Co doma letí? Parapety

 

Dokážete si vůbec představit okno bez parapetu? Nevypadlo by tak trochu jako nahé? Neměli byste potom pocit, že vám v interiéru stále něco chybí? Možná ano.

Správně zvolený parapet dokáže udělat s místností pravé zázraky. Zvýrazní i obyčejné okno, podtrhne krásu doplňků, upozorní na květiny, zkrátka něco podstatného na domově změní. Aby změna byla opravdu jen k lepšímu, vybírejte vnitřní parapety s rozvahou tak, aby ladily nejen s okny, ale i s vaším pojetím interiéru.

Vybírejte

Zastavme se u materiálů. Na výběr jich je hned několik. V současnosti je největší poptávka po vnitřních parapetech z dřevotřísky a plastu, které ostatně dobře ladí s tolik moderními plastovými okny. K dřevěným okenním rámům pak můžeme doporučit logicky hlavně parapety dřevěné. Pro ty, kteří si potrpí na luxus a eleganci, se nabízí nestárnoucí materiál – kámen.

Bez ohledu na materiál by ovšem všechny parapety měly splňovat základní kritéria – zdravotní nezávadnost, stálobarevnost, odolnost proti oděru, vysokým teplotám, horké vodě, UV záření, a pokud možno, by měly být i odolné vlhku. Dále by se měly snadno udržovat a být ošetřeny tak, aby nepodlehly běžným domácím chemikáliím. Parapety se většinou instalují bez použití zvláštních nástrojů. Lepí se na předem připravenou vyrovnanou plochu PU pěnou, silikonem nebo akrylátovými pěnami.

Dřevotříska

Dřevotřískové parapety jsou v porovnání s ostatními druhy ke koupi v nejširší nabídce barevného provedení. Při výběru si dejte pozor na kvalitu materiálu! V žádném případě nedoporučujeme parapety z dřevotřísky určené na výrobu nábytku. Dřevotříska vhodná na parapety musí být kvalitní, obsahovat vyšší množství lepidla a chemickou ochranu dřevěných pilin vůči plísním.

Neodmyslitelnou součástí parapetů jsou boční krytky. Ty mohou být umělohmotné nebo nažehlovací. Ačkoli se to nezdá, mají krytky důležitou funkci – chrání i ty části parapetu, které nemají povrchovou úpravu, čímž brání jeho deformaci, která může být způsobena vlhkostí. Povrch dřevotřískového parapetu tvoří dekorativní laminátová vrstva. Takový parapet můžete pak směle dát i do koupelen nebo jiného vlhkého prostředí bez obavy, že se poškodí. Pokud hledáte parapet, který bude přesahovat přes těleso topení, je dřevotříska ta pravá volba. Snadno se v tomto materiálu udělá otvor na mřížku nad topení, díky které bude teplo stoupat rovnoměrně, čímž se zabrání orosení oken.

Plast

Plastové komorové parapety mají kostru, která se skládá z jádra z kvalitního PVC s podílem recyklátu. U těchto parapetů je potřeba dávat pozor na zvýšenou vlhkost prostředí. Občas může dojít ke vzniku bublin pod povrchem parapetu nebo nepěkným skvrnám. Povrch bývá pokryt dekorativní fólií, proti opotřebení slouží plastová fólie. Na boční hrany patří plastové krytky. Plastové parapety se vyrábí na míru a většinou kopírují délku okenního rámu. S ohledem na zabudování parapetu by jeho délka měla mít drobný přesah (cca 10 mm na každé straně).

Dřevo

Dřevěné parapety se výborně hodí k dřevěným okenním rámům. Vyrábí se z několika druhů dřev a měly by vždy ladit s rámem okna. Instalace je obdobná jako u předešlých materiálů.

Kámen

Kamenné parapety nepatří do standardního vybavení každé druhé domácnosti. Jsou ovšem velmi efektní, mají dlouhou životnost a tomu odpovídá i jejich nepříliš nízká cena. Vybírat můžete z mnoha druhů kamene. V nabídce je například mramor, žula, křemitý slepenec, pískovec a další. Kamenné parapety mají obroušené hrany, leštěnou pohledovou desku i strany a části boků. Podle přání zákazníka se přizpůsobuje i opracování kamene (např. výřezy, zářezy apod.) Rozměry těchto parapetů jsou tedy také individuální, ale jistá pravidla by se přece jen dodržovat měla. Je-li tloušťka parapetu například 2 cm, je jeho doporučená maximální délka 240 cm a šířka musí být větší než 20 cm. Při stejné šířce a tloušťce 3 cm může být délka parapetu do 305 cm. Jsou samozřejmě speciální objednávky, které je třeba řešit alternativně s ohledem na všechny aspekty.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*