Stěny jsou součástí zařízení pokoje. Mohou být bílé a pak doplněné barevným nábytkem, nebo s ním mohou ladit. Ale mohou také ozvláštnit pokoj rozmanitými barvami a vzory. Nové techniky nám umožňují i nové experimenty.
Snad každý člověk někdy ve svém životě maloval nebo si alespoň vymalovat nechal. Malování je základní činnost údržby vnitřních prostorů. Z dob našich babiček a rodičů si pamatujeme bílé stěny, nebo vzorované, většinou květinové, nanesené válečkem. Mnoho z nás si nevzpomene, že by během svého dětství vidělo u někoho doma pastelově barevné stěny, když už, tak jen lehký nádech zelené či žluté. Dnes se tendence výrazně změnily.
Malujeme
Při návštěvách různých domů a bytů zjišťujeme, že touha po experimentu s barvou se čím dál více rozmáhá. Stěny se stávají součástí zařízení pokoje, přestávají být neutrální. Mnoho lidí používá ke zkrášlení svého domova prvek nepřehlédnutelných barevných odstínů.
Předtím, než se pustíme do malování, musíme stěny poupravit. Zbavit se nerovností, zjistit, kolikátý nátěr budeme nanášet, aby se nám pak barva neloupala. V mnoha případech budeme muset staré vrstvy seškrábat, někdy je potřeba sundat i štuk a nanést nový. V případě, že tento proces nemusíme absolvovat, stěny jsou rovné a bez silné vrstvy barvy, musíme ještě zjistit rozdíl intenzity odstínů původní barvy a nové námi vybrané. Jestliže námi zvolená barva je světlejší než ta, která na stěně je, přicházejí na výběr dvě možnosti. Buď opět vrstvu seškrábeme, nebo použijeme penetraci, která barvu zesvětlí, a pak v několika vrstvách překryjeme novými nátěry.
Při rozhodování mezi barvami a rozsahem, v jakém je použijeme, je dobré mít stále na zřeteli prostor, který takto budeme pozměňovat. Jedná-li se o menší místnost, není příliš vhodné vymalovat všechny stěny intenzivní barvou. Výjimku tvoří ložnice, jestliže se cítíte dobře v právě uzavřeném prostoru, který vás při spánku obklopuje, klidně se do výmalby všech stěn pusťte. Výsledek může působit velice teple, domácky bezpečně a příjemně. Další možností je vymalovat jen jednu stěnu, nejlépe tu, kterou nevidíte bezprostředně po vstupu do místnosti, tak se pokoj opticky nezmenší. Jestliže máte ve svém domově různé výklenky či zděné garnýže, můžete si pohrát s barvou právě těchto míst, celek pak působí neméně efektně.
Před samotným malováním zvažme ještě své schopnosti. Máme-li nějakou praxi, můžeme použít štětec, ale skoro jistotou úspěchu jsou válečky, které se dnes vyrábí i plnicí. Válečky nám nejen zajistí lepší kvalitu nátěru, ale zároveň ušetří i čas.
Tapetujeme
Tapety se používaly vždy, měnil se jen jejich vzhled, barva a vzor, nápadnost a provedení. Sice mají nádech něčeho omšelého, ale tak to vůbec být nemusí. Tapety mohou být velice moderním doplňkem vašeho domova.
Největší práce nastává při jejich výměně. Jestliže původní tapety jsou velice dobře přichycené, což na jedné straně můžeme ocenit, budeme potřebovat mnoho trpělivosti během jejich odstraňování. Je to mechanická mravenčí práce, při které si můžeme pomoci dlátkem a trochou vody. Máme-li strženo, musíme upravit zeď, vyrovnat nerovnosti, případně opět seškrábat vrstvy barevných nátěrů a nanést jeden pevný, na kterém bude tapeta dobře držet. A můžeme lepit.
V dnešní době jsou na trhu tapety mnohem kvalitnější, než byly dříve. Mají více vrstev, které zajišťují větší odolnost vůči času, a zároveň jsou dokonce schopny tlumit hluk.
Můžeme si vybírat nejen z nepřeberného množství barev a vzorů, ale rozhodnutí, kterou tapetu zvolíme, se vztahuje i na provedení, hladké či plastické.
Tapety je vhodné nalepit na všechny zdi v místnosti, jedna stěna nevypadá tak dobře jako při experimentu s barvou. Výjimkou je ohraničení např. obývacího koutu v dnes velmi častém otevřeném prostoru zahrnujícím společně s obývací místností i kuchyň a jídelnu.
Ozvláštňujeme
Nerozhodneme-li se mezi klasickou malbou, i třeba v intenzivních barevných odstínech, a tapetami, chceme-li něco víc, malířské firmy nabízejí další varianty, na které je však lepší pozvat si odborníky.
Velmi praktický je tzv. variopaint, což je dekorativní nástřiková hmota v různobarevném provedení. Je to moderní náhrada omyvatelných tapet, pro údržbu opravdu stačí jen mokrý hadřík, kterým stěnu vyčistíme. Proto je tento materiál velice vhodný do vstupních chodeb, nebo třeba garáží a komor pro domácí kutily. Další její velkou výhodou je to, že zabraňuje šíření plísní. Při nanášení velice rychle zasychá, což je během práce vítané, ale také problematické v případě, že se netrefíte přímo do vámi vybraného prostoru. Nanášení tohoto materiálu není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Dalším omyvatelným materiálem jsou tzv. antické zeminy. Dobře působí i v nebytových prostorech, jako jsou restaurace, bary nebo hotely. Vhodně k nim ladí doplnění benátským štukem, který můžeme využít zejména v koupelnách a kuchyních, je totiž voděodolný. Svým vzhledem věrohodné imitace mramoru působí velmi luxusně. Tímto způsobem můžeme vytvořit interiér, který bude vypadat o několik úrovní lépe, než za něj zaplatíme.
Zdobíme
Připadají-li nám fádní i barevné stěny, můžeme s nimi dále pracovat, vytvořit na nich vzory, přidat barvy apod.
Velmi rozšířeným postupem je batikování stěn nebo nanášení další vrstvy tím, že zeď „ohodíme“ jinou barvou, než je základová. Hlavně se nebát experimentovat, ale samozřejmě jen v případě, že přizpůsobíme našemu výtvoru celý pokoj, barevně i tvary nábytku, který by měl být v přímé úměrnosti se stěnami. Čím složitější stěny, tím jednodušší nábytek a naopak.
Oblíbeným postupem, zejména v dětských pokojích, je malování konkrétních obrázků na zeď. Toho můžeme využít i v jiných místnostech, každopádně bude byt působit originálně. Dále si můžeme vytvořit na zdech jistou vizuální parafrázi hollywoodského chodníku slávy. Stačí namočit si ruce do barvy a otisknout je na zeď, to samé můžeme udělat i s oblíbeným vzorem, který nerovnoměrně rozmístíme po stěně. Vzorce můžeme vytvořit i pomocí drátěnky, jíž přejíždíme po ještě nezaschlé barvě. Při troše šikovnosti lze mít jinou podkladovou a vrchní barvu, přičemž při setření horní nám vystoupne ta spodní.
Většina z těchto postupů je převzatá z čistě domácích nápadů, které se záhy široce ujaly, což je přímým dokladem toho, že i my sami si můžeme vytvořit krásné a neokoukané stěny dle našeho vkusu a fantazie.
Pozveme-li si odborníky, nebo budeme-li upravovat stěny sami, je jen otázkou času a víry v naše schopnosti. Každopádně máme ulehčenou práci tím, že obchody s potřebným vybavením jsou naplněné velmi praktickými pomůckami a rozmanitými materiály, stačí si jen vybrat.
Přidejte odpověď