Falešná vitráž

Poradíme vám, jak jednoduše renovovat staré dveře s minimem finančních nákladů a maximálním výsledným efektem. Udělejte si falešnou vitráž.

Jestliže vaše dveře nevypadají nijak vábně, nemusíte hned za těžce vydělaný peníz kupovat nové. Máme pro vás originální tip na renovaci dveří s prosklenou výplní. Je to obzvlášť výhodná varianta pro ty, jejichž dveře už mají něco za sebou a disponují více skleněnými výplněmi různých povrchů. Díky falešné vitráži lze obdivuhodně sjednotit celkový vzhled dveří.

Když se řekne „vitráž“, napadnou nás barevná sklíčka, měděné kovové pásky a nezbytná pájka. Nic takového ale potřebovat nebudeme. Vystačíme si s novinami, sádrou nebo spárovací hmotou (je vhodnější), dále se nám bude hodit pár štětců, lepidlo, jakákoli barva na sklo zakoupená v kterémkoli papírnictví a barva k natření plochy dveří.

Prvním krokem bude zbavení dveří stávajícího starého nátěru, obroušení a přetření základovou barvu. Tím učiníme zadost povinnosti a přichází kreativní zábava.

Z novin nastříháme pruhy, které potřeme sádrou a poskládáme do co nejtenčích proužků. Čím budou tenčí, tím bude výsledný efekt působit propracovaněji. Budoucí motiv si vyskládáme přímo na sklo na předkreslenou mozaiku nebo proužky pokládáme dle vlastní fantazie a momentálního nápadu. Poté, co máme vizi jasně zhmotněnou před sebou, nalepíme jednotlivé proužky lepidlem a ponecháme minimálně hodinu zaschnout.

Po zaschnutí přichází čas na to, abychom proužky přetřeli sádrou (spárovací hmotou), čímž vytvoříme dokonalou iluzi kovového spoje. Nelekejte se, když vám to na první pohled kovový spoj nepřipomene. Počkáme do druhého dne, abychom docílili řádného zatuhnutí, odstraníme přebytečnou sádru (spárovací hmotu) vlhkým hadříkem a dáme proužkům konečný „kovový“ vzhled pomocí bronzové, měděné nebo stříbrné barvy.

Po zaschnutí natíráme jednotlivá vzniklá okénka barvami na sklo a opět necháme uschnout.

Aby vitráž nevypadala tak nově a získala patinu, můžeme nakonec nanést do spojů a rohů sklíček jakoukoli běžně dostupnou vodou ředitelnou hnědou barvu.

Posledním úkolem bude přetřít samotnou plochu dveří.

Jak vidíte, není na tom nic složitého, výsledek potěší nejedno oko a při trošičce fantazie si můžete vytvořit doma něco úžasně originálního. Tak s chutí do toho!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*