Dopřejte si doopravdy klidnou dovolenou

Každých 40 minut je v České republice vykraden jeden byt. A vy můžete zabránit tomu, aby právě váš domov podlehl útoku zlodějů.

Zabezpečení domova nezahrnuje jen bezpečnostní zámky a odolné dveře. Vstupní místa do domu nebo bytu jsou i okna, terasy, komíny, světlíky, … Prohlédněte si svůj byt nebo dům zvenku a zevnitř pohledem bytového zloděje. Zahrajte si s dětmi na zamčený domov a spolu můžete objevit nechráněná místa. A teď – co s nimi?

Nejefektivnější ochrana je pasivní

Podle odborníků z AGA (Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm) má stále největš efekt kombinace pasivních mechanických ochranných systémů. Jedná se o bezpečnostní dveře a rámy dveří, kterým by měla odpovídat i síla zdi. Také by měla být zabezpečena okna a vstupy do domu ze zahrady nebo z terasy. Zvukový alarm dnes spíše vaší pověsti uškodí – bude obtěžovat okolí a není jisté, zda váš soused, se kterým jste si domluvili občasný dohled na nemovitostí, bude právě doma. Mnohem spolehlivější je napojit alarm (EZS – elektronický zabezpečovací systém) na stálou ostrahu či hlídací službu (PCO – pult centralizované ochrany). Pokud alarm zní pouze uvnitř domu, podstatně tak můžete zkrátit tzv. dobu totálního vyklízení bytu a tím i celkovou výši škody. Ideální je v tomto případě napojení na pult centralizované ochrany.

Kolik za to?

Cena za pořízení bezpečnostních protipožárních dveří s kvalitní dózickou vložkou (zámkem) se pohybuje kolem 10-20 tisíc korun. Pokud chcete zabezpečit rodinný dům, musíte počítat nejen s vchodovými bezpečnostními dveřmi, ale i se zabezpečením dveří vedoucích na zahradu nebo terasu a dalšími pasivními prvky v oknech a na balkonech. Takové zabezpečení vás vyjde na desítky tisíc korun a u variant s vyšší mírou bezpečnosti se může jednat o částku až do sta tisíc korun kromě měsíčních poplatků za připojení na PCO. Kromě toho by takový bezpečnostní systém měl být plánován již při stavbě domu – architektem nebo projektantem ve stavební dokumentaci.

Vidoucí oko

Pokud máte pocit, že vám to stále nestačí, pořiďte si kamerový systém. Bezpečnostní kamery dnes mají až 26násobný optický zoom, který dokáže zaznamenat detail lidského obličeje na vzdálenost půl kilometru. Kamery lze vybavit i infračerveným (IR) filtrem, díky kterému bude kamera perfektně vidět i v noci. Kameru lze nastavit tak, aby sledovala pohybujícího se člověka nebo předmět anebo v cyklech kontrolovala předem zvolená místa. A samozřejmě lze kameru ovládat i manuálně. Systém CCTV (Control Circuit Television) lze vybavit i detektorem pohybu, který na pohyb reaguje alarmem a kamera zvýšenou kvalitou záznamu. A co za to? Systém čtyř kamer pro každý roh budovy nebo kritické vstupní body lze bez montáže pořídit za cenu do půl milionu korun.

Dům není trezor

V případě, že v domě uchováváte cennosti, zvažte, zda alespoň přízemí domu nebo bytu nezabezpečit vedle dvojitých skel a bezpečnostních dveří i bezpečnostní fólií nebo mřížemi. A pokud odjíždíte na delší dovolenou, zda by nebylo vhodné uzamknout cenné šperky a listiny v trezoru nebo je odvézt do k tomu speciálně určených bezpečnostních schránek. Pokud chcete mít naprostou jistotu, pořiďte si fotodokumentaci bytu včetně jeho zařízení a speciálně těch věcí, které mají vysokou hodnotu. Fotografie spolu s dalšími dokumenty opět uložte na bezpečném místě mimo byt. Usnadníte tak práci pojišťovně a sobě ušetříte starosti při vzpomínání, jak to vlastně vypadalo.

A vlastně – jste pojištěni?

Pokud ne, ale plánujete smlouvu uzavřít, rozhodně nesnižujte hodnotu domácnosti či nemovitosti kvůli „úsporám“ na zaplaceném pojistném. Nízkému pojistnému totiž odpovídá i nízká náhrada případné škody. Lepší je šetřit vhodně nastavenou spoluúčastí. Pokud vlastníte dům, uzavřete jak pojištění domácnosti, tak i pojištění stavby a budete mít určitou jistotu i v případě živelných pohrom. Slevy z ročního pojistného můžete postupně získávat za vysoké zabezpečení domu či bytu nebo za bezeškodní průběh v minulých letech.

Základní je svépomoc

Ale tu nejzákladnější prevenci můžete vytvořit sami: nerozhlašujte všude, na jak dlouho a kam odjíždíte. Stačí, když to bude vědět rodina, vaši kolegové a sousedé. Než odjedete, nezatahujte závěsy ani žaluzie, nezavírejte okenice – váš domov díky tomu bude vypadat více obydleně. Ideální je nechat svítit slabé světlo v domě tak, aby i v noci bylo jasné, že si prostě necháváte rozsvíceno na cestu po schodech. Existují i speciální elektronická zařízení, která rozsvěcují a zhasínají libovolná světla v bytě, takže výborně navozují dojem obydleného prostoru. Určitě se domluvte se sousedem nebo jiným dobrým známým, aby vám pravidelně chodil vybírat schránku a při té příležitosti zkontroloval byt. Na balkoně nenechávejte žádné věci – a to ani když odjíždíte jen na víkend. Pokud budete nechávat balkon celoročně uklizený, zlodějům, kteří si vytipované byty většinou několikrát obcházejí, to nepřijde divné ani tehdy, když doma opravdu nebudete.

Ale já odjíždím už za týden…

… a máte obavu, abyste se vrátili opět do svého? Většina firem instalujících bezpečnostní prvky je schopna vám vyhovět i v tak krátké lhůtě. Obraťte se na stránky MVČR, kde najdete seznam certifikované techniky (certifikaci totiž vyžaduje pojišťovna) , nebo přímo na firmy, které jsou členy Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm (AGA). Míru bezpečnosti nebo ohrožení si můžete podle lokality zjistit také na internetu – na stránkách Ministerstva vnitra.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*