Koberec – ano, či ne?

Ačkoliv se dnes stále častěji setkáváme v domácnostech se spoustou jiných podlahových krytin, jako jsou plovoucí podlahy, parkety, PVC, linolea, hodně lidí se stále ještě uchyluje ke starému dobrému koberci.

Víte, jak nejlépe postupovat při výběru koberce? Jaké barvy se nejvíce hodí do vašeho bytu? Na co je třeba dát si pozor? Máme pro vás připraveno několik užitečných rad.

Nevýhody

Nevýhodou koberců je především to, že jsou náročnější na údržbu. V tkaninách se snadno zachytí prach, který potom hůře odstraňujeme a který také může vyvolávat alergické reakce. Stejně tak hůř odstraňujeme i skvrny od nejrůznějších nečistot nebo nehody po domácích mazlíčcích. Vlastníme-li doma zvířátko, musíme počítat i s tím, že se na koberci budou držet jeho chlupy. Je vhodné si proto koupit koberec v barvě srovnatelné s jeho srstí. Tím docílíme toho, že chlupy pak nejsou na koberci tolik vidět.

Výhody

Koberce jsou dobrým tepelným izolantem. Zadržují teplo, tím proteplují místnost a zabraňují tak prochladnutí. Další výhodou je, že snižují hluk při chůzi. Nepřehlédnutelným faktorem je i vyšší bezpečnost, jelikož koberce se neposunují a nekloužou. Dobře se tedy hodí do místností, kde se pohybují malé děti nebo starší či postižené lidi. Vhodným výběrem koberce můžeme místnost opticky zmenšit či zvětšit, zesvětlit, ztmavit, oživit nebo esteticky doladit.

Výběr koberce

Koberce vybíráme hned podle několika faktorů. Vedle ceny, tvaru, barvy nebo materiálu si nejprve musíme ujasnit, k jakému účelu nám bude koberec sloužit a do jaké místnosti ho zamýšlíme položit. Do dětských pokojů, kde dítě tráví většinu času hraním nebo poleháváním na zemi, je vhodné umístit hladký koberec, který bude snadnější na údržbu a o který se dítě jen tak neodře. Nedoporučuje se drsný nebo huňatý koberec. Do ložnic je naopak huňatý koberec ideální, protože je velmi příjemný na dotek, když po něm chodíme s bosýma nohama. Do předsíně nebo vstupní haly, kde občas chodíme i v obuvi, volíme koberec drsnější a tmavší, docílíme tak toho, že na něm nebude tolik vidět nečistota.

Materiál a druhy

Existují koberce umělé, vlněné, bavlněné. Podle techniky konstrukce rozlišujeme koberce smyčkové, s řezaným vlasem, tkané a ručně tkané. Koberce s řezaným vlasem jsou velice vzhledné a příjemné na dotek, ale mají na rozdíl od smyčkových koberců menší tvarovou paměť. Smyčkové koberce jsou naopak odolnější, vydrží větší zátěž a nezanechávají stopy po krocích. Jsou vhodné především do namáhaných prostorů. Nejčastějšími a zároveň nejvíce používanými vlákny jsou polyamid, polypropylen nebo polyester. Polyamid je velmi pružný, mechanicky odolný a celkem dobře z něj jde odstraňovat špína. Cena koberce pak především závisí právě na materiálu, ovšem ne vždy platí, že čím dražší, tím kvalitnější. Důležitým kritériem je i hustota vlákna. Na hustotě vlákna závisí odolnost koberce – čím více vláken na čtverečný metr, tím vyšší odolnost.

Barva

Výrobci nám nabízejí nepřeberné množství barev, odstínů a vzorů. Záleží pouze na našem vkusu, jakou barvu zvolíme. Každý člověk má jiný cit pro barvy a každému se líbí něco jiného. Obecně platí následující pravidla: šedá, zelená a modrá jsou chladné barvy. Žlutá, béžová, hnědá nebo červená jsou teplé barvy. Pokryjeme-li celou podlahu kobercem ve světlé barvě, místnost se nám opticky zvětší. Optickému zvětšení napomáhá i použití drobnějších vzorů. Naopak tmavými odstíny koberců a velkými vzory můžeme místnost opticky zmenšit. Teplé barvy se doporučuje volit do místností orientovaných na sever a západ. Žlutá barva navíc celý prostor prosvětlí a dodá mu pocit přítomnosti slunce. Studené barvy, které pocitově zchladí, bychom měli volit do místností orientovaných na východ a jih. Důležitá je také intenzita odstínu jednotlivých barev. Syté a výrazné barvy na nás mohou působit i nepříjemně nebo dokonce agresivně. Použijeme je jen tehdy, pokud chceme v některých místnostech tohoto účinku dosáhnout, v opačném případě je vhodné volit spíše tlumenější odstíny. Koberec můžeme sladit s nábytkem, se sedací soupravou nebo se stěnami. Barvy lze různě kombinovat, ale pro výběr té správné kombinace barev uděláme lépe, pokud si s sebou do prodejny vezmeme vzorek potahové látky. Po paměti se nedoporučuje barvy kombinovat.

Kusové koberce

Do místností, kde není potřeba pokládat celoplošný koberec nebo ve kterých již máme parkety či jinou podlahovou krytinu, můžeme do středu položit kusové koberce, kobercové čtverce nebo běhouny. Ty jsou vhodné i do míst, kde potřebujeme s kobercem z nejrůznějších důvodů hýbat nebo se dostat pod něj. Koberec lze použít i jako závěs na stěnu (tzv. gobelíny).

Rady na závěr

Než koupíme koberec, je nutné pečlivě zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se pro správný typ. S výběrem toho nejvhodnějšího koberce nám nejlépe poradí odborník v příslušné prodejně. Také pokládání koberců, zvláště pak do větších místností, je vhodné svěřit do rukou odborníka. K čištění koberců rozhodně nepoužíváme chemická rozpouštědla jako je např. benzin či trichloretylen. Čištění velkých ploch a místností raději přenecháme specialistům z úklidové firmy. Ti využijí speciálních přípravků, které koberec nezatíží a nepoškodí vlákna.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*