Čas od času někdo prohlásí, že něco, co stojí za to, je kořením života. A góly jsou prý zase kořením fotbalu. Víte, k čemu v takových případech vlastně přirovnáváme?
Koření, čerstvé nebo upravené (většinou sušené) části rostlin s výraznou chutí a vůní, slouží ke zvýrazňování chuti pokrmů. Používají se jak podzemní části rostlin, tak také kůra, listy nebo i celé rostliny, květy, plody a semena. Koření pochází z rostlin příslušejících celkem do téměř 40 čeledí.
Koření na rozdíl od přísad, jako jsou cukr nebo sůl, které ovlivňují pouze chuť připravovaných pokrmů, a na rozdíl od aromatizačních látek, které slouží k upravení jejich vůně, dodávají jídlům specifické vlastnosti obou těchto složek – jak příchuti, tak vůně.
Velké množství rostlin, z nichž se koření získává, zná lidstvo již dlouhou dobu, protože v minulosti byly tyto kouzelné přírodní produkty využívány v léčitelství. Je to proto, že obsahují řadu látek nebo jejich kombinací, které mají blahodárný vliv na činnost tělních orgánů. V optimálních dávkách působí na tělesnou i duševní vyrovnanost. Některé druhy koření umí dokonce uchovat potraviny stravitelné a čerstvé delší dobu.
Koření je možné používat také ke zbarvování pokrmů (karí umí vykouzlit žlutou barvu ryb, paprika obarví například rýži do červena), změkčování masa při nakládání nebo k odstranění nepříjemných pachů – tolik častý česnek je možné doplnit při úpravě ryb třeba mátou a cibulí.
A s rybím masem souvisí také náš aktuální tip. Chcete-li rybu zbavit opravdu nepříjemného zápachu bahna, potřete ji křenem a koprem nebo černým pepřem a koprem a nechte ji půl hodiny odležet. Pak maso properte a můžete se věnovat jeho tepelnému či jinému zpracování.
Přidejte odpověď