Jak na vodní kámen

Byl jednou jeden kámen a nikdo ho neměl rád. Proč? Protože byl vodní… Také ho doma neradi vidíte? A víte, že na jeho zničení vám může stačit pár korun?

S vodním kamenem se čas od času potýká každá domácnost. Usazuje se na vodovodních bateriích, vytváří nevábný povrch na topných tělesech varných konvic a roztahuje se v kávovaru, jako kdyby tam snad patřil. Omyl! Nepatří.

Co proti němu máme?

Zůstaneme chvíli u zmíněných varných konvic. Pochopitelně nejde jen o to, že vodní kámen působí neestetickým dojmem. Spojuje se s ním spousta podstatnějších nepříjemností. Kvůli vodnímu kameni trvá doba ohřevu podstatně déle, protože kolem topného tělesa vytvoří jakousi izolační vrstvu, která znemožňuje pořádný prostup tepla do okolní vody. Vysoký obsah vápníku ovlivňuje i následnou chuť nápoje, a to už vůbec nemluvíme o kouscích vodního kamene plavajících v kávě, kterou jsme pohostinně připravili návštěvě. Alespoň tomu lze zabránit zakoupením varné konvice se sítkem.

Čím ho zničit?

Na trhu je jistě nepřeberné množství chemických přípravků, ovšem bližším prozkoumáním jejich složení zjistíme, že většinou obsahují hlavně kyselinu citronovou nebo kyselinu aminosírovou. Proč tedy nesáhnout jen po nich? Kyselina citronová se na odstranění vodního kamene používá s úspěchem odedávna a její pořizovací cena se pohybuje kolem sympatických pěti korun českých. Vhodný roztok získáme smícháním půl litru vody s dvěma kávovými lžičkami kyseliny citronové. Nádobu naplníme, zahřejeme (ne do bodu varu!) a necháme 30-60 minut působit. Poté stačí nádobu převařit čistou vodou (vylít, nepít!).

Podobně osvědčeným prostředkem je obyčejný neředěný ocet. Je však mnohem agresivnější než kyselina citronová a může poškodit povrch topných spirál. Můžete jej ale směle vyzkoušet na odstranění vodního kamene z vodovodní baterie. Stačí nalít ocet do igelitového sáčku, sáček navléct na rameno baterie a po 30 minutách působení důkladně opláchnout vodou.

Přejeme hodně úspěchů v boji.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*