Co nesmí chybět vysavači

Jen si vzpomeňte – šedá hranatá krabice s popraskanou hadicí a plátěným sáčkem, z něhož se při vysypávání valí mraky prachu. Už víte? Jasně, to je vysavač, který si pamatujeme z dob útlého dětství.

Možná ten „zázrak“ ještě někdo máme i doma nebo na chalupě. Leč pravdou je, že bychom si tento kousek měli už snad jen vystavit z nostalgických důvodů a rozhodně jej nenutit k činnosti. Zvláště jsme-li jeden ze tří Čechů. Statistika totiž říká, že právě jeden ze tří Čechů trpí alergií na prach a jejím příznakům často nahrává nesprávné a nedostatečné vysávání nevhodným přístrojem. Co by tedy vysavači nemělo chybět?

Podlahová hubice

Při výběru vysavače se nezaměřujte jen na jeho sací výkon, i když i ten je pochopitelně důležitý. Ovšem stejně tak důležité je příslušenství, které k vysavači náleží. Překvapivě je jednou z nejdůležitějších součástí vysavače právě podlahová hubice. Měla by být vyrobena z takového materiálu, který nepoškodí podlahovou krytinu, a je 466 Heavy/Civil Estimating 3 Course Prerequisite: Certified major in construction builders Management, or junior standing and certified major in Civil Engineering. praktické, má-li na vnějším obvodu ochrannou nárazníkovou gumu. Součástí kvalitní hubice je pohyblivý podvozek (řada koleček potažených adhezní gumou) a výsuvná řada jemných kartáčů. Tato část slouží k vysávání parket, plovoucí podlahy, lina atd. Vypnutím kartáčů získáme hubici vhodnou na vysávání koberců, většinou díky systému spojitých kanálků, které zesilují proudění vzduchu. Nebo je hubice vybavena sběrným rotačním kartáčem, přičemž jeho otáčky jsou automaticky regulovány dle délky vlasu koberce. V útrobách těla vysavače ještě najdeme tři další přídavné hubice: štěrbinovou (určena do úzkých prostor), kartáčovou (na nerovné nebo naopak hladké povrchy, např. do auta) a polštářovou (na měkké materiály – např. čalouněný nábytek).

Sací hadice a sací trubice

Součástí sací hadice je většinou mechanická regulace sání. Nachází se na rukojeti a velikost podtlaku se reguluje posuvem. Na tomtéž místě může být i elektronická regulace výkonu (častěji však tuto funkci nalezneme na těle vysavače). Sací trubice se vyrábí z různých materiálů. Levnější modely mají hubice plastové. Jejich nevýhodou je malá pevnost (tudíž i životnost) a nenastavitelná délka. S nenastavitelnou délkou se potkáme i u kvalitnější hadice z oceli. Nejlepší jsou tedy teleskopické ocelové sací hadice. Mají dlouhou životnost a nastavitelnou délku.

Parkovací poloha

Musíte během vysávání odběhnout k telefonu, zjistit, kdo zvoní u dveří, odsunout konferenční stolek? Využijte parkovací polohu, kdy se hubice i s holí zasune do drážky na vysavači, činnost se přeruší a po vytažení z drážky můžete pokračovat.

Kontrolka sacího výkonu

Kontrolka sacího výkonu je velmi praktická záležitost. Upozorňuje na snížený sací výkon, naplnění filtru nebo prostoru, kde se shromažďuje smetí. Nádobu u bezsáčkového typu vysavače čistíme mytím, sáčky vyměňujeme. Sáčky mohou být papírové nebo textilní (netkaná textilie s protiplísňovou ochranou).

Akční rádius

I ten si musíme pohlídat, protože udává maximální vzdálenost mezi zásuvkou a vysavačem.

A pokud se vám nechce otravovat s celým přístrojem, pořiďte si centrální vysávání. O tom, jak funguje, si můžeme povídat někdy příště.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*