Koncepce bytu

Koncepce interiéru by měla zachytit každodenní potřeby obyvatelů bytu a jejich životní styl. Ten je přitom tvořen detaily, z nichž každý může hrát velkou roli.

Správně zvolená koncepce bytu ovlivňuje vnímání celkového prostoru. To, jaký charakter svému domovu vtisknete, ve velké míře sehraje roli v tom, jak se budete doma cítit, a ostatně přiměje i vaše hosty, aby se k vám vraceli. I když u nezvaných návštěv budete chtít možná dosáhnout opačného efektu, vy budete byt obývat trvale, takže byste se v něm měli cítit příjemně.

Svěřte péči odborníkům

Základní podobu bydlení sice určuje už jeho dispozice, velkou pozornost byste nicméně měli věnovat také výběru zařizovacích předmětů a detailům, které celkovou atmosféru dotvoří. Pokud si nevystačíte sami, vezměte si k ruce bytového architekta, jemuž je práce na interiéru denním chlebem. Ten zpracuje interiérovou studii, která vám může pomoci při jednání s realizačními firmami, jejich výběru a dohledu nad jejich prací. Zkušený architekt je schopen vzít v úvahu vaše životní potřeby, každodenní i sváteční provoz domácnosti, vaše koníčky a životní styl a všechny tyto vstupní parametry zhmotnit do konkrétní podoby bytu a uspořádání jednotlivých komponentů, které domov spoluvytvářejí. Je třeba si uvědomit, že vybavení bytu může být mnohem nákladnější než samotná stavba, a proto vám promyšlený nákup může ušetřit hodně peněz.

Pokud péči o koncepci interiéru svěříte odborníkům, nespoléhejte se ale jenom na jejich návrhy. Spolupracujte a sami přinášejte podněty, protože architekt s vámi nebydlí, a nemusí tedy postihnout všechny důležité aspekty. Jeho význam ale oceníte zvláště tam, kde nebudete umět dát všechny jednotlivosti do širších souvislostí.

Funkčnost

Při koncipování bytu je třeba dát zejména na funkčnost jednotlivých zařizovacích předmětů a materiálů a na jejich užívací hodnotu. Supermoderní předměty ze skla vám i projektantovi sice přinesou mnohá ocenění v architektonických soutěžích, ale v domácnosti, kde žijí malé děti, se takové doplňky nesetkají s patřičnou odezvou.

Pro pohodlné bydlení jsou důležité všechny detaily, které se vám mohou na první pohled zdát jako ne příliš významné. Stojíte-li v prázdném bytě, kde máte možnost provést menší stavební úpravy, pak jste jistě ve výhodě – nic například nepůsobí podivněji než soustava prodlužovacích kabelů v prostoru u hifi soupravy nebo televize, takže zvažte, zda je množství zásuvek dostačující.

S funkčností jde ruku v ruce udržovatelnost. Kroucené sloupky zábradlí sice mohou vypadat efektně, ale až na ně začne sedat všudypřítomný prach, bude problém ho utírat. To se týká také volby materiálu a barevnosti – tam, kde je riziko vyšší prašnosti, měly by být předměty snadno omyvatelné, s jednoduchými liniemi a v barvě, která umí prachové částice utajit i před bdělou tchyní.

Symbióza klasiky a moderny

Pokud máte nějaké vybavení po babičce nebo pozůstatky rodinného stříbra, kterých se nechcete zbavit, dobře si rozmyslete, zda je vhodné kombinovat je s moderními zařizovacími předměty. Možná jim bude lépe v místnostech, které jsou svým charakterem intimnější, zatímco prostorům, kde se potkává větší množství osob s pravděpodobně odlišně vyhraněnými představami, se pokuste vtisknout technicistnější podobu. Jedna stará komoda vedle moderní ploché obrazovky může ještě být obdivovaným solitérem, pokud ale bude takových jednotlivostí víc, a každá jiného stylu, budete si možná po čase připadat v obýváku jako ve vetešnictví.

Společné prostory by měly působit vzdušně, a proto se v nich neoddávejte přílišným experimentům, co se týká kombinací barev a motivů. Jednu výraznou barvu v místnosti zkuste doplnit stejně barevnými drobnostmi – vypínače a zásuvky dnes můžete koupit prakticky v jakémkoli odstínu, výraz nábytku v pastelové barvě zase může skvěle podtrhnout nerez.

Koupelna a kuchyň

Zvláštní místo v úvahách o vybavení by měly mít kuchyň a koupelna. Zde totiž více než kde jinde hraje roli praktičnost kombinovaná s designem. V koupelně je třeba dlažbu a obklady doplnit správnou sanitární keramikou a před samotným obkládáním promyslet kladení obkladaček. Proto si vyžádejte vyhotovení spárořezů – nesprávné provedení může velmi zkazit dojem i u jinak skvěle vybraných obkladaček.

V kuchyni dbejte na ergonomičnost prostoru a bezpečnost provozu. Pokud kuchyň navazuje na jídelnu nebo obývací pokoj, měla by do celkového pojetí prostoru zapadat a měla by s ním mít společné rysy. Nerezové přístroje a moderní bodová světla v obýváku rozhodně nekorespondují s bílými spotřebiči a visacím lustrem v kuchyni.

Významné prvky

Jedním z nejviditelnějších interiérových prvků je schodiště, a pokud jím byt nebo dům vybavujete, ujasněte si, jestli chcete, aby bylo prvkem nevýrazným, plnícím pouze svoji funkci, nebo dáte přednost dominantní podobě.

Stejně tak se soustřeďte na dveře a na dveřní kování. Jedná se o doplněk, který unikátním způsobem sjednocuje charakter celého obydlí.

Důležité detaily

Interiér je tvořen velkým množstvím detailů. Když už investujete čas a peníze do jednoho, nenechte jiný, aby vaši snahu znehodnotil. Sen o kvalitní podlaze se může rozplynout při nevhodně zvolených přechodových nebo ukončovacích lištách, pěkný gauč zase zanikne tam, kde ho doplníte barevně nesourodým kobercem nebo držákem na noviny.

Jednotlivé prvky, které použijete v jednotlivých místnostech i v celém bytě, by spolu měly komunikovat materiálově, konstrukcemi i barevností. Při jejich nákupu se je snažte pořádně prohlédnout a zasadit do filozofie, kterou chcete, aby váš byt vyzařoval. I když často můžete být omezeni existujícími rozvody nebo stavebními součástmi, snažte se, aby vaše představa o vybavení interiéru byla pokud možno ucelená a aby jednotlivé detaily vaši koncepci naplňovaly.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*