Jak si kdo ustele, tak si lehne

Spánkem prý každý člověk stráví třetinu svého života. Je tedy nadmíru vhodné, upravit si spací kout a vybrat lůžko pro příjemný a kvalitní odpočinek. Základem je rozhodnout se pro ten pravý typ postele.

Víme dobře, že v první řadě nezáleží na vašem výběru, ale na rozměrech a uspořádání prostoru, který pro ložnici můžete vymezit. Nejjednodušší je samozřejmě situace, kdy pro svůj spánek a odpočinek máte k dispozici celou jednu místnost, což se týká rodinných domů a velkých bytů. I v nich však někdy řešíte zakomponování lůžka do obytného prostoru, například v rámci dětského pokoje, tedy jestliže váš potomek nemá pro své vyžití místností více. Ale co dělat v případě, že obýváte byt menší nebo dokonce garsoniéru?

Jednoduché lůžko, nebo letiště?

Bydlí-li člověk sám, navíc ještě v malometrážním bytě, má jistě tendenci vybrat si malé lůžko, přesně pro něho. Jedná se většinou o mladé lidi, anebo na druhé straně lidi ve vysokém věku. Je-li zde alespoň nějaká možnost zakomponovat postel větších rozměrů, je lépe tak učinit. Oceníme to jistě v případě partnerských či přátelských návštěv přes noc. Mladý člověk je přece jen flexibilnější, může tedy pracovat s hůře dostupnými místy. Pro staršího člověka je vhodná jednolůžková postel rozkládací, se kterou mu případná návštěva pomůže. V úložném prostoru uvnitř postele lze schovat i náhradní přikrývku s polštářem.

Byt velkých rozměrů

Nejméně problematické je řešení ložnice ve velkých bytech či domech. Většinou je pro spánek vyhrazena celá jedna místnost, majitel se tedy může řídit pouze svým estetickým cítěním. V poslední době je velkou oblibou zřizování ložnic v podkrovním prostoru. Je-li strop natolik zkosený, že se nám nevejde postel na výšku, nebo by nám zbývalo jen málo prostoru, což je pro většinu lidí nepříjemné, a přece se jedná o místo odpočinku, které má být klidné a obyvateli ve všem vyhovující, je na trhu možnost širokého výběru nízkých postelí. Rozhodnout se můžeme mezi sníženým rámem, který velice dobře vypadá v dřevěném provedení, tzv. roštem, na němž je umístěna matrace a který nám zajistí dostatečnou izolaci od chladu podlahy, anebo matrací umístěnou přímo na zemi. V posledním případě je dobré počítat s tepelnými faktory místnosti, ideální je podlažní vytápění či hřejivý koberec, ve kterém se ale drží velké množství prachu, což by nebylo vhodné zejména pro alergiky. K nízkým postelím se náramně hodí doplňky typu váz či květníků rozmístěných po zbylém prostoru místnosti a nejlépe vestavěné skříně, tak bude pokoj působit vzdušně a klidně.

Do dětského pokoje

V dětském pokoji záleží výběr lůžka opět na několika faktorech, samozřejmě na rozměru místnosti a také na počtu dětí v ní žijících. Jestliže má dítě svůj vlastní pokoj, mívá jednolůžko. Je-li dětí více, oblíbeným řešením bývají patrové postele, jedno dítě spí dole, druhé nahoře. Dobrým řešením může být i vysunovací dvoulůžko, v němž jedno je situováno do úložných prostorů druhého. Tento druh postele je vhodný i pro větší děti a dospívající, kteří si domů vodí návštěvy, takto mohou pohodlně přespat ve dvou.

Do garsoniéry

Podobný případ nastává, když se mladý člověk přestěhuje do svého prvního bytu, většinou v jeho finančních možnostech, tedy do garsoniéry. V malém prostoru existuje několik řešení, jak vytvořit spací kout. Nápadité a praktické je patro bez spodní postele. Lze rovnou pořídit dvoulůžko, pod kterým může být umístěn malý obývací pokoj s pohovkou, čímž se navíc získá další lůžko v případě početnější návštěvy. Musíme ovšem pracovat se stávajícím prostorem, obzvláště rozmístěním oken a dveří. Jestliže máme byt, ve kterém je vstup a okno naproti sobě, a navíc v jediném rohu umístěna kuchyňská linka, zaniká nám možnost patrového řešení, jednoduše není prostor k umístění této konstrukce. Pak můžeme přistoupit ke klasické posteli, v malém prostoru lépe vypadá snížená konstrukce nebo rošt, což bývá i finančně výhodné. Lze zvolit i kompromis mezi jednolůžkem a letištěm, které je zpravidla o šířce 180–200 cm i více. Pro tyto případy je na trhu lůžko o rozměru 150 cm. Dalším vhodným typem je rozkládací jednolůžko či pohovka. Zde si však musíme dávat pozor na kvalitu matrace a pevnost celé konstrukce. Je lépe do tohoto lůžka investovat více, abychom neměli trvalé zdravotní následky. Neméně časté je řešení typem sklápěcí postele, která je přes den přikloněna ke zdi či složena ve skříni pro ni určené. V podstatě nám lůžko nezabírá skoro žádný prostor. Nevýhodou však může být každodenní rozestýlání a zastýlání.

Základ dobrého spánku

Ne nadarmo se říká: „Jak si kdo ustele, tak si lehne.“ Vybrat si vhodné lůžko, jeho umístění a zakomponování do obytného prostoru místnosti, bytu či domu je základem dobrého spánku. Stojí za to, dát si práci a informovat se přímo v obchodech, či učinit předběžný výběr na internetových stránkách. Pracovníci v oboru vám jistě rádi poradí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*