Jak na cibulky?

Brzy zjara rozkvetou a znamenají opravdový konec zimy. Jejich květy jsou sytě barevné, nepřeberné v tvarech i odstínech. Že nevíte, o čem je řeč? A víte, jak se o cibuloviny správně starat?

Drobné jarní cibuloviny jako ladoňky nebo sněženky se o sebe dokáží postarat samy. Ale šlechtěné tulipány, hyacinty nebo narcisy je nutné koncem jara ze země opatrně vyrýpnout a uložit do vlhkého písku, než je na podzim opět zasadíte. Cibulky mají tendenci vysychat, kontrolujte proto pravidelně teplotu i vlhkost písku, kde jsou uloženy.

Cibuloviny byste měli sázet dostatečně hluboko. Čím vyšší rostlina, tím hlouběji by měla být vysazena. Sázejte na trojnásobnou hloubku velikosti cibulky.

Pokud chcete mít příští rok stejně krásné květy, odstraňte jim odkvetlé lodyhy a rodící se semena, ale ponechte jim odumírající listy. Že jim odstraňujete listy, protože se vám nelíbí nevzhledné usychající cosi? Vysaďte vedle nich trvalky s velkými listy, které usínající cibulky zakryjí. Když ostříháte listy, může se vám stát, že letos nevykvetou tak pěkně jako loni – nebo dokonce nevykvetou vůbec. Z listů totiž rostliny získávají zpět potřebné živiny, které jinak v dalším vegetačním období chybí.

Pokud se vám zdá, že popsaná péče není úplná, přihnojte je na podzim při sázení substrátem z kompostu. Na jaře se vám odvděčí nádhernými květy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*