Když chtějí studenti vlastní bydlení

Studium na vysoké škole je zlomovým obdobím, nejen vytvářením si prvních kontaktů s budoucím povoláním, ale s tímto související začátek samostatného bydlení. Zásadní otázkou zůstávají samozřejmě finance.

Jestliže člověk studuje v místě svého bydliště, přichází tento problém na řadu o něco později, ale jistě v průběhu několika semestrů začne toužit po vlastním soukromí. Je zde jistě i vliv kolegů, kteří již své bydlení mají. Studenti z jiných měst mohou využít nabídky vysokoškolských kolejí, ale ne vždy se jim podaří získat pokoj. Umístění záleží na několika faktorech, jako je vzdálenost trvalého bydliště od místa školy či univerzity, výsledek přijímacích zkoušek a následný prospěch. Ač se tento systém zdá být spravedlivým, nebere v úvahu například náročnost školy, a tak ve srovnání velmi dobrý student na obtížné fakultě a oboru může zůstat bez ubytování, zatímco jeho kolega, který si vybral lehčí studijní cestu dostane kolej bez větších problémů.

Jak z toho ven?

Každoročně je na konci září a začátku října velký zájem o podnájmy menších i větších bytů. Toto řešení využívá čím dál více studentů. Na výběr mají malé byty, většinou garsoniéry, nebo byt o několika pokojích, který si pronajmou s více lidmi najednou. Velký byt je nejen finančně výhodnější, kdy se všichni nájemníci skládají na poplatky, ale je i příjemnější alternativou v novém neznámém městě. Takový postup volí lidé na začátku studia, ale co když si již opravdu chtějí zařídit vlastní domov? Některé rodiny mají v záloze byt po příbuzných, nebo zdědí jistý finanční obnos, z něhož si byt zakoupí, a tím se vše vyřeší. Ostatní takovou možnost nemají, co tedy dál?

Kde je zakopán pes?

V případě, že by student, třeba i za pomoci rodičů, byl schopen splácet jistý druh úvěru, je problém s jeho získáním. Většina studentů nemá stálý pracovní poměr, který je jednou z nejčastějších podmínek půjček či hypoték. Je zde sice možnost, že bude úvěr napsán na rodiče, ale co dělat v případě, že z důvodu jejich vlastních půjček toto řešení vyloučíme.

Půjčky pro studenty

Některé banky poskytují studentské neúčelové půjčky, které tedy mohou využít i na bydlení, výhodu například u České spořitelny mají studenti Univerzity Karlovy, jimž je tato služba nabídnuta po zřízení konta Student+. Ostatním studentům podobnou službu nabízí Komerční banka a její projekt Gaudeamus. Živnostenská banka také poskytuje studentské úvěry, a to i s odkladem splátek po dobu studia za předpokladu, že se za ně zaručí rodiče. Většinou se služby vztahují jak na studenty vysokoškolské, tak vyšších odborných škol. Úvěr ovšem nedosahuje částky, která je potřebná na pořízení bytu. Pak nastupují dvě možnosti. Zkombinovat dvě menší půjčky, které si vezme student a jeho rodiče či partneři a jejich rodiče, nebo si pořídit tzv. nájemní smlouvu na byt, která je sice méně výhodná do budoucna, ale za to finančně lépe dostupná. Nejvýhodnější koupě bytu, co se týče vlastnictví, je osobní či družstevní, ale kde na něj vzít. Vedle bank existují firmy, které poskytují tzv. nebankovní půjčky, při jejichž zřizování se většinou neptají na výši příjmů či zaměstnání. Zajistit si lze také stavební spoření, což ale neřeší momentální situaci. Nesmíme opomenout i kontokorentní úvěr, ze kterého si ovšem většinou koupíte možná tak postel a stůl. A i tak, kontokorent slouží spíše jako rezerva pro horší časy. Na druhé straně je fakt, že tato forma úvěru bývá u studujících využívána nejvíce.

A co postgraduál?

Jestliže se student rozhodne pro postgraduální studium, nejlépe interní, které mu poskytne nejvíce znalostí a zároveň zajistí společnosti kvalitního, vysoce kvalifikovaného pracovníka v určitém oboru, paradoxně se problém splácení vlastního bydlení jen prodlouží. Za standardní doktorandský příspěvek se dá sotva vyžít, natož platit hypotéku. Samozřejmostí je, že doktorand pracuje vedle studia na plný úvazek, ale kde pak je čas na zevrubné studium? Ale to jsme již u jiného problému.

Někdy není řešení

I v případě, že by studentům banka či jiná finanční instituce vyhověla, nemají často možnost disponovat s takovou částkou, ze které by zaplatili splátky. Ke konci studia by již ve většině případů rádi bydleli se svým partnerem, nezbývá jim tedy nic jiného než pokoj na koleji, jestliže na něj mají nárok, nebo bydlet s dalšími lidmi ve větším bytě. Soukromí si tedy moc neužijí, a navíc žijí s vědomím, že po skončení školy se situace nijak výrazně nezlepší, i když díky hlavnímu pracovnímu úvazku budou mít snad i na hypotéku nárok.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*