač hmyzu. I po bodnutí se vám bude pár čerstvých lístků hodit, stačí si jimi místo vpichu několikrát
denně potřít.

Snad vám naše informace spolu s několika recepty, které jsme měli možnost vám v našem článku představit, přijdou vhod. Přejeme příjemné, voňavé a zdravé pěstování!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*