Dveře, které šetří místo

Renovujete příbytek nebo dokončujete úplně zbrusu nový domov a zarazili jste se u otázky, jaké dveře si pořídit? S klasickým otevíráním, posuvné, nebo snad shrnovací? Plné, nebo prosklené?

Na trhu je nepřeberné množství všelijakých kousků různých typů dveří a je na nás, abychom si z nich vybrali ty, které nám budou nejvíce vyhovovat. I dveře jsou totiž nedílnou a neprávem opomíjenou součástí interiéru. Bezpochyby od nich budeme očekávat funkčnost a praktičnost. Ovšem ani to nevylučuje, že by mohly být vkusným a estetickým doplňkem naší domácnosti.

Kam které?

Měli bychom vycházet ze základního pravidla a to zní: zvolený typ dveří by měl ladit s celkovým interiérem. Je jasné, že jsme-li například milovníci rustikálního prostředí, těžko do něj nenásilně zakomponujeme moderní celoskleněné dveře v hliníkových rámech. Dále je nasnadě položit si otázku, jaký úkol budou dveře plnit. Mají místnosti nebo prostor spíše oddělovat či spojovat? Například do intimních zón, které budou potřebovat lepší zvukovou izolaci, je lepší zvolit dveře celodřevěné a určitě s klasickým zavíráním na kliku. Pokud třeba kvůli prosvětlení chodby či předsíně z ložnice sáhneme spíše po dveřích prosklených, doporučujeme zvolit ty, které jsou prosklené jen z jedné třetiny a sklo by mělo být průsvitné, matné nebo s fólií. Průhledné sklo není do těchto místností nejlepší volba. A v neposlední řadě si uvědomme, kdo s námi domov sdílí. Máme malé děti, divokého psa, starého nebo handicapovaného příbuzného? V tom případě dbejme na to, aby bylo ve dveřích skutečně kvalitní tvrzené sklo odolné proti nárazům a je lepší zvolit dveře s masivnějším podílem dřeva.

Jaký typ dveří?

V poslední době se v interiéru stále více upouští od klasických dveří se zavíráním na kliku. Důvod je prostý – úspora místa. Klasické jednokřídlé dveře zaberou při otevírání minimálně jeden metr čtvereční místa. Pro zajímavost si spočítejte všechny dveře, co v bytě nebo domě máte. Kolik prostoru by se asi tak ušetřilo díky posuvným nebo shrnovacím dveřím? Je to ideální volba do šaten, komor, předsíní, jídelen, kuchyní, obývacích pokojů a při volbě kvalitních posuvných dveří i do ložnic nebo dokonce koupelen.

Posuvné dveře

Posuvné dveře skýtají mnoho netušených možností. Úspora místa jen jedním z pozitiv, které jsme dosud načrtli. Díky posuvným dveřím můžeme docílit otevření velké plochy nebo naopak rozdělení jinak velkého volného prostoru. Ať už jde o spací a obytnou část místnosti, nebo o jídelnu propojenou s kuchyní (a ve vhodný čas od ní „odpojenou“). Velmi efektně vypadají celoskleněné dveře spojené se skleněnou stěnou. Tato varianta je velice výhodná zejména do malých bytů, protože opticky zvětšuje a prosvětluje prostor. Bývají upevněné pouze v pantech (většinou z chromu nebo nerezu, úchytky jsou pak ze stejného materiálu). Sklo bývá, jak jsme už zmínili výše, tvrzené a odolné proti nárazům. Může být v libovolném provedení – čiré, pískované, satinované, s kresbou či s barevnou fólií na povrchu nebo vloženou mezi dvě skla. Posuvné dveře mohou oddělovat i interiér od exteriéru. Hodně se využívají při vstupech z pokoje na terasu.

Princip posuvných dveří

Jednoduchý „recept“ na posuvné dveře by mohl vypadat nějak následovně. Potřebujete: jedno nebo dvě dveřní křídla, vodicí systém a stabilizaci. Vodicí systém je umístěn nahoře. Stabilizační prvek má za úkol zabránit vybočení křídla, tvoří jej kolejničky. Pro zabránění vniknutí prachu do pouzdra budete potřebovat kartáčky. Aby But transmitting best-data-recovery.com wirelessly takes battery and leaving Bluetooth on to accept incoming best-data-recovery.com at all times requires even more juice. dveře při otevírání nenarážely do okraje pouzdra, použijte dorazy. Vše vyšperkujte kováním. Volte takové, aby se hodilo k celkovému vzhledu dveří a interiéru a aby nepřekáželo při úplném otevření křídla. Pokud jde o otevírání dveří, máme na výběr ze tří možností. Dveře můžeme otevírat před pevným křídlem, před stěnou nebo ve stěně. K realizaci prvních dvou možností potřebujeme vytvořit dveřní rám na stěnu. Většinou bývá dřevěný, z lamina nebo dýhované dřevotřísky. Křídlo se pak pohybuje těsně podél stěny nebo druhého pevného křídla. Instalace posuvných dveří otevírajících se do stěny je náročnější, ale přesto vyhledávanější.

Když dveře mizí do zdi

Co udělat, než budou moci dveře zmizet ve stěně či zdi? Stále populárnějším řešením je sádrokartonová stěna. Složení sádrokartonových příček (sádrokarton – mezera nebo zvuková izolace – sádrokarton) k tomuto využití přímo láká. Ovšem je potřeba sádrokarton navíc vyztužit profily. Protože dveře mají tloušťku cca 4 cm, poslouží nám pro tento účel i příčka silná 10 cm. Klasičtější metoda je umístění tzv. stavebního pouzdra přímo do cihlové zdi. Do předem připraveného otvoru se zasadí pouzdro z profilovaného plechu a pomocí oček se připevní na hustý kovový rošt.

Shrnovací dveře

Výhodou shrnovacích dveří je také úspora prostoru, nízká hmotnost a snadná manipulace. Dají se jednoduše instalovat bez nějakých zvláštních příprav do dřevěných i kovových zárubní. Pokud si nevíte rady s rozměrem (šířkou dveří), existuje jednoduchá rada – shrnovací dveře by i po úplném zavření měly zůstat aspoň mírně nařasené, čímž se zvýrazní jejich základní vlastnost – shrnování. Co se týče materiálů, můžeme vybírat od luxusních dřevěných přes lamino až po koženku. Záleží jen na nás. „Shrnovačky“ můžeme mít jednokřídlé i dvoukřídlé, plné i prosklené. Jediné, kam se opravdu nehodí, je exteriér, ale doma by se pro ně určitě nejedno využití našlo.

Rady na závěr

U posuvných dveří jsou důležité kvalitní pojezdy a vodicí lišty.

Nedejte na první dojem a vyzkoušejte si dveře už v obchodě – dobrý výrobek se pozná také podle tichého chodu. Nehlučný provoz nabízí závěsný systém s horním vedením, který navíc nabídne bezbariérový dveřní prostor.

Pokud se rozhodnete dát do koupelny dveře se skleněným průhledem, mělo by mít sklo povrchovou úpravu, která odpuzuje vodu.

A úplně poslední rada na závěr: jestliže zařizujete, stavíte nebo rekonstruujete a nevíte, zda mají nejdřív přijít na řadu podlahy či dveře, odpověď je jednoznačná. Začněte pěkně od podlahy a dveře instalujte až po jejím položení. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému rozčarování, že jsou dveře o kapku vyšší, než jste si původně mysleli.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*