Dřevostavba – firma a projekt

Už víme, že dřevostavba může být buď stavba vyrobená celá z masivního dřeva, nebo stavba s dřevěnou konstrukcí kombinovaná s jiným druhem materiálu. Pojďme si říct něco víc.

V minulém článku jsme si shrnuli pozitivní vlastnosti dřeva jako stavebního materiálu. Řekli jsme si, že z něj stavíme buď sruby, nebo stavby s dřevěnou konstrukcí. Jak dlouho to ale trvá, než se můžete nastěhovat?

„Začni balit, za čtvrt roku se stěhujeme“

Tuto větu můžete směle vyslovit v okamžiku, kdy jsou všechny formality za vámi a samotná stavba již započala. U obou typů domu máte možnost zvolit způsob výstavby. Může probíhat buď přímo na místě, nebo zde firma pouze smontuje předem strojově vyrobené díly. Do jednotlivých dílů jsou většinou již vsazena okna, vchodové dveře, parapety atd. Je až neuvěřitelné, že hrubá stavba pak trvá dva až tři dny. Dům může být připraven k nastěhování skutečně tři až čtyři měsíce od počátku montáže. Ovšem řekněme si, co všechno tomu předchází.

Vybíráme firmu

V tomto okamžiku se nesnažte ušetřit, dejte na doporučení známých nebo si vyberte skutečně zkušenou firmu, která se realizací dřevostaveb delší dobu zabývá. Jen tak se můžete vyvarovat budoucích nepříjemných zážitků. Dobrou firmu poznáte nejen podle referencí, ale i podle toho, jak propracovaný projekt vám nabídne. Projekt by měl být vypracován do nejmenších technických detailů včetně samotné montáže. Musí zahrnovat skutečnosti týkající se statiky, řešení zajištění vnitřních povrchových teplot bez rizika vzniku plísní a povrchové kondenzace vodní páry, musí se zabývat i výskytem kondenzace uvnitř konstrukce s ohledem na příslušnou normu DIN. Projektant by měl prověřit možnost kondenzace vodních par ve skladbě navrhovaného obvodového a střešního pláště výpočtem. V projektu se musíte dočíst o tepelné technice, akustických vlastnostech, požární odolnosti. Nespokojte se s obecnými termíny, žádejte konkrétnost. Jen tak docílíte toho, aby stavba byla spolehlivá a trvalá. Znovu opakujeme – na tomhle startu nešetřete. Správně a kvalitně postavená dřevostavba by měla mít životnost 150-200 let. To už za nějakou tu investici stojí, nemyslíte?

Nekvalitní firma

Pokud budete chtít ze začátku ušetřit, může se stát, že dojde dříve nebo později k závadám, jejichž příčinou může být nevhodné projektové řešení stavby, nevhodné řešení stavebních detailů, které může vyplývat i z nezkušenosti navrhování stavebních konstrukcí na bázi dřeva. K závadám může dojít kvůli nekvalitnímu provedení stavebních dílců ve výrobě, nekvalitně provedené samotné stavbě či montážním detailům.

Dá se předejít nucenému větrání?

Nucené větrání si vynutí vlhkost. Dá se mu předejít? Odpověď zní – dá. Pokud se již v projektu bude brát zřetel na několik faktorů, které mohou vlhkost v interiéru zapříčinit. Je potřeba brát v potaz budoucí způsob vytápění, přítomnost či nepřítomnost klimatizace nebo zvlhčovačů vzduchu, typ oken a jejich utěsnění. Plísním a dřevokazným houbám se bude dařit i tehdy, budou-li nekvalitně provedeny spoje ve vrstvě parozábrany nebo nedostatečné utěsnění prostupu konstrukcí a instalací vrstvou parozábrany. Je tedy nejen důležitý zvolený materiál, ale i precizní provedení, protože i chybějící milimetry si mohou později vyžádat razantnější zákroky, než je nucené větrání.

Než si s firmou plácneme

Než přijde chvíle, kdy si firmu definitivně vybereme, shrňme si, co od dřevostavby, v níž budeme chtít strávit kus života a zanechat cosi hodnotného dalším generacím, očekáváme. Očekáváme mechanickou pevnost, stabilitu konstrukce, trvanlivost dřeva a jiných zvolených materiálů. To vše lze očekávat pouze a jen za předpokladu, že bude dostatečně vyřešená a jasná stavba konstrukce, aniž by snižovala přirozené vlastnosti dřeva (schopnost zachovat si původní strukturu a imunitu vůči škůdcům znehodnocujícím dřevo), vyřešena stavební tepelná technika a ověřeny teplotně-vlhkostní podmínky uvnitř konstrukce. Třešničkou na dortu je fakt, že stavba by měla být projektována citlivě k individuálním potřebám zákazníka a s ohledem na začlenění do okolí.

A příště se už třeba konečně podíváme na stavbu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*