Chcete mít větší úrodu a delší vegetativní období rostlin? Přemýšlíte o nějakém zahradním krytu a nejste ještě přesně rozhodnutí, který by se do vaší zahrádky nejvíce hodil? Přiblížíme vám jednotlivé druhy a snad vám to pomůže v rozhodování!
Zahradní kryty
Zahradních krytů máme více druhů. Obecně můžeme říci, že jednotlivé druhy spojuje především snaha chránit rostliny před nepřízní přírodních jevů. Snažíme se prodloužit vegetační období, což nám vynese větší úrodu.
Podle toho, o jaký časový interval si chcete prodloužit vegetativní období, si volíte zahradní kryt, který vám bude nejvíce vyhovovat.
V dalších kapitolkách si základní druhy více přiblížíme a zamyslíme se nad jejich výhodami, případně i nevýhodami.
Pařeniště
Pařeniště představuje nejčastěji nízkou stavbu. Zakrývá záhony okny, která jsou tvořena ze skla či fólie. Na jeho dně je často rozmístěný hnůj nebo jiná organická hmota, která tvoří teplo. Nevyužijete-li žádný zdroj tepla, je vhodné používat pařeniště až od května. Dříve to bude bezpředmětné, růst rostlin rozhodně neurychlíte!
Jeho výhodou jsou nízké pořizovací náklady! Finančně vás výrazněji nezatíží.
Velikost pařeniště si určujete sami, většinou bývají menší. Máte-li zahrádku nevelkých rozměrů, vyrobte si pařeniště přenosné. V době vegetace jeho přenositelnost oceníte! V tomto období ho nevyužijete, a tak vám nemusí zbytečně překážet na zahrádce.
Snažte se pařeniště umístit na rovné ploše, a je-li to alespoň trošku možné, tak se vyhněte stínům stromů! Směřujte ho od východu k západu, sklon by měl být jižní!
Alpínový box
Alpínový box svou konstrukcí připomíná pařeniště. Využijete jej především při pěstování rostlin, které jsou sice odolné proti mrazu, ale potřebují být v suchu.
Alpínový box nestavte na místo, kam celodenně svítí slunce. Výhodnější je polostín! Jinak by se teplota uvnitř boxu neúměrně zvětšovala.
Fóliovník
Fóliovník bývá zřizován jako trvalý zahradní kryt, většinou s prostorem takovým, aby se do něj pohodlně vešel stojící člověk. Výška se volí většinou kolem 180–200 cm. Fóliovník je vhodný způsob, jak si vytvořit své specifické mikroklima. Pomůže prodloužit vegetační období – na jaře ho urychlí, na podzim prodlouží!
Skleník
Skleník je rovněž stálá stavba. Její plášť zhotovíte z průsvitného materiálu. Tvoří vhodné podmínky pro růst rostlin. Stavíme ho v takových rozměrech, které umožňují volný pohyb osoby v něm, čímž se usnadňují zahradnické práce, které můžete provádět přímo ve skleníku.
Chcete si pořídit skleník? Máte dvě možnosti! Buď si ho koupíte, nebo když se cítíte na jeho konstrukci, nic vám nebrání, abyste si ho postavili sami.
Než si pořídíte skleník, buďte již rozhodnuti, jaké rostliny v něm hodláte pěstovat, minimálně mějte rozmyšleno, jestli to budou běžné rostliny, jejichž růst chcete ve skleníku pouze urychlit, nebo jestli se chystáte pěstovat náročné rostliny. K tomuto faktoru musíte skleník přizpůsobit.
Zvolte správnou teplotu! Podle teploty skleníky dělíme do tří základních skupin a to:
1) Vytápěné – teplota v nich neklesá pod 15 °C. Málokdo má takový skleník na zahrádce. Využívá se především v botanických zahradách a arboretech. Většinou jde o rozsáhlejší stavby.
2) Přitápěné – zde udržujeme teplotu alespoň na hranici nejmenší možné pěstební teploty, cca od -3 do +10 °C.
3) Nevytápěné – počítejte u něj s dlouhodobým poklesem teploty v zimním období. I rozdíly mezi teplotou ve dne a v noci jsou tady citelně znát.
Už jste se rozhodli, který druh zahradního krytu by vám vyhovoval nejvíce? Jistě ano, tak neváhejte a zefektivněte své zahrádkářské úsilí.
Přidejte odpověď