Míváte také někdy pocit, že v domácnosti se prostě moc uspořit nedá? Pořád platíte stejně vysoký účet za elektřinu nebo za vodu? Možná se vám bude hodit několik šikovných rad v tomto článku. Uvidíte, že ušetřit alespoň trochu je určitě možné.
Jsou to maličkosti, na které se v běžném každodenním životě tolik nesoustředíme, ale pokud se na ně více zaměříme a nenecháme je bez povšimnutí, může se nám podařit nějakou tu korunu přece jen ušetřit. Důležité je šetřit na tom správném místě.
Zhasínání
Snažte se co nejvíce zhasínat a neplýtvejte světlem. Pravidelně kontrolujte, zda v některé z místností nesvítíte zbytečně. Právě zbytečným svícením uniká spousta peněz. Mezi typické místnosti, kde člověk občas zapomene zhasnout, patří například koupelna, sklep, předsíň či vstupní hala. Svítit nemusíte ani při sledování celovečerního filmu, protože dostatečné osvícení vám poskytne sám televizor.
Správný výběr žárovek
Kupte si úsporné žárovky. Jsou sice o něco dražší než běžné žárovky, ale investice do nich se rozhodně vyplatí. Jejich výhodou především je, že mají menší příkon a vydrží svítit o několik tisíc hodin déle. V místnostech, kde svítíte často a dlouho, se tedy úspora viditelně projeví. V místnostech, které nemusejí být nutně hodně osvětlené, používejte žárovky s menší intenzitou záření.
Pečení 2 v 1
Máte-li troubu uzpůsobenou na několik roštů, využijte toho! Naučte se péct v troubě dvě jídla najednou. Ušetříte si tím čas i peníze. Jídlo, které vyžaduje vyšší teplotu, umístěte nahoru, druhé jídlo dolů.
Dopékání, dovařování
Troubu či plotýnky můžete klidně vypínat o pár minut dříve, než je pokrm úplně hotový, protože si ještě nějakou chvíli udrží teplotu a chladnou pomalu. Jednoduše sporák vypněte a nechte jídlo na pomalu chladnoucím sporáku „doběhnout“.
Velký, či malý mrazák?
Velký mrazák zapínejte pouze tehdy, víte-li, že máte dost potravin na zmrazení a tím ho z velké části zaplníte. Jinak je zbytečné mít velký mrazák zapnutý a nechávat ho běžet víceméně „naprázdno“. Tím vám hodně utíkají peníze. Pro menší množství potravin stačí používat malý mrazák, např. ten, který je v kombinaci s ledničkou.
Pravidelné odmrazování
Chladničky, ledničky a mrazáky je potřeba pravidelně odmrazovat. Není dobré nechávat odmrazování vždy až na poslední chvíli. Námraza uvnitř totiž způsobuje to, že izoluje teplo, snižuje výkon a zvyšuje spotřebu energie dokonce až o 75 %.
Kapající kohoutky
I když se to nezdá, i kapajícím kohoutkem vám může „protéct“ spousta peněz. Možná si někdo z vás řekne: „Těch pár kapek, to je přece jedno…“, ale věřte nebo nevěřte – kapka ke kapce znamená korunu ke koruně (nebo přinejmenším haléř k haléři). Je potřeba naučit se kohoutky pořádně dotahovat a pravidelně kontrolovat, zda v kuchyni a v koupelně nekape voda. Pokud z kohoutku voda kape i přes řádné utažení, přichází na řadu výměna těsnění.
Topení
Časté dlouhé větrání při vytápění místností způsobuje únik tepla. Z toho vyplývá, že při topení je lepší větrat co nejméně a nejkratší dobu, aby únik a spotřeba tepelné energie nestoupaly. Můžete si pořídit i topení na časové spínání. Takové topení po určité době vypne a zapne se opět až v určitou hodinu. Místnost ovšem zůstane vyhřátá ještě z naspořeného tepla. A nejvhodnější variantou úspory tepla, která vám navíc poskytne velký komfort, je pokojový termostat kombinovaný s termostatickými hlavicemi na radiátorech.
Protékající WC
Zjistíte-li, že vám protéká WC, nenechávejte to bez povšimnutí a zajistěte opravu co nejdříve, protože i sebemenším protékáním unikne hodně vody a tím i peněz. Rozhodně se při spláchnutí vyplatí vyčkat až do úplného napuštění a zkontrolovat, zda je vše v pořádku.
Třeba sami přijdete na další způsoby, jak v domácnosti uspořit. Nezapomeňte, že ušetřit nějakou tu korunu se dá. Stačí jen soustředit se na maličkosti.
Přidejte odpověď