Dřeviny v zahradě

Všelijaké dřeviny, tedy stromy a keře, jsou velmi významnou součástí často bezprostředního okolí domu. Těm, kdo o ně správně pečují, mohou přinášet potěšení během celého roku.

Zahrada bez stromů je jako tělo bez duše, a proto by měly být dřeviny všeho druhu právem základním kompozičním prvkem našich zahrad. Vzrostlé stromy oceníme hlavně v parném létě, kdy nám skýtají vytoužený stín. V zimě zase rádi spočineme okem na stálezelených porostech, jakými mohou být jehličnany. Svoji službu v zahradě dobře odvedou i populární živé ploty, které se stávají skutečnou hranicí zahrady. Ale nejen to. Mohou sloužit i k členění prostoru a není zanedbatelné, že plní funkci i jakési ochranné stěny, a co je zajímavé – osvědčily se jako výborné větrolamy.

Kritéria volby

Záleží tedy na nás, jaké druhy dřevin do své zahrady zvolíme. Při výběru bychom měli mít na paměti tato základní kritéria:

Prvním kritériem by měla být velikost.To znamená šířka a výška budoucí dřeviny s ohledem na prostor celé zahrady. Je důležité vědět, že některé stromy mají široké mohutné kořeny, tudíž je potřeba sázet je dále od domů a základů, jelikož by je mohly kořeny v budoucnu poškodit.

Dále při volbě vycházíme ze stanovištních a klimatických podmínek. Pro lepší představu si uveďme několik konkrétních příkladů na ovocných stromech. Například hrušním vadí vyšší hladina spodní vody, ale takovým slivoním se na tom samém místě bude dařit dobře. Třešně neprospívají v průvanu a nepatří do mrazivých kotlin. Před větrem musíme chránit i meruňky či broskvoně a zároveň jim vybrat místo, které bude co nejvíce na slunci. Výše položená místa jsou vhodná například na pěstování většiny druhů jabloní.

Dalším bodem, kterým se při výběru dřevin budeme zabývat, je tvar dřeviny. Nezapomeneme ovšem ani na tvary, velikost a zbarvení listů. Uvědomme si, že zvláště v podzimních měsících nám mohou dobře zvolené stromy a keře svojí různorodou barevností vytvořit na zahradě malé umělecké dílo.

Pomyslet je dobré pochopitelně i na květy a plody. Jakou budou mít barvu, jakou dobu a délku kvetení. Nejedná se pouze o estetické hledisko, jak by se mohlo na první pohled znát. Upozorňujeme na toto kritérium z toho důvodu, že v mnoha rodinách mohou být alergici, kteří některé druhy kvetoucích stromů sotva ocení a je pravděpodobné, že jim budou působit potíže. Proto vybírejme dřeviny i s ohledem na to, aby byly vhodné do daného prostředí.

Kdy a jak sázet

Možná jste se rozhodli, že si pár nových stromků nebo keříků sami vysázíte. Řekněme si několik praktických rad jak na to. Období vhodné k sázení Will the same health affordablehealth.info companies participate? Only 11 of the 15 insurers are currently able to sell plans on the federal marketplace, will they all make the switch so Oregonians can keep their plans? You can use the Cover Oregon website to apply for coverage, compare plans, and enroll. je většinou jaro a podzim s ohledem na to, o jaké druhy dřevin se jedná. Na jaře můžeme bez obav sázet například břízy nebo magnólie, na podzim jehličnany a stálezelené dřeviny. K dostání jsou předpěstované stromky v kontejnerech, u nichž je sazba prakticky celoroční (krom období, kdy je zmrzlá půda). Obecně platí toto pravidlo – sázíme ráno nebo navečer a nikdy za plného slunce!

Pokud si nevybereme předpěstovaný stromek v kontejneru, máme na výběr ze dvou druhů sazby. Jedna je s balem, druhá prostokořenná. Sazba s balem se užívá většinou u jehličnatých, stálezelených a některých druhů listnatých dřevin (například duby a břízy). Bal bývá obalen jutou nebo pletivem, aby držel pohromadě. Nikdy jej neodstraňujeme, obal nerozebíráme, sám se v zemi vstřebá. Sazba prostokořenná se týká ostatních druhů listnatých dřevin (např. javory, ovocné stromy, …). Před sázením se doporučuje namočit prostokořennou sazbu na dvě hodiny do vlažné vody, aby kořeny vodu natáhly.

Velmi důležitý je výběr dobrého (nejlépe osvědčeného) dodavatele, který dodá kvalitní materiál ohleduplným transportem. Kupujeme jen stromy bez viditelného poškození kmenů a větví. Jediné poškození, které lze po transportu tolerovat, jsou nalomené tenčí větvičky, které odstraníme jednoduchým řezem.

Máme-li vybráno, pustíme se do výsadbové jámy. Doporučená velikost je jedenapůl- až trojnásobek velikosti balu nebo kořenové soustavy. Například pro ovocné stromky stačí padesát centimetrů, pro keře je dostačujících třicet centimetrů. Větší jáma ale umožní v prvních letech rychlejší růst kořenů, čímž se zvýší celková vitalita stromu. Pozor na podzemní vodu! Většině dřevin nevyhovuje, proto je lepší na místě s větším výskytem podzemní vody nesázet. Může způsobit odumírání kořenů a tím samozřejmě i celé dřeviny.

Jámu již máme, přichází čas sestřihnout kořeny, přebytečné větve a provést jakési prosvětlení u příliš husté koruny.

Dalším krokem bude kotvení. Kotvíme většinou ke dvěma až třem nebo i více kůlům (vycházíme z velikosti a typu sazenice). K dřevinám na kmínku nebo malým jehličnanům postačí obvykle jen jeden kůl nebo bambus. Kůly by měly být zbaveny kůry a pokud možno ošetřeny impregnací. Ideální je vytvořit špičky o průměru šesti až sedmi centimetrů a zarazit je do země ještě před konečným zasypáním jámy. Z venkovní části by měly dosahovat zhruba deset centimetrů pod korunu stromku. Uvazujeme buď lýkem nebo textilií, nikdy ne drátem! Uchycení brání pohybu dřeviny ve větru.

Ihned po vysazení je potřeba rostlinu zalít potřebným množstvím vody. Odhadem asi padesát litrů na jednu rostlinu. Takto zaléváme opakovaně. V tomto období je také vhodné obalit kmeny jutou. Jestliže máme v okolí zvěř, která by mohla dřevinu okousat, zvolíme místo juty králičí pletivo, manžety nebo speciální chemický nátěr proti okusu.

Pravidelná péče

Dřevinám je třeba věnovat pravidelnou péči. Nezapomínejme tedy na přihnojování, zalévání, ošetřování vzniklých poranění a řez. Řez je z celého posledního výčtu nejnáročnější, přistupujte tedy k němu zodpovědně. Má totiž vliv na zdravotní stav, funkčnost i životaschopnost dřeviny. Provádíme jej vždy ostrým nářadím. Možná se samotným řezům budeme věnovat někdy příště samostatně.

Tak co? Už jste si zasadili svůj strom? Zkuste to, nakonec je to asi jednodušší než postavit dům nebo zplodit syna…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*