V našem dnešním teoretickém povídání si připomeneme, že trávník má kromě nejčastěji vnímané funkce estetické také spoustu dalších výhod. Jejich výčet dokládá, že trávníky mají v okolí domů své místo zaslouženě.
Že je trávník základem jakékoli zahrady, o tom si snad nedovolí nikdo pochybovat. Travnatá plocha tvoří nejčastější zahradní kulturu, která dotváří charakter prostředí zahrady. Pro její údržbu hovoří několik významných funkcí, které je schopná plnit.
Funkce estetická
Asi tím nejzákladnějším hlediskem, které majitele zahrad motivuje k péči o trávník, je jeho estetická funkce. Dobře pěstěný, hustý a zdravě zelený trávník doplněný dřevinami okrasnými nebo ovocnými je pastvou pro oči či potěšením pro chuťové buňky a je dobrým základem pro jakékoli aktivity, kterým se chceme na zahradě věnovat. Považte, jakou službu je schopen kvalitní trávník vykonat pro dospělé, ale zejména pro děti – pokud při výsevu zvolíme odolnější druhy, je možné se na trávníku věnovat prakticky jakýmkoli aktivitám.
Funkce ekologická a klimatická
Ruku v ruce s tím jde funkce ekologická. Na udržovaných trávnících a kultivovaných půdách se většinou daří druhově rozmanitým rostlinám, v nichž nacházejí útočiště drobní živočichové, a pravidelná péče o zelenou plochu na naší zahradě poskytuje kvalitní životní prostředí rostlinným i živočišným společenstvím.
Travní porost se vyznačuje vysokou schopností zadržovat vodu, tedy velkou vododržností. Díky této vlastnosti jsme schopni procházet se po zahradě už krátce po dešti. Voda, kterou tráva zadrží, se potom vypařuje, čímž se udržuje příjemné klima. Jednak zvyšuje vlhkost vzduchu, jednak snižuje teplotu. Rostlinný porost je schopen vláhu udržet delší dobu a omezuje tak ztráty vody z půdy. Kořenový systém trávy pak hraje výraznou roli při ochraně proti erozi – brání totiž splavování půdy.
Během dne produkují rostliny, které vytvářejí travnatý povrch na zahradě, kyslík, takže okysličují vzduch, a to nikoli zanedbatelně – k pokrytí potřeby kyslíku jednoho dospělého člověka by stačil trávník o výměře 1 000 m2.
Funkce hygienická
Trávník má ale také význam pro udržování hygieny. Zachytává značné množství prachu a tlumí hluk. Drobné prachové částice se usazují na rostlinkách, z nichž některé jsou schopny dokonce likvidovat bakterie a plísně. Platí samozřejmě že čím hustší porost se nám podaří vytvořit, tím lépe bude tuto funkci plnit. Nehledě na to, že pohled na krásně zelený trávník může mít příznivý vliv na naše duševní rozpoložení.
Funkce architektonická
Vedle výše uvedeného je trávník na zahradě zasazen do okolní krajiny, je součástí celkového prostředí, a plní tak funkci architektonickou. Koncepce zatravňování ostatně nesmí chybět žádnému většímu urbanistickému projektu.
Trávník má zkrátka obrovský význam, ale nemusí pochopitelně zůstat jenom u něj. Celkovou atmosféru zahrady, pocit pohody, klidu a soukromí, doplní také další zeleň – keře, stromy, květiny apod. Teprve vybudováním rozličně pojatých ploch se vám podaří dostat na zahradu druhovou pestrost. Ale trávník zůstává její nejdůležitější součástí.
Přidejte odpověď