Feng-šuej: harmonie domova

Hlavní ideou starého čínského učení feng-šuej je harmonizace energie prostoru a jeho obyvatel. Dá se uplatnit snad na všechna zákoutí v domě i mimo něj. Pojďte se přesvědčit.

Počátky tohoto učení se datují do období 4000 let před naším letopočtem. Jednoduchým překladem názvu si můžeme nastínit, o co vlastně starým Číňanům šlo. Feng = vítr – symbolizuje energii, která iniciuje proces změny. Tento proces usměrní a hlubší význam mu dává šuej = voda. Proč bychom ale měli vůbec nějaké změny chtít? Protože se možná necítíme dobře, protože máme úzkostlivé stavy, protože doma vládne nepohoda, protože špatně spíme, protože… Protože možná opravdu existují věci „mezi nebem a zemí“, protože prostředí, které vytváříme a v němž žijeme, je naším odrazem a zpětně se odráží zase v nás, má na nás vliv. Každá změna se na naší osobnosti může nějak podepsat. A proč by to nemohl být pozitivní podpis?

Stavba domu

Podle učení feng-šuej je ideální tvar domu čtvercový. Při jeho stavbě by se mělo vycházet z pohybu slunce a situovat jej směrem na jih, aby byl nastaven pozitivnímu slunečnímu svitu, který dodává energii. Ze severní strany by měl být chráněn kopcem nebo horou, pod kterou protéká řeka nebo se nachází jiný vodní tok. Když se odpoutáme od mystiky, uvědomíme si, že tato rada je velmi praktická. Díky tomuto umístění bude stát obydlí v závětří, nebudou jej ohrožovat záplavy a zahradě umístěné na východ od domu nebude nic bránit v bohaté úrodě. Doporučené je i situování jednotlivých místností. Na jihovýchod by měla být umístěna kuchyň a obývací pokoje. Ložnice, spíže a garáže máme orientovat směrem na severozápad.

Velký úklid

Zatímco už dané dispozice bytu nebo domu můžeme měnit s obtížemi a jsou finančně poněkud náročnější, harmonii interiéru můžeme ovlivnit prostou úklidovou akcí. Vyházejte nepotřebné věci. Přeplněný byt symbolizuje, že se vám už do života nic dalšího nevejde. Ovšem pozor, aby váš úklid nebyl příliš razantní. Nezbavujte se například knih v knihovnách, pokud jsou knihovny vyrobeny z otevřených polic. Naopak. Zarovnejte police až po okraj, případně se doporučuje ostré hrany polic ještě zabrousit, protože vytváří v místnosti negativní energii.

Květiny

Květiny do interiéru patří, vnáší k nám přírodu a pocit pohody. Podle učení feng-šuej bychom měli dávat přednost zeleným rostlinám s kulatými listy. Fantastický příliv pozitivní energie nám dopřejí čerstvé řezané kytice. Ale jakmile si všimnete, že začínají vadnout, bez milosti je vyhoďte a nahraďte jinými. Energie zvadlých rostlin je velice negativní. To samé platí pro sušené květiny. Naprosto zatracené jsou kaktusy, které údajně vytváří těžkou energii. Pokud je máte rádi, najděte jim místo na WC, tam prý žádnou škodu nenapáchají.

Barvy

Feng-šuej hlásá, že v interiéru je přípustná kombinace maximálně tří barev, z nichž by jedna měla být dominantní. Barvy se musí navzájem doplňovat a ladit spolu. Pozor na výrazné nebo abstraktní vzory. Mohou působit rušivě. Barvy se doporučují v jemných a teplých odstínech. Ideální kombinací je bílá se žlutou, bílá s modrou, zelená s modrou nebo oranžová a krémová. Důležité je vědět, kdo bude danou místnost obývat. Starým lidem se prý nedaří, pokud jsou obklopeni studenou modrou. K dětem nepatří červená, zato kombinace zelené a oranžové je pro ně jako stvořená.

Chodby a schodiště

Chodby by neměly zdobit fotografie a portréty našich příbuzných nebo přátel. Mohlo by se jim stát něco zlého nebo by naše přátelství nemuselo vydržet. Negativní energii při vstupu do domu vytváří i ostré hrany a sloupy. Pokud s nimi nelze nic dělat, mají se zakrýt nebo schovat. Před sloupy se doporučují paravány. Ty však musí být vyrovnané, ne nakrabacené. Pohromou pro příbytek je prý točité schodiště. Mezerami mezi schody pomyslně unikají finance a spirálový tvar působí všem škody.

Finta na přilákání peněz

Podle feng-šuej symbolizuje dostatek silný proud vody. Jinými slovy – potřebujete kvalitní vodoinstalaci. Pokud si troufnete na projev něčeho imaginárnějšího, zkuste si na vnější kliku vchodových dveří zavěsit zvoneček. Jeho zvuk k vám naláká bohatství. Ovšem pozor na to, abyste nevěšeli zvoneček na zadní dveře. Mohlo by to pak mít úplně opačný účinek.

Příště se můžeme zaměřit na konkrétní úpravy interiéru. Podíváme se do kuchyní, jídelen, obývacích prostor, ložnic i koupelen.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*