Možná jste se právě přestěhovali do nového domu a uvažujete nad tím, že teď je ta pravá chvíle zřídit si vlastní posilovnu. Možná bydlíte v panelákové garsonce a myslíte na totéž.
O tom, zda je lepší cvičit doma, nebo dojíždět do provozoven na tuto činnost určených, se vedou neustálé polemiky. Obojí má své nesporné výhody i nevýhody. Faktem je, že cvičíte-li doma, nic a nikdo vás neomezuje. Můžete si sami zvolit čas v kteroukoli denní či noční hodinu, nemusíte ztrácet mnohdy celé hodiny dopravou, nemusíte s nikým o ničem diskutovat nebo se cítit trapně za svaly, které si svou cestu na světlo světa teprve hledají. Můžete poslouchat hudbu, kterou by vám ve fitku nikdy nikdo nepustil, z potu na nářadí se vám žaludek nezvedá, protože je to jen váš pot a do sprchy si můžete po docvičení odskočit v okamžení, aniž byste byli vystaveni cizím zkoumavým pohledům. To všechno je jistě velmi pozitivní.
Oproti tomu je nezanedbatelnou pravdou, že pravidelné dojíždění do posilovny je pro mnohé jediným hnacím motorem a doma se k činnosti či pohybu těžko vyprovokují. Posilovna nabízí i více cvičebních strojů a není problém se zvyšováním zátěže pod odborným dohledem. Než se tedy pro zřízení domácí posilovny rozhodnete, měli byste už vědět jak na to. Tedy jak na cvičení. To platí především pro nováčky. Nevrhejte se bezhlavě do nakupování všelijakých strojů, jděte si nejdříve omrknout nějakou tu větší posilovnu, ať víte, do čeho jdete.
Začátečníkům se doporučuje spolupráce s trenérem po dobu nejméně šesti týdnu. Trenér vám ukáže vhodné cviky i to, jak správně používat stroje. Vybavení domácí posilovny totiž není nejlevnější záležitost a jistě se nechcete v záchvatu prvního euforického cvičení doma zmrzačit.
Místnost
Pro zřízení domácí posilovny je ideální mít k dispozici volnou místnost. Nemusí to být hned hala velikosti tělocvičny z vaší základní školy. Měl by to být hlavně dobře větratelný prostor, pokud možno s oknem, které lze otevřít a pouštět tak do místnosti čerstvý vzduch. V posilovacích prostorách se nezatracuje ani klimatizace. Udržuje nastavenou teplotu a vlhkost vzduchu. Pozornost věnujte výběru vhodné podlahy. Podlahová krytina by měla být z materiálu, který je odolný a dobře se udržuje. Většinou se k těmto účelům používá linoleum, dřevo, lamino nebo speciální guma. V místnosti by nemělo chybět ani zrcadlo. Ne snad že bychom vás podezírali nebo chtěli navádět k narcismu. Zrcadlo patří k posilování z ryze praktických důvodů. Jak jinak by potom člověk mohl sám na sobě zkontrolovat správnost pohybu?
Stroje
Nepodléhejte křiklavým slevám v supermarketech. Nářadí a stroje kupujte u renomovaných prodejců. Pokud chcete nějakou tu korunu ušetřit, probrouzdejte internetem, určitě narazíte na něco, co by vám v začátku pomohlo. Stroje si nechte předvést a nestyďte se je vyzkoušet přímo v obchodě. Měly by být kvalitní, pevné a bezpečné. Pro začátek budete potřebovat jen „pár“ kousků. V domácí posilovně by neměla chybět nastavitelná lavička. Pokud to prostor dovolí, jsou ideální dvě lavičky. Jedna naklápěcí na posilování prsních svalů, bicepsů, zádového svalstva a ramen, a druhá šikmá vhodná na sedy – lehy a prsní svalstvo.
Neobejdete se ani bez činek. Určitě si pořiďte „jednoručky“ s výměnnými kotouči. Vhodná je i velká činka – to už ovšem závisí zase na prostoru, který máte k dispozici. Pro domácí posilování na protažení před cvičením a pro cviky na břišní svaly je dobré pořídit si bradla, žebřiny nebo do skutečně malých prostorů alespoň hrazdu – ta se dá umístit mezi zárubně dveří.
Ještě se vám do domácí posilovny něco vejde? Pak můžete směle uvažovat o rotopedu, pásu na běhání nebo stepperu. Praktický je i stojan na dřepy. U multifunkčních posilovacích strojů dejte raději na doporučení od někoho, kdo je vyzkoušel a používá. Nekvalitní stroje vám mnoho radosti nepřinesou.
Závěrem
Nezapomínejte na správnou životosprávu, pitný režim a na to, že všechno chce svůj čas. I posilování má svoji filosofii, vyžadujte pravidelnost a pevnou vůli. Nečekejte, že budete do týdne vypadat jako svalovec z reklamního plakátu. Cvičte pro radost a hlavně pro sebe.
Přidejte odpověď