Trpíte, když máte mýt pánev po míchaných vejcích, místo palačinek vyrábíte trhance, bábovka vám nikdy nejde vyklopit a je trochu přičmoudlá? Možná jen potřebujete vyměnit nádobí.
Při výběru o nádobí s nepřilnavým povrchem nehleďte jen na cenu. Všimněte si i designu, druhu povrchu a dobře si prostudujte způsob jeho použití i údržby.
Teflon
Nádobí s teflonovým povrchem se v našich domácnostech vyskytuje nejčastěji. Teflon je dnes natolik známý, že jej lidé spojují s nepřilnavými povrchy tak nějak všeobecně. Proto pozor! Na trhu je několik druhů tohoto povrchu v různých cenových relacích, a ne všechny jsou kvalitní. Kvalitní teflon je nepřilnavý povrch, který byl jako nejhladší materiál zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Je nenasákavý, netoxický, odolný vůči světlu, stárnutí a křehnutí. Teplota, při které dochází k jeho rozkladu, je 360 °C, hoří až při teplotě 500–560 °C. Můžete jej bez obav mýt v myčce. Oblíbili si jej všichni, kteří holdují pečení bez tuku nebo s malým množstvím tuku.
Ten „pravý“ teflon má kořeny v roce 1936, kdy výzkumný technik firmy Du Pont Dr. Roy Plunkett objevil při práci na vývoji chladiva pro strojní chlazení bílý prášek usazený kolem sedla ventilu u válce kompresoru. Šlo o polymerovaný tetrafluoretylen. Později si nechal Plunkett vynález patentovat a po deseti letech výzkumu si tuto látku firma Du Pont zaregistrovala pod obchodní značkou Teflon®.
Silargan
Nádobí s tímto povrchem na první pohled připomíná smalt. Ve skutečnosti se skládá z keramické hlíny, sklářského písku a dalších třiceti chemických látek (bez niklu), které se taví při teplotě 1200 °C. Díky přídavku molekul stříbra jde o povrch antibakteriální. Proto je vhodný nejen na nádoby pro vaření. Využívá se i pro servírování a skladování potravin. Protože je téměř tak tvrdý jako diamant, má dlouhou životnost.
Titan
Výhodou titanu je jeho vysoká odolnost vůči poškrábání. S titanovou pánví můžete bez obav zapomenout na speciální obracečky nebo dřevěné náčiní, krájet na ní třeba ostrým nožem je více než dovoleno. Zásluhu na tom má keramická vrstva složená z oxidu hliníku a oxidu titanu, která je mimořádně tvrdá.
Silikon
Silikonové formy získávají na stále větší popularitě. Jsou skladné, tvarově rozmanité, nenáročné na údržbu a teplotně flexibilní. Mohou se využívat při pečení v klasických i mikrovlnných troubách a snesou i pobyt v mrazicích boxech. Jejich teplotní rozpětí je od –40 °C do +250 °C. Nenechte se při jejich koupi zlákat nízkou cenou a vsaďte na osvědčené výrobce. Jen kvalitní silikon vám zaručí, že bude zdravotně nezávadný, nic se vám na něj nepřilepí a i ta bábovka, s kterou jste dříve bojovali, se snadno vyklopí.
Simax
Pod tímto názvem se skrývá varné sklo v podobě zapékacích misek a pekáčů všech rozměrů a velikostí. Jedná se o kvalitní nepřilnavý materiál, který odolá až 300 °C. Používá se i při laboratorních pracích v podobě zkumavek, Petriho misek apod. Pozor na náhlé změny teplot! Prudkým ochlazením může nádoba prasknout. Varné sklo Simax je průhledné, takže můžete během vaření pohodlně sledovat, co se děje „pod pokličkou“. Pokud nebudete mýt toto nádobí v myčce, nepoužívejte při ručním mytí drátěnky nebo prostředky s abrazivem. To ostatně platí pro většinu nádob s nepřilnavým povrchem.
Protectal Plus
Protectal Plus je vlastně velice tvrdý nepřilnavý povlak. Ochranné plástve zamezují poškrábání. Struktura povrchu připravované jídlo přímo hýčká, protože zabezpečuje optimální rozmístění tuku (kterého stačí skutečně symbolické minimum) a tím pádem i dokonalé propečení jídla.
Nerezová ocel
U nerezu hodně záleží na kvalitě výrobku. Pokud nechcete mít s připalováním starosti, nešetřete. Obecně platí jednoduchá pomůcka – čím těžší nádobí, tím lepší. Tíha výrobku je většinou přímo souvisí s typem dna. Pokud je dno tenké, můžeme s nadsázkou tvrdit, že připálíte i vodu. Dna, z kterých máme možnost vybírat, jsou buď sendvičová, nebo zapouzdřená. V čem se od sebe liší? Sendvičové dno má mezi dolní a horní nerezovou vrstvou vrstvu z hliníku. Tento měkký kov lépe vede a udržuje teplo a zajistí rovnoměrné rozehřátí dna nádoby. O třídu výš, kvalitnější a jakási sázka na jistotu je nerezové nádobí se zapouzdřeným dnem. Vnější nerezová vrstva je zde přeložena přes vnitřní hliníkovou vrstvu a úplně ji uzavírá. Hliníková část tudíž není z vnější strany vidět, jako je tomu u sendvičového dna, a nedochází k rezivění a odbarvení hliníku, čemuž se u sendvičového dna nedá zabránit.
Naším nerezovým tipem jsou pánve a rendlíky z kvalitní nerez oceli, vybavené rukojetí se silikonovou výplní a vnitřním povrchem z PTFE. PTFE je tvrdý polymer s nepřilnavými vlastnostmi, má vysokou teplotní stabilitu a dno s ukazatelem optimální teploty (Termo-Spot).
Smalt
Ani nad smaltem nemusíte hned lámat hůl. Samozřejmě nemáme na mysli klasické celosmaltové nádobí, protože u něj se o nepřilnavém povrchu mluvit nedá. Máme na mysli nádobí s vnějším tvrzeným plastem, který je vybaven vnitřním povrchem z různých nepřilnavých materiálů, na kterých se nic nepřichytává.
Odstranění připálenin
Ale možná svoje nádobí měnit nechcete. Možná k němu máte citový vztah, možná máte oblíbenou pánvičku po babičce a zkrátka k vám patří i za cenu dlouhého a úmorného drhnutí. Pak zkuste využít následující rady na odstranění připálenin, aniž byste do kuchyně pouštěli chemii. Jedním tipem je horká voda smíchaná s octem. Stačí ji nalít do připálené nádoby a krátce povařit. Druhý tip potřebuje více času, nejlépe celou noc. Večer smícháte jedlou sodu s horkou vodou, nalijete do hrnce či pánve a necháte působit do rána. Čištění je pak už hračka. Ať už budete vařit v jakémkoli nádobí, nejdůležitější nakonec je, abyste vařili s chutí a láskou pro někoho, kdo to ocení. Jistě se po dobrém obědě nebo večeři nebude zdráhat projevit vám uznání třeba tím, že ty staré hrnce po babičce jednoduše umyje sám.
Přidejte odpověď