Kachlová kamna – ideální (nejen) na každou chalupu

Když jsem bývala malá, mívali jsme na chalupě kachlová kamna. Babička na nich vařila, děda do nich dával „Pepu“. (Alespoň to tenkrát tvrdil). Kamna hřála, dřevo praskalo a pohled do občas otevřených dvířek byl fascinující.

Dříve stávala kachlová kamna snad v každé chalupě a byla její přirozenou součástí. Stávala tam z ryze praktických důvodů a nad tím, že jsou překrásnou dominantou interiéru, se nikdo příliš nepozastavoval. V dnešní přemodernizované době to už naštěstí ocenit umíme. Možná nám pomohla i jakási nucená „socialistická odmlka“, kdy kamnářské řemeslo takřka vymizelo a stavbou nových kamen se prakticky nikdo nezabýval. Cech kamnářů tedy prožívá v současné době renezanci v pravém slova smyslu, a tak můžeme i svým novým rekreačním příbytkům dopřát kouzlo sálajících kachláků.

Nejen pro oko

Kachlová kamna mají řadu nesporných výhod. Nejsou jen pro potěšení oka, ačkoli právě jejich nadčasová elegance a estetičnost není zrovna zanedbatelným argumentem pro jejich pořízení. Určitě však oceníte především a hlavně jejich ekonomickou efektivitu a možnost ekologického vytápění. Díky velké keramické ploše sálá teplo z kamen rovnoměrně a rovněž rovnoměrně se šíří po celé místnosti. Díky topení v kachlových kamnech docílíte toho, že u podlahy ani u stropu nebude žádný teplotní rozdíl. Při topení v kachlových kamnech nemusíte mít ani strach z vysoušení vzduchu. Keramická plocha se rozehřeje maximálně na 60 °C a nehrozí přepalování prachových částic (jako tomu bývá například u přímotopů). Pokud chcete na kachlových kamnech i vařit, pořiďte si na chalupu tzv. „kachláky“ neboli kachlové sporáky, které jsou pro vaření a pečení určeny. A nebojte se, místnost jimi vytopíte také.

Čím topit? Jedině dřevem!

Položíme-li si otázku: čím topit, musíme jednoznačně a bez váhání odpovědět – dřevem! Topení dřevem se ostatně stává v poslední době ekonomicky nejvýhodnější variantou. Není to ovšem jen tak. Nemyslete si, že nasbíráte dřevo cestou do chalupy, až půjdete z lesa s košíkem hub. Kdepak! Pokud chcete, aby vám kamna dlouho sloužila, na vlhké dřevo zapomeňte! Dehtové zplodiny z vlhkého dřeva totiž zanášejí komín a díky (kvůli!) tomu může časem dojít k nechtěnému popraskání komínu. Navíc má vlhké dřevo podstatně nižší výhřevnost než dřevo řádně vysušené. Na dřevu si tedy dejte záležet! Mělo by být vysušeno opravdu pořádně. Tomu napomůžete, když před skladováním (pochopitelně v suché místnosti) dřevo naštípete na polínka, jejichž optimální obvod je do 20 cm. Dřevo nesmí být ošetřeno žádným nátěrem nebo mořidly, ale to snad už nemusíme nikomu připomínat. Ideálním dřevem pro topení v kachlových kamnech s dlouhou výhřevností je dřevo z buku a dubu.

Aby kamna sloužila

Na životnost a účinnost kamen má vliv mnoho faktorů. Nejdůležitějším z nich je fakt, že kamna je potřeba vyrobit na míru. Nechceme tím říct, že si najdete výklenek a do něj budete chtít vpasovat miniaturní kamínka a čekat od nich, že vytopí místnost velikosti tělocvičny. Omyl. Aby kamna řádně plnila svoji funkci, musí se jejich velikost a tvar propočítat v závislosti na vytápěném prostoru, určit velikost a tvar spalovacího prostoru a všech důležitých tahů. Nedoporučujeme tedy, abyste se do výstavby kamen pouštěli sami. Svěřte tuto práci odborníkům. Vyplatí se to. Z výpočtu zjistí mimo jiné potřebné množství energie a dřeva na jedno přiložení, potřebnou hmotnost šamotu (desky, cihly apod.), velikost otopné plochy potřebné pro předání tepla a minimální množství kachlů. Výpočet vychází z předpokladu, že budou při stavbě dodrženy správné technologické postupy a využit kvalitní materiál.

Co můžete udělat vy?

Nebojte, se že se na vzhledu svých nových kamen nebudete moci podílet. Topeniště, konstrukci, volbu tepelně izolačního materiálu a stavbu necháte sice na odbornících, ale vy si vyberete to, co bude nakonec vidět – kachloví a kovové prvky. Kromě estetických požadavků musí kachloví splňovat i další požadavky. Klade se důraz na pevnost, objemovou hmotnost i nasákavost. U kování volte litinu nebo nerez. Obyčejný plech má v tomto případě minimální životnost (maximálně pět let). Kovové prvky jsou pouze na dvířkách, troubě a skobách kachlů, jinak se z bezpečnostních důvodů nevyužívají. Dohlédněte na to, aby vaše kamna měla i bezpečností prvky – startovací štěrbinu a explozivní pojistku, a především nezapomeňte, že obdobně jako jiné plynové či elektrické spotřebiče musí i kachlová kamna před uvedením do provozu projít revizí. A pak už se jen můžete kochat a užívat si jich.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*