S postupným zařizováním bytu různou elektronikou se nám v bytě hromadí stále více kabelů. Jsou nezbytnou nutností k tomu, aby vše fungovalo tak, jak má. Z estetického hlediska jsou ale velkým problémem.
Každý z nás jistě někdy ve svém životě přemýšlel, jak kabely ukrýt, aby je nikdo neviděl. Setkáváme se s nimi snad v každé místnosti. V kuchyni máme mnoho přístrojů na úpravu pokrmů, v obývacím pokoji bývá televize, DVD přehrávač, v pracovně počítač, v koupelně pračka, … A to nemluvíme o větrácích na léto, šňůrách k lampičkám a mnohé další elektronice, která do našeho bytu zkrátka patří a kvůli jakémusi standardu či komfortu bydlení být musí.
Jednoduché řešení, ale…
Nejjednodušším řešením je vést tyto kabely podél stěny a ukrýt je pod koberec. Řešení, které bylo ještě v nedávné době poměrně běžné. Je to nenáročné a rychlé, ale nehodí se vždy a všude. Obzvláště, vezmeme-li v úvahu módní trendy v zařizování interiérů. Jsou to volné plochy, které koberec vůbec nemají, anebo jen malý ozdobný, pod nějž opravdu neukryjeme nic. Navíc při velkých rozlohách místností je tendence umístit elektroniku volně v prostoru. I když máme pokoj s kobercem po celé ploše, kabely nám udělají nevkusné hrboly, občas nedrží na svém místě atd. Toto řešení můžeme brát jako provizorní, a to nejlépe, je-li určitá část koberce ještě zastavěna nábytkem.
Krycí lišty
Sice trochu pracné, ale velmi praktické řešení našeho problému. Krycí lišty, do kterých můžeme kabely ukrýt, zakoupíme v každém obchodě pro stavbu a dílnu.
Můžeme je umístit podél stěn těsně u podlahy, ale také přímo na plochu zdi. Vhodné jsou zvláště u stropního osvětlení. Jsme-li kreativní, můžeme z těchto lišt udělat přednost svého bytu či domu. Lze z nich vytvářet obrazce a linie, které budou sloužit i jako vhodný doplněk interiéru.
Rozhodujeme se mezi tvary – v nabídce jsou jak hranaté, tak kulaté – a barvami. Při výběru barev samozřejmě musíme brát ohled na ostatní zařízení místnosti. Stejně tak při volbě materiálu. Velmi dobře se pracuje s lištami z PVC, jsou měkké a lehké, dobře se připevňují a tvarují, jsou k dostání v různých barvách. Dále si můžeme zakoupit nebo nechat na míru vyrobit lišty dřevěné. Ani příznivci kovu nepřijdou zkrátka, vyrábí se i nerez lišty, které jsou navíc uvnitř opatřeny izolační vrstvou pro případ porušení obalu kabelu.
Chce to trochu zručnosti, času a designerského pohledu, ale výsledek může být originální a příjemný, a také cenově dostupný.
Chytrý nábytek
Výrobci nábytku očividně vědí, že kabely k pěknému vyznění bytu příliš nepřispívají. Můžeme si zakoupit jednotlivé kusy nábytku, které mají duté nohy z důvodu právě ukrytí kabelů. Nejčastější jsou takto upravené televizní stolky, a to ve dvou variantách. Můžeme vložit kabely opravdu přímo do nohy stolku, nebo je součástí nábytku lišta připevňující se na zeď. Dále záleží jen na vzdálenosti zásuvky. Jestliže máme stolek dále od ní, musíme kombinovat ještě s dalším řešením, což bude problematické zvláště v případě, že je stolek umístěn uprostřed místnosti.
Tohoto způsobu můžeme využít i v případě lampiček, počítače apod. Do stolku, na kterém jsou přístroje umístěny, jednak lze udělat otvor, který odvádí kabely, nebo si nechat vyrobit nábytek s dutou nohou a postupovat stejně jako u televizního stolku.
Přiznání
Jestliže to naše celková atmosféra bytu dovolí, můžeme se ke kabelům tzv. přiznat. Zkrátka, nechat je volně v prostoru. Neznamená to však, že je ponecháme tak, jak vedou. Musíme pracovat se vzhledem. Např. u stropního osvětlení několikrát kabel přichytíme a vytvoříme volně pohyblivé oblouky, nebo naopak kabely natáhneme velmi těsně ke stropu. Stejně postupujeme i v koupelně s kabely od pračky, zde si ale musíme dát pozor na bezpečnostní zásady. Kabely, které jsou umístěny na zemi lze také sepnout a vytvořit z nich jeden širší.
Přiznání ke kabelům se hodí do bytů technického vzezření a zařízených v kovu. Jedním z trendů bydlení je domov v loftech vytvořených v bývalých továrnách. Často se v nich nachází jako designový prvek odkryté potrubí. V těchto bytech přímo doporučujeme kabely nechat volně.
Kabely z bytu odstranit nemůžeme, ale lze změnit pohled na místnost, která spíše připomíná technickou laboratoř než elektronicky dobře vybavený obývací pokoj. Upravme si svůj byt nebo kancelář tak, abychom se nemuseli denně dívat na dlouhé metry různobarevných šňůr. Anebo přizpůsobme celý byt tak, aby kabely nijak nenarušovaly estetický dojem. S několika málo tipy to jde.
Přidejte odpověď