Ještě o krůček blíž přírodě

Štve vás rezavé pletivo, které kazí vzezření vašeho domku? Chcete něco hezčího? Co takhle si pořídit živý plot? Je s ním sice více starostí než s klasickým plotem, ale výsledek bude určitě stát za to.

Živý plot

Nejdříve si charakterizujeme živý plot. Sice každý má v podvědomí, jak asi vypadá, ale trošku teorie neuškodí.

Jde o uměle vysazenou a udržovanou hustou řadu keřů, která nahrazuje běžný plot. Navíc slouží k dekorativním účelům. Lze je použít také jako protiprachovou a protihlukovou bariéru.

Jak je možné pořídit si živý plot? V podstatě jsou dvě možnosti. Buď máte místo, kde by se Vám líbil, např. místo klasického plotu, nebo ho chcete využít jako vhodný doplněk rozdělení zahrady.

Chytře se dá použít jako zákryt vzhledově nepěkných objektů, např. kupka kompostu apod.

Druhou možností použití je nechat zarůst starý pletivový plot, aniž bychom ho dávali pryč. Zkrátka ho necháme zmizet pod zelení rostoucího živého plotu.

Stříhání

Stříhání – nevýhoda živého plotu. Musíte mu věnovat určitou péči. Tuto činnost ale určitě nezanedbávejte! Jinak by pohled na váš nový kousek zeleně nemusel být tak harmonický, jak si představujete. Bez stříhání se vám plot bude rozrůstat do šířky a celkově bude vypadat chaoticky.

Navíc stříháním rostliny houstnou, a budete-li svou práci dělat dobře, odměnou vám bude krásný a pravidelný plot z keříků.

Stříhat začněte teprve tehdy, až vám keře dorostou do takové výšky, kterou požadujete. Sestříhávejte nejen vrcholky, ale i boky!

Pamatujte si ale, že o rostlinách, které použijete, je nutné něco vědět. Některé se totiž k pravidelné zahradní úpravě vůbec nehodí.

Keříky stříhejte dvakrát do roka – nejlépe na začátku a na konci léta.

Stříháte-li a zároveň tvarujete svůj plot, snažte se, aby vám vznikl lichoběžníkový profil. Jeho vhodnost spočívá v tom, že jeho spodní výhonky mají více světla. Lichoběžníkového profilu dosáhnete tak, že při stříhání volíte zešikmení, nejlépe takové, aby šíře dole byla o 5 až 8 cm větší než nahoře.

Vhodné rostliny

Vybíráte-li keře za tímto účelem, mějte na zřeteli, že se nemůžete řídit jen podle toho, jaké keře se vám nejvíce líbí. Umisťujte je především podle náročnosti na půdu a světlo.
Váš plot může být tvořen jedním druhem rostliny, nebo více druhy rostlin – smíšený živý plot. Ten bývá rozmanitější a i opticky zajímavější.

Kromě stříhání doporučujeme v období sucha zalévání. A občasné přihnojení keříkům jen prospěje.

A jaké použít keříky konkrétně? Máte na výběr z poměrně velkého sortimentu. Dobře svému účelu poslouží např. dřišťál, habr, buk, zimostráz, jalovec, ptačí zob apod. Ale nejčastěji používanou rostlinou zůstává túje.

Túje

Proč zrovna tato rostlina? Odpověď je jednoduchá. Lidé ji rádi volí pro její nenáročnost. Jde o stále zelený neopadavý keř. Tújí je velké množství odrůd, které se nejvíce od sebe liší výškou, do které dorůstají. U nás se asi nejčastěji používá zerav západní.

Pěstujete-li túje na živý plot, používejte dvou až tříleté sazenice. Můžete je zasadit hned na místo, kde chcete vypěstovat živý plot, další možností je nejdříve pěstovat túje na samostatném záhonu, a až dosáhnou určité výšky, přesadit je na místo, na kterém chcete živý plot vybudovat.

Pokud je budete rovnou sázet na místo živého plotu, nedávejte je příliš blízko sebe. Vzdálenost by měla být kolem 40 centimetrů, máte-li túje dorostlé ze záhonu, stačí 20 centimetrů.

Je pravda, že se živým plotem máte více starostí, než s obyčejným pletivem, kterým obeženete svůj pozemek a o víc se starat nemusíte. Ale živý plot neslouží jen k oddělení pozemků, dodává Vašemu pozemku určitou eleganci a jistě každý ocení jeho estetický význam.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*