Dřevostavba – seznamte se

Také v poslední době často slýcháte termín „nízkoenergetická stavba“? A vybavíte si při tom vůni dřeva? Ne, nejsou to dvě odlišné otázky. Obě totiž směřují k seznámení s dřevostavbou.

Koncem minulého století a počátkem toho současného se termín „nízkoenergetická stavba“ začal skloňovat snad ve všech pádech. Co si pod tím můžeme představit? Nízkoenergetická stavba není nic prostšího než stavba s nízkou potřebou energie na provoz a vytápění. Zároveň s touto nenáročností musí však splňovat ještě další kritéria. A na ty se v rámci povídání o dřevostavbách zaměříme později. Teď se budeme jen tak trochu seznamovat.

Trocha statistiky

Zatímco v časech dávno minulých, ještě minulejších, než je zmiňované minulé století, se to v našich vesničkách jen hemžilo malebnými roubenkami, jejich výstavba časem jaksi stagnovala a byla dána přednost „modernějším“ materiálům a technologiím. Z toho vyplývá skutečnost, že v současnosti je výstavba dřevostaveb na našem území v poměru s výstavbou jiných rodinných domů a staveb na pouhém 1 procentu. Přitom těženého dřeva máme takový dostatek, že jej vyvážíme i do USA, kde se dřevostavba na žebříčku popularity drží a na svém kontu má úctyhodných 70 % z výstavby. Ještě lépe jsou na tom dřevěné domky ve Skandinávii. Statistika uvádí celých 80 %. 30 % si zabralo Bavorsko, Rakousko a Švýcarsko jsou na 10 % a Německo na 7 %.

Co je dřevostavba

Dřevostavba je stavba, jejímž základem je dřevo. Dřevo, jak všichni víme, je ekologická, dobře obnovitelná surovina, díky vynikajícím tepelným ‚ urine drug test Bath‘ is an ebook that helps you discover the healing properties of water. vlastnostem funguje jako přírodní klimatizace a dokáže udržet vlhkost vzduchu na pro nás ideálních podmínkách (50-60 %). Dřevo má charakteristickou vůni, kterou si zachovává po staletí, je schopno částečně absorbovat prach a neutralizuje vliv patogenních zón. Dřevěné stavby mají tedy všechny předpoklady být příjemným, zdravým a účelným domovem. A to jsme se ještě nezmínili o výborných zvukověizolačních vlastnostech a nesmíme v žádném případě zapomenout na jeden velmi důležitý fakt – cena výstavby dřevostavby je nižší nebo srovnatelná se stavbou z jiného materiálu, výstavba je rychlejší, není závislá na ročním období a stěny domu jsou tenčí při srovnatelných tepelněizolačních vlastnostech než například stěny cihlové. Co to jinými slovy znamená? Znamená to, že obytná plocha domu může být až o 10 % větší, než by byla u domu cihlového. Oproti zděným stavbám má dřevostavba ještě tu výhodu, že vzhledem k nižší hmotnosti konstrukce a celé stavby nepotřebuje ke svému vzniku využívat těžké a drahé montážní mechanismy, čímž se pochopitelně sníží náklady již při samém počátku.

Srub

Pokud se rozhodneme, že si pořídíme jako příbytek tzv. dřevostavbu, musíme si vybrat. Obecně dělíme dřevostavby na dva druhy staveb. Jednou je starý dobrý srub, jak si jej pamatujeme z filmů o Divokém západě. Je to dům, který je celý postavený z masivního dřeva, bez použití jiného materiálu, s impregnací proti škůdcům. Na jeho stavbu se osvědčilo dva i více let proschlé řezivo (s vyřazením poškozených trámů se sklony k průhybu či točivosti). Díky tomu už dřevo nemá tendence k dalšímu podstatnému sesychání, které by mohlo způsobovat sedání stavby. Srubová stavba může mít klasickou instalaci vody, elektřiny, plynu i topení.

Dům s dřevěnou nosnou konstrukcí

Dům s dřevěnou nosnou konstrukcí je právě to, co si většina z nás představí pod pojmem „dřevostavba“. Nevidíme srub, který evokuje letní radovánky uprostřed lesa nebo skautský tábor. Vidíme dům, v kterém se dá žít, bydlet a snít celoročně. Ve skutečnosti se jedná o stavbu s dřevěnou konstrukcí a zbytek je postaven z jiných materiálů včetně dřeva. Stěny jsou většinou sendvičové a mají mezi sebou izolaci. Z venkovní strany může mít dům klasickou omítku, může být cihlový nebo s dřevěným obložením. Dle libosti, vkusu a samozřejmě rázu krajiny či okolí, v kterém se nachází.

Jak dlouho taková stavba trvá a co konkrétní podrobnosti o ní? O tom si budeme povídat příště. Teď jsme se přece jen seznamovali.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*