Chcete klid a nohy v teple? Pořiďte si podlahové topení!

Také ráno nemáte rádi první stoupnutí na studenou podlahu a chtěli byste to změnit? Nebo se jen této drobné, ale vlezlé nepříjemnosti chcete vyvarovat do budoucna ve svém novém domově? Zvažte pořízení podlahového topení.

Jak je to s ideální teplotou

Tak jako spousta jiných věcí a názorů i podlahové topení má své příznivce a odpůrce. Jedním z bodů, o které se obě skupiny přou, je schopnost vytopit místnosti ideálním způsobem. Jaký ten ideální způsob ale je? Inu, výzkumy ukazují, že v nejlepším případě je teplota u podlahy zhruba o 2–3 °C vyšší než ve výši hlavy, tedy průměrně počítáno asi ve 170 centimetrech výšky od podlahy.
Klasické radiátory, ať už umístěné na vnitřní, nebo vnější stěně, kumulují teplo především ve vyšších vzdušných vrstvách místnosti. Při vytápění prostoru radiátory navíc dochází k cyklickému proudění vzduchu – ten „vyleze“ po stěně od radiátoru ke stropu a po svém ochlazení „padá“ u protější stěny k podlaze a následně křižuje pokoj opět směrem k radiátoru, v místnosti tedy vzniká neustálé proudění vzduchu.

Naopak topení umístěné pod podlahou díky svému rozložení po celé ploše místnosti způsobuje jednak rovnoměrné prohřívání všech částí pokoje, včetně koutů, ale také se blíží ideálnímu rozvrstvení teplot ve svislém směru.

Díky sálání z podlahy dosáhnete pocitu tepla od nohou (což ale neznamená, že by vás podlaha do chodidel musela vysloveně hřát) a v důsledku toho i pocitu tepelné pohody již při teplotách o 2–3 °C nižších, než byste dosáhli v místnosti vyhřívané radiátory. (Udává se, že tepelná pohoda nastává v místnostech s radiátory zhruba při 21 °C, v místnostech s podlahovým topením již při 18–19 °C.) A právě tímto rozdílem dojdete k úspoře energie 8 až 10 % nákladů na topení, která vám v dlouhodobém měřítku ušetří významné finanční prostředky i přes počáteční větší investici.

Elektřinu, nebo vodu?

Ona větší počáteční investice je vložena buď do trubkového systému, kterým proudí ohřátá voda, nebo do přímotopných kabelů či fólií, které k vytápění využívají elektrický proud.
Teplovodné vytápění je nutno napojit na libovolný kotel, což přes omezovač teploty umožňuje její jednoduché ovládání. Položení trubek je o něco složitější i dražší než u přímotopných médií, vzhledem k současným trendům v energetickém průmyslu však lze předpokládat, že vytápění elektrickým proudem se bude stávat čím dál tím dražším.

Odborníci proto doporučují elektrické podlahové topení například do jednotlivých místností v bytech či domech, které jsou jinak vytápěné radiátory – v tomto případě se nejčastěji podlahové topení pokládá do místností s dlažbou: kuchyní, chodeb a především koupelen, kde komfort teplé podlahy dojde asi největšího ocenění. Naopak pro položení kompletního podlahového topení do všech místností je častěji využívána teplovodní varianta.

Nadstavbou, ovšem prozíravou, je u podlahových topení volba nízkoteplotního sytému, který umožňuje do budoucnosti měnit energetické zdroje podle toho, kterým směrem se ekologické a ekonomické faktory posunou.

Skryté topení = skryté háčky, ale i viditelné výhody

Svým umístěním pod podlahou tento druh vytápění některé body získává a jiné zase ztrácí. V potaz je nutno brát nemožnost dostat se k systému po jeho zalití, tedy je vhodné pečlivě vybírat materiál, ale i zpracovatele, abychom předešli problémům vyžadujícím „radikální řez“ – do podlahy. Zvláště mladé rodiny s dětmi by pak měly pamatovat na to, že chybějící radiátory mohou znemožnit rychlé dosoušení promáčeného dětského oblečení po sněhových hrátkách, tudíž zvážit možnost kombinace podlahového topení s umístěním klasických radiátorů třeba alespoň v některých místnostech.

Kromě již zmíněných teplotních a ekonomických výhod si mnozí současní architekti pochvalují právě skrytost systému, která nenarušuje zvolené zpracování interiéru – co si budeme říkat, radiátory málokdy dělají velkou parádu. Při správném položení topných těles a jejich následném zalití betonem nebo anhydridem, který se musí nechat dobře vyschnout (beton by měl být minimálně 8 týdnů starý, se zbytkovou vlhkostí cca 0,5 CM%) lze položit v podstatě jakoukoliv podlahovou krytinu a na ní si pak už jen užívat pocitu tepla od nohou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*