Deset tipů, jak si doma uklidit za hodinu

Jak rychle uklidit, když je nečekaná návštěva za rohem nebo jste se někde zdrželi? Odborníci z úklidového startupu LidskáSíla.cz, jež působí v Praze a Brně, radí: nezabývejte se detaily a hlavně se nepouštějte do hloubky a uklízejte pouze povrchy.

Zazvoní vám telefon a v něm oznámení: za hodinu jsme u vás a žádné řeči! Nemůžete odmítnout? Nebo vás v druhém extrému uklízení nebaví a chcete to mít co nejdříve z krku? V prvním případě přinášíme rady Ivety Čekanové, hlavní školitelky dam na úklid, ve druhém případě je možná na čase nechat svěřit úklid právě odborníkům. Hlubšímu úklidu se po čase stejně nevyhnete. Jak to s tím úklidem vlastně je?

1. Udělejte si plán

Aby vám šla práce pěkně od ruky, je potřeba pracovat systematicky. Jednotlivé kroky si naplánujte a určete si, co je důležité a co důležité není. Udělejte si raději plánů hned několik – na každodenní úklid jako je pro nádobí, uspořádání předmětů, odnesení prádla do koše, osprchování vany a utření baterií.

Plán na víkend, tedy každý týden, kde patří zbavení prachu ploch do výše očí, vyluxování a vytření podlah, otření dveří, umytí vany, toalety, zrcadel.

Plán na měsíční úklid, který se neobejde bez zbavení prachu vysokých povrchů, umytí oken, lednice, převlečení ložního prádla.

Sezónní úklid, tedy úklid hloubkový například na jaře či před Vánocemi, kde je nutné uklidit i vnitřky skříní a skříněk, vytřídění faktur, fotografií a třeba dětských výkresů či zapomenutých kompotů. Doporučujeme také vyházet vše nepotřebné.

Každodenní úklid vám usnadní úklid víkendový a za ten zase budete vděční při úklidu měsíčním a hloubkovém. Doma se nenahromadí nepořádek a úklid tak bude snadnější a rychlejší.

Tolik k plánu, co ale když na to není vůbec čas! Na řadě je rychloúklid který má jasná pravidla.

2. Zapomeňte na detaily

Při rychlém úklidu se nezaobírejte detaily a nepouštějte se do hloubkového úklidu, ať „nezamrznete“ například u alb s fotografiemi či složek s fakturami. Uklízejte pouze povrchy!

3. Připravte si úklidové prostředky

Dejte si úklidové pomůcky k sobě. „Úklidové prostředky, dostatek hadříků a utěrek si připravte například do kbelíku, který mějte neustále u sebe. Zamezíte tak věčnému pobíhání z místnosti do místnosti, při kterém můžete zapomenout kam a pro co jste to vlastně šli,“ radí Iveta Čekanová z LidskáSíla.cz.

4. Nezapomeňte na rytmus

Než se vrhnete na samotný úklid, pusťte si rychlou hudbu (žádné ploužáky). Pomůže to! Projděte byt s pytlem na odpadky na vyhození všeho nepotřebného.

5. Odkud kam?

Obecně se uklízí seshora dolů. „V opačném případě byste si totiž v průběhu gruntování mohli znovu zašpinit to, již máte uklizeno,“ upozorňuje Čekanová. Postupujte od okna ke dveřím. Na závěr úklidu vyluxujte a vytřete všechny místnosti, ale ne všechny jednou vodou.

Co se týče místností, začněte úklid kuchyní a koupelnou, které jsou nejnáročnější, a později by se vám do nich nechtělo pustit. Na začátku úklidu máme podle Čekanové z LidskáSíla.cz nejvíce energie a tak hurá na tyto náročné místnosti. Jen toaletu a místo, kde si budete napouštět vodu, nechejte na konec. Budete nabírat vodu, vylévat špinavou vodu, tak ať neuklízíte zbytečně dvakrát, což při rychloúklidu rozhodně nechcete! Poté pokračujte do obývacího pokoje a nakonec do dětského pokoje a ložnice.

6. Kuchyňský rychloúklid

Čekáte, až se vám uvaří voda na kávu? Zkuste si s konvicí zasoutěžit, „kdo dřív“. Stihne se dříve uvařit voda, nebo stihnete rychleji vyskládat čisté nádobí z myčky a naskládat špinavé do myčky? Případně utřít pracovní plochu a jídelní stůl? Kuchyňskou linku uklízejte v průběhu vaření. Než se vám uvaří brambory k obědu, stihnete umýt mikrovlnnou troubu a otřít veškeré plochy od prachu.

7. Rychloúklid koupelny?

Úklid si velmi usnadníte, když vanu preventivně sprchujete ihned po koupání, umyvadlo oplachujete po umytí rukou, po utření rukou rovnou utíráte vodovodní baterii a leštíte ji ručníkem. Bude vypadat nádherně a navíc se kolem ní nebude usazovat vodní kámen. Při sprchování či koupání rovnou omyjte i nádobky kosmetických prostředků, zástěny sprchového koutu ihned po sprchování stáhněte stěrkou na okna. Nádobu na mýdlo, ať již tekuté nebo tuhé, umyjte zároveň při mytí rukou. Kalíšek na zubní kartáčky umyjte během čištění zubů. Vlasy vyndejte z kartáče a hoďte do koše ihned po učesání. „Když tyto kroky denně nevynecháte, a že denně zaberou v součtu jen pár minut, rychloúklid, který vás může zaskočit, bude opravdová bleskovka a ušetříte si tím spoustu času i námahy,“ říká školitelka dam na úklid. Umyjete vanu, sprchu, zrcadlo, otřete poličky a nakonec vyluxujete a vytřete. Ale už nemusíte drhnout usazeniny a zaschlé skvrny, nemusíte omývat přípravky od mazlavého slizu plného prachu, odstraňovat vodní kámen z baterie či sprchové zástěny. Při rychloúklidu vyleštěte upatlané zrcadlo, to dělá hodně a přejeďte umyvadlo.

8. Co s toaletou?

Stejně jako u koupelny, raději udržujte i toaletu průběžně v čistotě. Doporučujeme pak týdenní „velký“ úklid, kdy se zaměříte na toaletu včetně detailů – panty u prkénka a prkénko, spodní část toalety, poličky, držák na toaletní papír a také důkladné propláchnutí toaletní štětky horkou vodou a desinfekčním prostředkem. Při rychloúklidu určitě vydezinfikujte záchod.

9. Buďte chytří!

Dbejte na to, ať má každá věc své místo – hned víte, kam patří, nemusíte jí neustále vymýšlet nové umístění a také víte, kde ji v případě potřeby najdete. Uklízejte věci ihned, zabere to méně času i energie než velké úklidy. Je to jediná účinná prevence vzniku nepořádku. Rozlučte se s lapači prachu a vším nepotřebným – nepotřebujete žádné sošky, výstavky a sbírky. A pokud ano, dejte je do ozdobných krabic. „Zkuste dodržovat zásadu 1 věc domů, 1 věc z domu, ať se vám věci zbytečně nehromadí. Osobně to dělám tak, že na co 3 měsíce nesáhnu, to vlastně nepotřebuji. Ideální věci na vetešárnu, charitativní prodej. Ano, dámy, to platí i pro oblečení,“ radí Iveta Čekanová.

Ručním vysavačem vysávejte ihned drobky po snídani, chlupy a drobky z gauče, odrolenou gumu z tužky. Pořiďte si vlhčené ubrousky na uklízení, které moc nestojí, jsou skladné a pro rychlý úklid ideální – utřu, vyhodím.

10. Myčka a sušička jsou nejlepší kamarádky, zapojte i rodinu

Žádné kupy neumytého nádobí a taková neocenitelná úspora vašeho času! Do myčky se vyplatí investovat. Sušička? Ano! Nikde nevisí prádlo, nemusí se až na výjimky žehlit. Pokud sušičku nemáte, snažte se minimalizovat žehlení, jak to jde. Vyprané prádlo ihned vyndejte z pračky, proklepejte a hezky pověste. Používejte kolíčky na prádlo, které nezanechávají na prádle otlaky. Po usušení prádlo přejeďte, vyžehlete, rukou a voilà – nemusíte až na výjimky prádlo žehlit.

Používejte krabice a úložné boxy. Ať už na hračky, na fotografie, důležité dokumenty, holčičí poklady a jiné vzpomínky. Krabice praktické, na věci se nepráší a navíc jsou dekorativní.

Zapojte do úklidu i rodinu. To je asi ten nejtěžší úkol. Pokud to není možné, vypakujte své drahé na výlet.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*