Jak na střechu?

V horských oblastech najdete prudký sklon a hladkou krytinu, zatímco ve městech si domy mohou dovolit široký sedlový tvar ozdobně posázený bobrovkou.

Strmou a šikmou střechu najdete v horských oblastech

Sklon střechy totiž nedovolí sněhu ani dešti zůstat, okamžitě sklouzne. A pokud je střecha navíc tmavá, zbytky sněhu rychle odtají a střechu nezatíží. Vždyť již na 1 m2 může 30 cm sněhu vytvořit 300kg zátěž – a v rámci celé střechy se pak může jednat až o desítky tun.

Investice do pevných a odolných okapů, které vodu odvedou dostatečně daleko od základů, se rozhodně vyplatí. Dalšími vhodnými prvky jsou tzv. sněholamy před okapy a rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Vysokohorské oblasti mají samozřejmě mnohem přísnější nároky (tyčové zátarasy, protisněhové desky).

Lehká krytina nezatíží krov

Mezi lehké krytiny se počítají nástupci asfaltových krytin – tedy eternit a dnes již vylepšený betternit nebo vláknocementová krytina, dále ocelové a plechové krytiny a tradiční, dnes již minimálně používané šindele. Eternit, betternit a vláknocementové pláty mají jedno společné – vyžadují husté laťoví, na které se nabíjejí, nebo celoplošné bednění. Další podmínkou je, v případě dnes již méně používaného eternitu a betternitu, zajistit dobré odvětrávání. Výhodou těchto lehkých krytin je variabilita podle sklonu střechy – najdete vhodnou krytinu jak na ostrou, tak i méně strmou střechu. Vybírat si můžete z mnoha barev a u vláknocementových i z tvarů. Tyto krutiny se používají převážně na strmější střechy.

Plechová střecha je evergreen

A to doslova, když si ji nazeleno natřete. Nepočítáme zelenou, zoxidovanou měděnou střechu, protože ta sluší spíš kostelům než domům. Dnešní laky a povrchové úpravy dosáhly již takové dokonalosti, že střechy z ocelových tašek, pozinkovaného plechu nebo falcovaných pásů už nereznou a odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám po dlouhé roky. Celkové náklady na rekonstrukci tak můžete snížit nejen díky zachování původního krovu, ale i díky minimu zbytků při ořezu a nízkým nákladům na dopravu.

Kromě toho sníh sklouzne i při nižším úhlu sklonu (cca 12 stupňů). A nemusíte se bát, že váš dům bude vypadat jako průmyslová budova. Ocelové tašky úspěšně imitují vzhled těch pálených nebo betonových a jediný rozdíl je tak v nákladech a hmotnosti. Kovovou střešní krytinu lze navíc položit i přes tu stávající. Pokud však pod plechovou střechou chcete bydlet, dobře ji zaizolujte. Kov totiž výborně vede teplo i zvuk.

Těžké krytiny odolávají času

Bez výjimky. Klasické pálené tašky či jejich vylepšená varianta s glazurou, betonové tašky, štípaní břidlice, kamenina, tráva. Ty všechny, na rozdíl od lehkých krytin, potřebují dostatečně pevné trámoví, které je dobře ukotvené v nosných zdech. Na druhou stranu získáte střechu, která přečká generace. Pálená taška skvěle odolává i chemickému znečištění ovzduší a snadno se jednotlivé prasklé díly vymění, aniž by bylo třeba více zasahovat do zbytku střechy. Mnoho tvarů, koncovek a barevných nástřiků opravdu nebrání fantazii v rozletu.

Pokud zvolíte betonovou tašku, máte jistotu, že s přibývajícím počtem let bude postupně více tvrdnout. Stejně jako pálenou tašku, i betonovou lze použít na střechu se sklonem od 17 stupňů.

Výjimečný kámen

Břidlicová střecha vypadá luxusně. Sametově hebký lesk šedomodrého kamene, který za deště zčerná a leskne se jako zrcadlo, dodá punc výjimečnosti téměř každé stavbě. Ale jako pěst na oko by se vyjímala uprostřed nové příměstské zástavby jednotného stylu. Zato výborně bude vypadat na venkovské chalupě, malém starém domečku v historickém centru. Pro inspiraci se můžete zajet podívat do Rabštejna nad Střelou.

Kouzlo střešní zahrady

Zazeleněná střecha má až magické kouzlo. Dům se rázem promění v místo, kde lze uvěřit v existenci skřítků a víl. Ale aby něco takového vůbec bylo možné, musíte půdní substrát nebo humus důkladně odizolovat a krovy, stejně jako v případě břidlice, musí být opravdu pevné. Pro osázení volte nenáročné rostliny, které mají mělké kořeny – jistě nestojíte o kořeny místo lustru.

Tradice celodřevěných stavení

Dřevěné šindele umožňují dokonale pokrýt i nepravidelně tvarovanou střechu, a přitom nejsou náročné na nosnost krovů. Dnes již není potřeba šindele štípat ručně, vyrábějí se strojově převážně ze smrkového dřeva. Pokud se pro šindelovou střechu u své horské chalupy rozhodnete, musíte nejen krovy a latě, ale i celou střechu ošetřit proti plísním, houbám a hmyzu.

Jakou barvu?

Už dávno neplatí, že střecha musí být červená. Díky množství materiálů, odolnosti akrylátových nástřiků a pigmentů si můžete zvolit odstín, jaký chcete vy a ne jaké vám diktují barevnosti jednotlivých krytin. Realitou však zůstává převažující červená, hned za ní se drží hnědá, šedá a černá. Výrazné barvy se spíše než pro obytné domy hodí pro sídla firem, kde mohou ladit jak s firemními barvami, tak zároveň mohou výrazně upozornit a stát se tak doslovnou propagací sebe sama.

Nejvíce barev nabízí plechové falcované krytiny, které mají i výhodu tvarovatelnosti, a tak se nemusíte bát obloukových střech nebo netradičních úhlů. Další velmi barevnou krytinou je keramická taška, která je ovšem velmi těžká a také poměrně nákladná. Pokud právě stavíte dům, máte volnější ruku při výběru – myslete však na sladění barvy fasády, okapů, odstínu dveří a okenních rámů se střechou.

Pokud bydlíte v centru, můžete mít svázané ruce nejen estetickou stránkou věci. Památkáři totiž mohou zasahovat nejen do typu a barvy krytiny, ale i do umístění střešních oken a způsobu rekonstrukce. Avšak vždy postupujte s citem – vámi zvolená kombinace se totiž na střeše udrží minimálně 50 let.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*