Když kliku, tak pořádnou

Abyste měli kliku, musíte umět za ni vzít a klika by také měla něco vydržet. Vždyť některými dveřmi procházíte několikrát za den a celý mechanismus dveřního kování musí být dostatečně kvalitní, aby požadovaný výkon snesl.

Pokud kupujete nové dveře, prodejce vám obvykle dá rovnou vybrat i z různých druhů kování. Budete mít jistotu, že vybrané kování se ke dveřím hodí. Nejen stylem – jednoduché kování vhodně doplní zdobné dveře nebo zárubně, naopak tvarově bohatší kování je ideální ke zcela jednoduchým dveřím – ale i funkcí. Jiné kování vyžadují vstupní dveře, kde bude masivnější než v interiérových dveřích oddělujících jednotlivé pokoje.

Je to na vás

Samozřejmě si můžete kování koupit samostatně. Pak musíte přesně vědět, jaký typ kování chcete a jaké doplňky – zástrčky, zajišťovací řetízek či panoramatické kukátko. Kování se dělí na štítové a rozetové, podle délky kliky a typu zámku (klíče). Dobře si také promyslete materiál a design kování, zda povrch chcete matný, lesklý, polomatný, kombinovaný, nebo patinovaný. U prodejce byste měli mít možnost vyzkoušet kování přímo v prodejně – vzít za kliku a zjistit, jak vám padne do ruky, jak vypadá povrch v pološeru a na plném světle a v kombinaci s barvou a texturou materiálu dveří.

Plast, nebo kov?

Podle materiálu můžeme kliky rozdělit na plastové a kovové. Používaných kovů je dnes už spousta: mosaz, chrom, nikl, zirkonium, nerez, titan – a většina nich ve variantě lesk nebo mat či pololesk/polomat či v kombinaci matných a leských ploch. Ale stejně jako u kovového dveřního kování lze najít nekvalitní výrobky, ani plast automaticky neznamená podřadnou kvalitu. Kvalitní plastové kliky se vyplatí instalovat tam, kde je velký provoz a tím i vyšší nároky na úklid a údržbu. Bývají vyrobeny z nylonu a některé mají kovový vnitřek, nejsou celoplastové.

Kování na míru

A protože dnes lze téměř vše, můžete si nechat dveřní kování vyrobit dle návrhu nebo podle předlohy. Kovář vám může vykovat repliku středověké kliky i s tlukadlem nebo secesní komplet, který bude ladit s nábytkem předsíně. Ale i zde platí zásada, že klika musí být pohodlná do ruky, nesmí se zařezávat ani jinak vyvolávat nepříjemné pocity.

Klika je důležitou součástí pojištění

Pojišťovna se bude určitě zajímat, jakým způsobem máte zajištěný „vstup do pojištěného objektu“. Dveřní kování totiž spadá do kategorie tzv. zábranných prostředků, které jsou hodnoceny z hlediska rizika a bezpečnosti podle prováděných zkoušek k tomu certifikované laboratoři. Možná někteří z vás budou vyžadovat dveřní kování s vysokou mírou zabezpečení – pak vyžadujte po prodejci certifikát s vyznačenou kategorií použití (vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné). Přehled certifikovaných zábranných prostředků – jako jsou dveřní kování, uzamykací systémy a jejich komponenty, dveře a vrata, skříňové trezory mobilní a určené k zazdění, konstrukce trezorových stěn, mříže, žaluzie a bezpečnostní skla a fólie – najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz.

… a vlastně nejen klika

Nároky na zvýšenou bezpečnost se nemusí vztahovat jen na dveře samotné, ale i na zárubně, závěsy, kování a zámek. Tedy pokud existuje bezpečnostní třída kování, pak zpravidla vyžaduje bezpečnostní zárubeň a zámková vložka by měla být chráněna krycím štítem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*