Kameny a kamínky pro radost

Vrátili jste se z dovolené u moře a teď hledíte na tašku plnou oblázků, které jste z dlouhé chvíle nebo okouzleni jejich hladkou krásou posbírali na pláži či vylovili na břehu? Co s nimi?

Je to tak. Oblázkové pláže přímo svádí k tomu, aby se v nich člověk prohraboval a bral ty malé ohlazené teplé kamínky do rukou, ukazoval je ostatním a ty nejlepší kousky si ukládal stranou. Říkáme tomu trochu omluvným tónem „Na památku“, když se drahá polovička (většinou mužského pohlaví) správně zeptá: „Co s tím, prosím tě, budeme dělat?“ A co nenasbíráme sami, dosbírají děti. Tudíž se nezřídka stává, že doma vybalíme kufry, z nichž nejméně polovinu jednoho z nich zabírají nastřádané plážové suvenýry. Co s nimi? Všechny se na dna květináčů nevejdou.

Těžítka

Na vyrobení těžítka z kamene nepotřebujete žádnou zvláštní fantazii. Ostatně má své nepopsatelné kouzlo, když necháte děti, aby kamínky pokreslily. Stačí fixa, vodové barvy, tempery a bezbarvý lak, kterým posléze celou parádu zafixujete. Na kamínky se dá také dobře uplatnit ubrousková metoda (decoupage), o které jsme si už psali. Ve zkratce – z vrchní potištěné strany ubrousků či papírových kapesníčků vystřihnete nebo vytrháte motiv, který se vám líbí, přiložíte na očištěný kámen, přetřete lepidlem a po zaschnutí opět přelakujete bezbarvým lakem. Není nic prostšího. Když si dáte tenhle malý suvenýrek na pracovní stůl, určitě se vám zlepší nálada pokaždé, když na něj pohlédnete.

Tužkovník

Někdo se nedrží při zemi a při pláži a vyrazí hledat ke skalám nebo si zaloví u mořského dna. Taky jste narazili na úžasné kameny plné děr, které přímo svádí k tomu, zapíchnout do nich tužku či propisku? Ani s výrobou tužkovníku se moc nenadřete. Nejobtížnějším krokem je kameny zbavit nánosů a nečistot, o které nestojíme. Ideálně je zničí formaldehyd, do kterého kameny na nějakou dobu ponoříte. Pokud jej nemáte, postačí povařit je v octové vodě nebo ve vodě s přípravkem na praní. Pozor! Pokud můžete, čiňte tak mimo byt. Budoucí radost nelibě zapáchá. Nám se osvědčilo i obyčejné Savo – důkladně kámen vydezinfikovalo. Kámen můžete ponechat v jeho přírodní kráse nebo se znovu nabízí jej na závěr přelakovat bezbarvým lakem. Pak už budete potřebovat jen pár tužek, per či propisovaček. Děti si na svých psacích stolech rády vyrobí „ježka“ z barevných pastelek.

Rámeček

Náročnějším, ovšem ne nezvládnutelným tipem je výroba rámečku. Předpokladem je, – Billboard In Light of Racist Videos, justin bieber album Gets Baptized in a Bathtub justin bieber album Tried to Get Baptized, ‚Cleansed‘ at Hillsong NYC . že jste nasbírali opravdu malé oblázky a ne obří balvany. Budete potřebovat obyčejný rámeček. Ano, třeba i ten prastarý, co jste chtěli už dávno vyhodit. Máme tedy rámeček (s odmaštěným povrchem), oblázky, vteřinové lepidlo, spárovací hmotu (nebo sádru), ochranné rukavice a houbičku. Kamínky si poskládáte na rámeček a každý přilepíte vteřinovým lepidlem. Lepidla stačí jen troška a každý kamínek trochu přitlačte, aby dobře držel. Lepidlo by se nemělo dostat do spár, které vznikají mezi jednotlivými oblázky. Poté, co lepidlo řádně uschne (můžete mu pomoci fénem), přistoupíte ke spárování. Spárovací hmotu či sádru rozmíchejte v doporučeném poměru (hmota by měla mít podobnou konzistenci jako zubní pasta, a pokud ji chcete barevnou, může se obarvit pomocí akrylové barvy). Na řadu přicházejí rukavice. Spárovací hmota (sádra) se totiž nejlépe nanáší a roztírá prstem ruky. Po chvíli zasychání odstraníte přebytečnou hmotu vlhkou houbičkou a výrobek necháte několik hodin pořádně zatvrdnout. Až si do takového rámečku dáte fotku z dovolené, budete jásat a možná litovat, že jste si nepřivezli oblázků víc.

Dekorace

Aniž byste s kamínky a oblázky cokoli podnikali, poslouží vám samozřejmě dobře jako dekorace. Možná je necháte jen tak rozložené na poličce a občas vezmete některý do ruky, abyste si se zavřenýma očima připomněli pomalou a prohřátou atmosféru prázdnin. Možná kamínky propašujete do velké lahve od vína, kterou jste si z dovolené přivezli také. Možná je dáte do ošatky spolu s mušličkami. Možná je rozložíte na tácek, zahrabete do nich čajové svíčky, zapálíte je večer v koupelně a ponořeni do voňavé koupelové pěny budete myslet jen na samé pozitivní věci. Možná… Možná je jen přidáte k těm loňským oblázkům. Jen tak. Pro radost.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*