Když prádlo suší vítr

Pamatujete si na malebné obrázky hospodyněk sušících vybělené plachty rozložením na sluncem vyhřátou louku? Dnes bychom se asi k takovým praktikám neuchýlili, což?

Koneckonců i ty pradávné pradleny přišly časem na to, že nejlépe se čerstvě vyprané prádlo vysuší a provoní, když je necháme, aby si s ním pohrál vítr. I v dnešní době, kdy si sušičky prádla pomalu, leč jistě vydobývají své místo v našich domácnostech, dává valná většina lidí přednost sušení prádla na čerstvém vzduchu. Alespoň v teplých měsících.

Snad jediní, komu je tento rituál odepřen, jsou pyloví alergici, pro které je venkovní sušení prádla opravdu nevhodné a zdraví nebezpečné. Všichni ostatní se jako jeden muž shodují na tom, že prádlo usušené větrem voní jaksi lépe a déle, že má prostě svoje kouzlo a je škoda se o to kouzlo ochuzovat.

Zahradní sušáky

Když hovoříme o prádle ošlehaném větrem, musíme zákonitě skončit na zahradě. Šňůra natažená mezi stromy se stala jen nostalgickým přežitkem. Ano, má beze všech pochybností svůj půvab. Někde na chatě či chalupě, kde se na ní občas zatřepotá pár přepraných utěrek či něco málo svršků. Doma, kde pereme pro celou rodinu, podstatně častěji a ve větším množství, se šňůra zkrátka neosvědčila a předhonily ji sušáky na prádlo vyřešené konstrukčně tak, aby byly skladné, prostorově úsporné, a přitom nabízely až několik desítek metrů prádelní šňůry. Zkuste si představit nějakých čtyřicet či padesát metrů šňůry natažené přes zahradu mezi stromy… Trochu náročnější, že? A zahradě to na parádě dvakrát nepřidá. Ovšem sušákům, které padesát metrů šňůry lačnící po prádle nabízejí, stačí obvykle něco kolem jednoho a půl metru čtverečního.

Jaký typ sušáku?

Budeme-li uvažovat nad tím, jaký typ sušáku na zahradu zvolit, zvážíme vše, co od něj očekáváme a kolik prostoru mu můžeme obětovat, předem vyloučíme stojanové rozkládací sušáky. Ty nám výborně poslouží v interiéru v místnostech určených na sušení prádla, na balkonech či terasách. Do zahrady se nehodí, protože jsou ve větrném počasí nestabilní (a sušení prádla na zemi jsme přece již v úvodu zavrhli). Ideálním zahradním sušákem jsou rozkládací sušáky, které ve složeném stavu připomínají složený deštník či slunečník. Jejich ceny se pohybují od 300 po cca 4 000 Kč. Cena odpovídá kvalitě provedení, zvolenému materiálu, velikosti a drobným odlišnostem. Na všechny rozvěsíte prádlo minimálně ze tří až více praček. Základním předpokladem dobré funkčnosti zahradního sušáku je jeho ukotvení. V nejlevnějších variantách jsou bohužel v prodeji sušáky bez ukotvení, které musíte zakoupit zvlášť. Spousta lidí řeší ukotvení takového sušáku improvizací pomocí rozličných trubek zabetonovaných do země.

Dražší typy sušáků zakoupíte již s fixačním podstavcem nebo alespoň plastovou trubkou s víčkem, jímž díru uzavřete vždy poté, co sušák složíte a uschováte. Dobré ukotvení sušáku vám zaručí, že se sušák nebude naklánět na žádnou stranu, byť by byla sebevíc přetížena (ačkoli přetěžování jedné ze stran se nedoporučuje) nebo se dokonce neskácí i s čerstvě vypraným ložním prádlem do záhonku s růžemi. Šňůry jsou vedeny v několika řadách, přičemž ty nejblíže stojanu jsou nejkratší a umístěny nejníže.

Luxusní sušáky mají šňůry ve složeném stavu schované uvnitř konstrukce a automaticky je rozvinou po rozložení. Většina těchto typů sušáků je otočná, takže nemusíte sušák obíhat ze všech stran. Stačí stát pohodlně na místě a sušák si natočit k sobě. Pokud máte hodně oblečení, které rádi sušíte na ramínkách, volte sušák, jehož ramena mají očka připravená na zavěšení ramínek. Jestliže nemáte čas kontrolovat počasí a stává se, že vám prádlo venku často zmokne, můžete sušák doplnit stříškou proti dešti.

Ovšem pokud máte raději tu svoji klasickou prádelní šňůru nataženou mezi jabloní a hrušní, nenechte si do toho mluvit. Hlavní přece je, že prádlo ještě nějakou dobu bude vonět větrem a létem. A v zimě se možná setkáme nad povídáním o úplně jiných typech sušáků.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*