Čím si rozdělíte byt?

Příčka je nenosná zeď, která dotváří půdorys. A může dotvářet i samotný interiér – záleží jen na volbě materiálu.

Při stavbě příčky respektujte rozdíly bytu a domu, prvního a osmého patra. Stavba příčky totiž zatíží podlahu, respektive strop bytu pod vámi. Pokud si nejste jisti, domluvte se s projektantem nebo stavitelem, kteří by měli být schopni určit maximální nosnost podlahy/stropu.

Cihly

Velmi častým materiálem pro stavbu příčky jsou cihly. A to ať klasické, nebo dutinové. Tloušťka příčky závisí na položení cihly a pohybuje se mezi 5 a 15 cm. Při dělení místnosti tímto způsobem počítejte s tzv. mokrou cestou (zdění pomocí malty), částečnou nepřesností spojenou s tvarem a způsobem zdění a také s nutností omítky a malování či tapetování. Na druhou stranu – nespornou výhodou cihly jsou její výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti a dobrá nosnost.

Sádrokarton

Druhým nejčastějším materiálem je sádrokarton nebo sádrové tvárnice. Umožňují přesně na míru stavěné dělicí zdi, výhodou je stavění suchou cestou pomocí lepidla a není nutná omítka. Vyniká také dobrou nosností. Avšak stejně jako cihly poměrně dost zatěžuje strop a kromě toho sádra není vhodná do vlhkých nebo mokřejších prostor – snadno vodu absorbuje a pak se rychle rozpadá. Kromě toho, pokud budete sádru řezat v bytě, smiřte se s jemňounkým bílým práškem, který pronikne téměř všude.

Pórobeton

Výhody a částečně All of our staff members work towards monthly and annual goals, and by offering incentives for new innovations and great customer service, we’ve grown our business consistently since 1997 thanks to our staff’s knowledge of computer forensics, data recovery services recovery and computer system security. i nevýhody sádry a cihel v sobě snoubí pórobetonové tvárnice. Tloušťka zdi se pohybuje v rozmezí 5―15 cm, tvárnice se lepí lepidlem a je nutná pouze slabá vrstva omítky pro zarovnání jemných nerovností. Velkou výhodou je nízká hmotnost spolu s vysokou nosností, na druhé straně nedosahuje tak dobrých zvukově a tepelně izolačních hodnot jako cihla.

Sklo

Skleněné příčky jsou výrazným prvkem interiéru – často dekoračním. Zatímco dva předchozí materiály je snadné zamaskovat tak, aby byly v souladu s nosnými zdmi, skla si nelze nevšimnout. Jsou vhodné zejména tam, kde by vytvořená místnost neměla okno nebo jiný přívod denního světla. Nemusíte se bát ani pronikání hluku, existuje tzv. diterm, typ skla s výbornými zvukově izolačními vlastnostmi. Skleněnou příčku můžete postavit jak ze skleněných panelů, které si můžete nechat vyrobit přesně na míru, tak i ze skleněných tvárnic, luxfer. U těch ale pozor na nosnost podlahy – zatímco skleněné desky jsou poměrně lehké, luxfery jsou pro svou výplň poměrně těžké. Neprůsvitnost skla můžete ošetřit fólií nebo pískováním. Pokud nestojíte o celou plochu skleněnou, sáhněte po sklobetonových dílech.

Stěny „mobilní“

Nezapomínejte ale, že malý byt příčkou ještě zmenšíte. V takovém případě by pro oddělení prostoru byla vhodnější zástěna nebo příčka posuvná. Ty potřebují drážku ve stropě a v podlaze (kterou lze zapustit tak, aby nedošlo k úrazu) a příčky se buď mohou skládat jako harmonika, či se jednotlivé dílce posouvají přes sebe. Docílíte tím velmi variabilního prostoru a materiál příčky může být i velmi nestandardní – jako například koženka.

Užitečné rady

A na závěr několik tipů od zkušených stavebníků:

– Příčku vyměřujte vždy jen z jedné strany. Vyhnete se tak velkým nepřesnostem.

– Příčky je nutné spojit se stropem – v přízemí ji „uklínujte“ a spojte maltou, ve vyšších patrech ukončete cca 2 cm pod stropovými vazníky a opět spojte maltou.

– Stejně tak je nutné příčku usadit k podlaze – spoj natupo vytvoříte zamaltováním ocelové kotvy v každé druhé spáře či materiál příčky usaďte do předem vyřezaných „kapes“.

– Pečlivě příčky zakládejte, aby tam, kde chcete mít pravé úhly, opravdu takové vznikly.

– Budete do příčky osazovat dveře? Počítejte i se zárubněmi a při zdění vynechte prázdný prostor, který překlenete jednoduchým překladem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*