Kdopak jedl z mé mističky?

Misky jsou součástí vybavení kuchyně jako jeden typ nádobí. Ale také bývají součástí ostatních místností bytu. Neměly by tedy splňovat naše požadavky na vizuální dojem? Berme je jako doplněk interiéru.

Jsou stejně tak doplňkem jako prostírání a ubrousky, slánky a vázy, ale také např. jako příbory. Jestliže máme byt zařízen v určitém stylu, mělo by mu odpovídat i nádobí. A misky obzvláště. Jejich umístění bývá mnohdy stálé – na stole. Slouží nám jako nádoba na ovoce či pečivo, nebo jako ozdoba interiéru. Používáme je při večírcích a návštěvách, ale také třeba jen večer k televizi na dobré zobání různých pochutin.

Jídelní misky

Jako klasické jídelní misky, které používáme místo hlubokých talířů na polévku, nebo misky na salát, se dají pořídit jedny a ty samé.

Můžeme si vybírat mezi keramickými různých tvarů a barev. Jedním z posledních trendů jsou misky, ale i talíře, hranaté, většinou v bílé barvě. Nádobí působí svým tvarem, bylo-li by ve výrazném barevném provedení, nebyl by vizuální zážitek tak silný. Hranaté nádobí se prodává v celých sadách i s přídatnými miskami na ovoce či pečivo. V nabídce jsou i klasické tvary, které jsou naopak zase barevné. A to buď celistvě v jedné barvě či odstínu, nebo ve vzájemné kombinaci. Samozřejmě najdeme misky i se vzorem, a to ve stylu klasických „cibuláků“ a jim podobných, nebo lehce v retro stylu geometrických obrazců. Klasické vzory se hodí obzvláště do vybavení kuchyně ve stylu staročeské chalupy. Různé obrazce naopak do velmi moderního interiéru. Misky a veškeré nádobí se vyrábí také z nerezu, který vhodně doplní kuchyň z téhož materiálu. Dále se můžeme rozhodnout pro sklo, a to čiré nebo barevné. Připustíme-li kombinaci materiálů, velmi dobře vypadá nerez kov spolu s tzv. španělským sklem, které má v různé míře zelený nádech.

Nezapomeňme na kvalitní příbory. Jestliže máme designově dobře provedené jídelní nádobí, nemůžeme je doplnit hliníkovými příbory. Ke všem typům talířů a misek se velmi dobře hodí příbory z chirurgické oceli, které nejen skvěle esteticky působí, ale mají i dlouhou životnost. Samozřejmě se jejich kvalita odráží i na ceně. Avšak stojí za to do nich nějakou tu korunu investovat.

Návštěvy a večírky

Různé druhy misek využijeme zvláště při rodinných oslavách. Zde musíme počítat i s velkými mísami na salát, přílohy, polévku a speciální na omáčky. Dále během návštěv a večírků jistě využijeme mnoho misek a talířků na malé občerstvení. Velmi efektní je v poslední době často se vyskytující speciální podlouhlá miska na olivy. Nevýhodou je, že se musí často doplňovat. Olivy jsou v ní umístěné v jedné řadě a jedné vrstvě. Prodávají se však i v sadách o třech velikostech, které můžeme při těchto večerech dobře využít. Zakoupit je můžeme např. v designovém obchodě Naoko, který v nedávné době otevřel speciální oddělení s nádobím.

Je dobré mít veškeré misky na večírku v jednom stylu, nemusí být úplně stejné, ale měly by mít nějaký společný prvek, ať už barvu, tvar, materiál nebo vzor.

Dekorace

K miskám také můžeme přistupovat jako k doplňku bytu, určitému druhu dekorace. Zvolit si můžeme abnormálně velké, které je dobré ponechat prázdné a nechat je působit samotné. Dokoupit k nim můžeme ve stejném stylu i vázy. V těchto kombinacích je často najdeme v designových obchodech.

Menší průhledné misky můžeme naplnit různými druhy barevné zeminy, písku či kamínků, dále sušenými květy apod. Mohou pak také sloužit jako vonné nádoby, jestliže si do nich pořídíme náplň obsahující námi oblíbené vonné silice. Nebo do nich lze nalít vodu a přidat pár plovoucích svíček, tato varianta se bude hodit o  Vánocích.

Misky o různé velikosti i hloubce dodají na originalitě bytu, když je použijeme jako odkládací plochu, v podstatě jako poličku. Do předsíně se náramně hodí sada malých misek na klíče pro každého člena rodiny, do pracovny na drobné kancelářské potřeby, můžeme do nich vkládat šperky, házet vzkazy apod.

Jídelní nádobí se stále více stává designovou záležitostí. Mělo by k sobě vzájemně ladit a hodit se k vybavení bytu. Uvědomme si, že je to naše vizitka při návštěvách a večírcích, ale také pro nás samotné je dobré zpříjemnit si každé denní jídlo pěknou atmosférou, kterou vytvoříme právě i způsobem stolování. Vybrat si může každý podle svého vkusu.