Snad každá novopečená maminka si na prvních procházkách s kočárkem s úžasem uvědomí, kolik bariér se nachází v jejím okolí. Lidé na vozíčku se s tímto pocitem setkávají denně.
Všichni si dokážeme rozložit a přeložit výraz handicap. Možná před tím zavíráme oči, možná si myslíme, že se nás to netýká a nikdy týkat nebude. Možná v podvědomí tušíme, že tomu tak být nemusí, že někdy stačí pouhá minuta a život se najednou točí jinak než dřív. A právě kvůli rozložení a přeložení onoho výrazu handicap si teď budeme v rámci bydlení povídat. Domov je totiž místem, kde se všichni bez výjimek chceme cítit bezpečně, příjemně a v jakémkoli slova smyslu „bezbariérově“. O vozíčkářích to platí dvojnásob. Domov je totiž místem, kde by si nikdo neměl připadat jako ten pomyslný „žebrák s čepicí“.
Když chceš jet, nejdřív měř
U člověka, který stojí na vlastních nohou, záleží na tom, jak je štíhlý nebo zakulacený, aby se tam či onam dostal, aby se protáhl skulinkou, aby třeba prošel pootevřenými dveřmi. U vozíčkáře je v tomto ohledu lhostejno, jak moc dbá na štíhlou linii. Jeho proporce jsou dány vozíkem a ten diktuje, kolik prostoru kolem sebe potřebuje. Na projetí potřebuje vozík minimálně 80 cm, k pohodlnému otočení stačí mít kolem sebe prostor o průměru 150 cm. To jsou základní čísla, s nimiž musíme při bytových úpravách směřujících k bezbariérovému bydlení počítat. V číslech budeme chvíli pokračovat v souvislosti s tím, co vše je třeba pro bezbariérový domov upravit (rozšířit, snížit, přibudovat).
Přístup do domu
Bezpečnému přístupu do domu pomáhá nezbytná příjezdová rampa. Rampa musí mít protiskluzový povrch (ale pozor, ne zase příliš drsný) a její součástí bývá zábradlí v optimální výšce 90 cm. Oba konce zábradlí musí přesahovat konce rampy o 15–30 cm. Minimální šířka rampy je 130 cm s podélným sklonem max. 1 : 12. Délka rampy může být různá. Pokud je rampa kratší než 3 m, může mít sklon 1 : 8. Pokud je rampa delší než 9 m, musí být přerušena odpočívadlem dlouhým 1,5 m (tato varianta je spíše pro veřejné prostory a zdravotnická zařízení).
Dveře
Dveře musí být pochopitelně bez prahu. Vezmeme-li v potaz, kolik místa potřebuje vozík na projetí, logicky nám vyplyne, že šířka dveří musí být minimálně 80 cm. Na vnitřní stranu je vhodné umístit vodorovné madlo ve výšce od země 80–100 cm. Totéž platí u dveří do výtahu. V interiéru můžete využít například posuvné dveře s horním posunem.
Koupelna a WC
Umyvadlo v koupelně by mělo být ploché a umístěné níž, než jsme standardně zvyklí. Doporučovaná výška od země je 80 cm. Na trhu jsou umyvadla se speciálně tvarovanou přední částí, což usnadňuje ovládání baterie a mytí rukou. Ručníky umístíme do výšky 90 cm.
Sprcha musí mít posuvné dveře bez prahu. Abychom zabránili vytékání vody ven, měla by mít podlaha 2% sklon. Dno sprchy musí být samozřejmě protiskluzové. Ve sprše nezapomeňte na opěrná madla a nutností je sklápěcí sedátko (45×45 cm).
Vana by měla být zapuštěná nebo alespoň polozapuštěná a opatřená madly. Klasická vana není vhodná.
WC pro vozíčkáře známe snad všichni s různých supermarketů a klidně si můžeme vzít příklad z toho, jak by asi mělo vypadat.
Kuchyně
Před zařizováním kuchyně musíme vědět, kdo všechno ji bude využívat. Pokud pořizujeme kuchyňskou linku, u níž se bude střídat „zdravý“ člověk s vozíčkářem, bude potřeba zvolit kompromis. Jestliže se v ní bude pohybovat převážně vozíčkář, přizpůsobíme kuchyni jeho potřebám. Přípravnou, varnou a mycí zónu je nejlepší mít pohromadě v blízkosti sebe.
Ideální je doplnit kuchyňskou linku rozličnými výsuvnými boxy bez plných dvířek, pořídit otočné koše a rohové skříňky. Praktický je kovový stojan ve formě tyče, který má otočné drátěné poličky. Výše pracovní desky je individuální. Měla by umožňovat zajetí vozíku pod pracovní desku. V kuchyních využijete i sklápěcí, přídavné a jezdící stolky. Na všechen nábytek (nejen kuchyňský) je praktické připevnit tzv. „okopnou lištu“.
Ostatní prostory
Ostatní prostory je třeba řešit individuálně dle míry postižení. Podle toho například vybíráme postel, polohovací zařízení do ní nebo rehabilitační lůžko výškově nastavitelné pomocí kličky.
Státní příspěvky týkající se bydlení
Příspěvek na úpravu bytu – 182/1991 Sb., § 34 – nelze uplatnit na výstavbu rodinného domu. Poskytuje obecní úřad dle trvalého bydliště. Hradí 70 % z prokazatelně vynaložených nákladů na rekonstrukci. Maximální výše 50 000 Kč. Musí být vyúčtován do 3 let. Podmínkou je, že byt nesmí být 10 let prodán, vyměněn nebo se nesmí změnit vlastnické či uživatelské právo. Poskytuje se na tyto úpravy:
a) přístup do domu, garáže, k výtahu, k oknu, na balkon;
b) úprava povrchu podlahy, ovládacích prvků domovní a bytové elektroinstalace;
c) rozšíření a úprava dveří;
d) odstranění prahů;
e) přizpůsobení koupelny a WC včetně sanitárního vybavení a vhodných baterií;
f) zavedení vhodného vytápění;
g) vybudování telefonního vedení;
h) stavební úpravy spojené s instalací výtahu.
Příspěvek na topnou naftu a zakoupení topných těles – 182/1991 Sb., § 39 – poskytuje obecní úřad.
Příspěvek na zřízení a změnu telefonní stanice – 182/1991 Sb., § 40 – poskytuje obecní úřad.
Příspěvek na provoz telefonní účastnické stanice – 182/1991 Sb., § 43 – poskytuje obecní úřad.
Příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu a garáže – 182/1991 Sb., § 45 – poskytuje obecní úřad.
Příspěvek na pořízení zvláštních pomůcek – 182/1991 Sb., § 83 – poskytuje sociální odbor obce s rozšířenou působností ve výši:
a) 100 % z ceny – postele a příslušenství k nim, přenosné WC, přenosná rampa;
b) 80 % z ceny – signalizační pomůcky, které v kritické situaci umožní přivolat pomoc; nevztahuje se na mobilní telefony;
c) 50 % z ceny – obracecí postel, vodní zvedák do vany, psací stroj se speciální klávesnicí nebo osobní PC za předpokladu, že slouží k přípravě na budoucí povolání nebo k pracovní činnosti;
Další státní příspěvky, které nemusejí souviset s bydlením
Jednorázové dávky – 182/1991 Sb., § 32
Bezúročná půjčka – 182/1991 Sb., § 57 a 58
Příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravy motorového vozidla – 182/1991 Sb., § 35
Bezúročná půjčka na zakoupení motorového vozidla – 182/1991 Sb., § 57
Příspěvek na provoz motorového vozidla – 182/1991 Sb., § 36
Příspěvek na individuální dopravu – 182/1991 Sb., § 37
Příspěvek na zvýšené životní náklady – 182/1991 Sb., § 42
(Pozn. autora: Článek obsahuje některé citace ze zákona.)
Přidejte odpověď