Když kupujeme pozemek…

Rozhodli jste se, že si postavíte dům? Prvním, snad i tím nejdůležitějším krokem je koupě pozemku. Nevyznáte se v tom? Nevíte, na co si dát pozor, abyste „nenaletěli“? Nechte si poradit! Věřte, že tak můžete předejít řadě nepříjemností.

Co bychom měli při koupi vědět

O pozemku, který chcete koupit, si především zjistěte co nejvíce informací. Jen tak minimalizujete možnost, že se nestanete obětí podvodu!

První, co si musíte zjistit, je, zda pozemek, který se chystáte koupit, je určen pro bytovou zástavbu, nebo zda nepatří mezi chráněné oblasti, kde není možné stavbu provést.

Ptáte se, jak to zjistíte? Odpověď najdete na nejbližším obecním úřadě! Kromě této informace zde získáte další důležitá fakta, která vám pomohou uvědomit si, zda je pozemek pro vás vhodný.

Dostanete přístup k těmto informacím:
– číslo pozemku,
– kopie katastrální mapy – díky ní budete mít přehled, v jaké lokalitě přesně váš pozemek leží, podle mapy můžete posoudit vhodnost umístění lokality,
– jméno vlastníka – předejdete tak možnému podvodu, kdy se vám pokusí prodat pozemek člověk, který na něj nemá žádné vlastnické právo,
– kontaktní informace – mezi ně patří především místní pobočka elektrických rozvodných závodů a vodovodů,
– omezení – předejdete tak tomu, že vám vlastník zatají to, že je pozemek zatížen jinými právy – třeba zástavou,
– obecnou místní vybavenost – chcete přece vědět, jaké budete mít možnosti napojení se na kanalizaci, elektřinu, plyn, vodu…

Na obecním úřadě se dozvíte tyto a další důležité informace, které by vám měly pomoci se rozhodnout, zda pozemek koupit či nikoliv.

Nicméně by vám to nemělo postačit! Věnujte dostatečnou pozornost návštěvě a důkladné prohlídce pozemku.

Podcenění tohoto bodu by se vám rovněž nemuselo vyplatit! Zaměřte se na spoustu zdánlivých maličkostí. Zaměřte se na to, zda se nenacházíte blízko hlučné dálnice či není-li v blízkosti jiný rušivý element, který by mohl kazit váš klid.

Kupujete pozemek v blízkosti řeky, zjistěte si, jestli je tato oblast náchylná k povodním!

Podepisujeme smlouvu

Dospěli jste k názoru, že vám pozemek po všech stránkách vyhovuje a nic nebrání jeho koupi?
Přistupte tedy k sepisování kupní smlouvy, ale dejte si dobrý pozor na to, jaká varianta smlouvy vám bude předložena. Nespoléhejte na verzi, kterou vypracuje dosavadní vlastník pozemku!
Přiznejte si, že pokud nejste právníci, neporozumíte případným kličkám, je pravděpodobné, že se vám případnou nepravost nemusí podařit odhalit!

Proto si nechte kupní smlouvu navrhnout kvalifikovaným právníkem a podepisujte ji vždy před notářem! Předejdete tak případným nepříjemnostem. Nejde přece o nezanedbatelnou částku!

Jiná alternativa…

Nechce se vám pracně zjišťovat všechny potřebné informace k posouzení vhodnosti pozemku? Bojíte se, že nejste natolik ostražití a můžete snadno opomenout „detail“, který vám znepříjemní budoucí bydlení?

Obraťte se na realitní kancelář. Vyberte si však kvalitní, nejlépe prověřenou známými. Pak klidně svěřte své starosti do jejích rukou. Odvede za vás drtivou většinu práce, zatímco vy můžete klidně spát a nelámat si hlavu všemi nutnými opatřeními.

Pozor: V okamžiku koupě pozemku vám vzniká povinnost odvádět daň za tento pozemek.
Nezapomeňte na to! V opačném případě by vás mohli nepříjemně překvapit penále. Dnes stále častěji platí, že neznalost zákona neomlouvá!

Chystáte-li si vybrat pozemek pro stavbu nemovitosti, vybírejte co nejpečlivěji! Uvědomte si, že je to velmi důležitý krok k vašemu novému bydlení, který v případě neúspěchu zmaří vaše plány na šťastný domov!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*